Bakara / 185. Ayet
شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذ۪ٓي اُنْزِلَ ف۪يهِ الْقُرْاٰنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدٰى وَالْفُرْقَانِۚ فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُۜ وَمَنْ كَانَ مَر۪يضًا اَوْ عَلٰى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ اَيَّامٍ اُخَرَۜ يُر۪يدُ اللّٰهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلَا يُر۪يدُ بِكُمُ الْعُسْرَۘ وَلِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا اللّٰهَ عَلٰى مَا هَدٰيكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

Orucun farz kýlýndýðý ramazan ayý, insanlara hidâyet rehberi olup onlara doðru yolu gösteren ve hakký bâtýldan ayýrýcý en açýk delilleri ihtiva eden Kur'an'ýn indirildiði aydýr. Ýþte bu sebeple içinizden ramazan ayýna eriþen orucunu tutsun. Ancak hasta veya yolcu olup da oruç tutamayan kimse, tutamadýðý oruçlarý baþka günlerde tutsun. Allah sizin için kolaylýk diler, fakat zorluk dilemez. Bütün bunlar sayýyý tamamlamanýz, size doðru yolu gösterdiði için Allah'ýn yüceliðini tanýmanýz ve O'na þükretmeniz içindir.

İnsan-şeytanlar

Başlatan sýrr-ý nihan, Kasım 06, 2008, 11:20:36 ÖÖ

Resulehasret

Ziyaretçi
Kasım 06, 2008, 11:20:36 ÖÖ

İnsan-şeytanlarDini kaynaklardan öğrendiğimize göre normal/sıradan insanların göremedikleri şuurlu bir varlık türü daha vardır ki, bunlara şeytan denir. Yine görülmeyen şuurlu varlıklar olan meleklerden şeytanları ayıran en önemli fark, şeytanların insanları Allah rızasına uygun yoldan ve hayat tarzından saptırmak için çalışmaları, meleklerin ise insanlara, Allah rızasına uygun davranmaları konusunda yardımcı olmalarıdır.

Þeytanlar iki çeşittir; biri cin asıllı şeytanlar ki, işte bunlar gözle görülmezler, diğeri insan-şeytanlar ki bunlar diğer insanlarla aynı yaratılış ve beşer özelliklerini taşımaktadırlar, ancak ruhlarını şeytana satmış, şeytana uymuş, şeytanın vazifesini görev edinmişlerdir.

İlgili naslardan anlaşıldığına göre ezan okunurken şeytanlar bundan rahatsız olurlar ve işitmemek için sesin gelmediği yere kadar kaçarlar. Kur'an okunurken bundan da rahatsız olur, ilim, Kur'an ve zikir meclislerinden uzak durur, bunların yok olmasını isterler. İbadet ve t''atında daim olan, insanlara iyilik etmek için çırpınan, her türlü kötülükten uzak durmak için elinden geleni yapan (cihad eden) müminlerden hiç hoşlanmaz, bir gafletlerini, zaaflarını, gevşek yanlarını yakalayarak onları yoldan çıkarmak için pusuda beklerler...

Aynı ülkeyi ve sosyal hayatı paylaştığımız insanlara bakıyorum; inananları var, inanmayanları var, inanıp da amel etmeyenleri (dine uygun yaşamayanları) var, edenleri var, inanmadığı veya amel etmediği halde kendisinden bu konuda farklı olanlardan rahatsız olamayanları, onları engellemek gibi bir düşünceye sahip olmayanları var, olanları var. İşte bu sonuncular "insan-şeytanlar"dır, cin şeytanlarıyla -bilerek, bilmeyerek- işbirliği yapmakta, vazifelerini yerine getirmek için her fırsatı değerlendirmektedirler. Aradaki benzerlik, bilenler ve inananlar için hiç de şaşırtıcı değildir; insan şeytanlar da.

Ezan sesinden rahatsız olur, duymamak için tedbirler alırlar.

Kur'an'dan rahatsız olur, onun okunduğu yere gelmezler.

İnancından dolayı örtünenlerden rahatsız olur, onların örtüsünü açmak için uluslararası çalışırlar.

İmam Hatip Okullarından ve din derslerinden nefret eder, bunları kapatmak ve kaldırmak için dışarıdaki yoldaşlarıyla işbirliği yaparak çalışırlar.

Dinin haram kıldıklarından uzak durmaya çalışan dindarlara nefretle bakar, mümkün olsa vücutlarını ortadan kaldırmak ve hepsini Akdeniz'e dökmek isterler.

Dindar olan veya öyle görünen kimselerin günaha ve hataya düşmelerinden memnun olur, bunu etrafa yayar, kötü önekleri genelleştirir, duruşlarını meşrulaştırmak için bunları kullanırlar.

Başta cinsel arzu (şehvet) olmak üzere insanoğlunun bütün zaaflarını en geniş ölçüde tatmin edebilmeleri için modernlik ve özgürlük adına meşruiyet alanları açar, dini ve ahlaki değerleri aşındırırlar.

Demokrasiden ve din özgürlüğünden hazzetmezler, dini ve dindarlaşmayı kontrol altına alan/engelleyen laikliği ön planda tutarlar...

Sevgili Peygamberimiz (s.a.), cin şeytanlarının şerrinden kurtulmak, bunları engellemek için güçlü iman, samimi ibadet ve Allah'a dayanıp güvenme yanında "Âyetü'l-kürsî", "Felak ve N''s", "F''tiha" ve bazı dualar okumamızı tavsiye ediyorlar.

İnsan şeytanlarının kötülüklerini engellemek için de onlara ıslah ve hidayetleri için dua etmemiz, kötülüklerine iyilikle karşılık vermemiz, akıl ve ilim nasıl gerektiriyorsa öyle ilişki kurmamız, etkili sözlerle öğüt vermemiz ve müminlere yakışan edep, insaf ve şefkat erdemleri çerçevesinde onlarla tartışmamız öğütleniyor.
islam hukuku profesörü Hayrettin Karaman
samimi

Ziyaretçi
Ocak 11, 2009, 08:05:14 ÖÖ
bir hadiste de var bu konu insan şeytanları daha tehlikeli...
Allah şerlerinden korusun...

liprade

ADMiN
8,616
Ocak 11, 2009, 08:10:47 ÖÖ
"Ezan sesinden rahatsız olur, duymamak için tedbirler alırlar."

Hele de sabah namazı için... Neymiş uykusu dağılıyormuş veya çocuk korkuyormuş... Çocuğun korkusu, senin bile bile namaza kalkmaman olabilir mi..? Bismillahirrahmanirrahim... Daha neler duyacağız...

Samimi hocam, duanıza amin ecmain inşallah...


"Cehalet hýyar olmuþ gidiyor son sürat/  Enkaz-ý beþer koþuyor elde tuzluk alýk surat"

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.168 saniyede 27 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017