Mâide / 89. Ayet
لَا يُؤَاخِذُكُمُ اللّٰهُ بِاللَّغْوِ ف۪ٓي اَيْمَانِكُمْ وَلٰكِنْ يُؤَاخِذُكُمْ بِمَا عَقَّدْتُمُ الْاَيْمَانَۚ فَكَفَّارَتُهُٓ اِطْعَامُ عَشَرَةِ مَسَاك۪ينَ مِنْ اَوْسَطِ مَا تُطْعِمُونَ اَهْل۪يكُمْ اَوْ كِسْوَتُهُمْ اَوْ تَحْر۪يرُ رَقَبَةٍۜ فَمَنْ لَمْ يَجِدْ فَصِيَامُ ثَلٰثَةِ اَيَّامٍۜ ذٰلِكَ كَفَّارَةُ اَيْمَانِكُمْ اِذَا حَلَفْتُمْۜ وَاحْفَظُٓوا اَيْمَانَكُمْۜ كَذٰلِكَ يُبَيِّنُ اللّٰهُ لَكُمْ اٰيَاتِه۪ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

Allah kasýtsýz olarak yaptýðýnýz yeminlerden dolayý sizi sorumlu tutmaz, fakat bilerek yaptýðýnýz yeminlerden dolayý sorumlu tutar. Bunun kefâreti, ailenize yedirdiðinizin orta hallisiyle on fakiri bir gün sabah akþam doyurmak veya giydiðiniz orta hallisiyle onlarý giydirmek yahut bir köleyi hürriyetine kavuþturmaktýr. Buna gücü yetmeyen üç gün oruç tutmalýdýr. Ýþte yemin ettiðinizde onu bozmanýn kefâreti budur. Bununla birlikte, yeminlerinize baðlý kalýp gereðini yerine getirin. Þükredebilmeniz için Allah size âyetlerini iþte böyle açýklamaktadýr.

İSTİŞARE

Başlatan KARTAL, Şubat 05, 2009, 10:02:32 ÖS

« önceki - sonraki »

KARTAL

Herhangi bir konuda doğruya ulaşmak için bir başkasının görüşüne başvurmaya istişare, toplanıp istişare edilen cemaate de şura denmektedir. Kuranı Kerim Hz. Peygambere iş hususunda sahabeyle istişare etmesini emretmekte ( Ali İmran,3/159 ) ve istişarenin müminlerin de bir niteliği olduğuna dikkat çekmektedir.
Hz. Peygamber (s.av ) vahyin indirilmediği durumlarda daima arkadaşları ile istişare yoluna gitmiştir. Ebu Hureyra; (Ben, Rasulullah’tan daha fazla arkadaşlarıyla meşveret eden birini görmedim.) derken onun istişareye verdiği öneme dikkat çekmektedir. Bedir ve Uhud gazvelerinde, Hudeybiye de, Taif seferinde, ezan konusunda yaptığı istişareler sadece birkaç örnektir.
İstişare, yapılacak işin hayırla neticelenmesine etki edeceğinden danışılacak kişinin, akıl ve tecrübe sahibi, dindar ve faziletli, samimi, sağlam fikirli, keskin görüşlü, insan psikolojisini iyi tahlil edebilme, doğruluk ve güvenirlik gibi değerlere sahip olmasına, kısaca ehil olmasına dikkat edilmelidir.
İstişare tek kişinin baskısını yok ederken, toplumsal uzlaşmayı, ortak hareket etmeyi sağlar. Böylece birlik ve dirlik hakim olur.