Bakara / 182. Ayet
فَمَنْ خَافَ مِنْ مُوصٍ جَنَفًا اَوْ اِثْمًا فَاَصْلَحَ بَيْنَهُمْ فَلَٓا اِثْمَ عَلَيْهِۜ اِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ۟

Kim de vasiyet edenin haksýzlýða meylinden veya günaha düþmesinden haklý bir endiþe duyar da, mirasçýlar arasýnda bir uzlaþma saðlamak üzere vasiyette deðiþikliðe giderse, bu takdirde ona bir günah yoktur. Doðrusu Allah, çok baðýþlayýcýdýr, engin merhamet sahibidir.

Deniz Seviyesinin 80 m. Altındaki Göl, İlgi Odağı...

Başlatan liprade, Mart 28, 2009, 12:07:40 ÖS

liprade

ADMiN
8,616
Deniz seviyesinin 80 m altındaki göl ilgi odağıKonya'nın Karapınar ilçesine 26 kilometre uzaklıktaki, deniz seviyesinin 80 metre kadar altında bulunan Çıralı Göl, yerli ve yabancı turistlerin, fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekiyor.
   
Yeraltındaki kalker türü kayaçların zamanla eriyerek boşluk oluşturması ve bu boşlukların çökmesi sonucu oluşan Çıralı Göl çevresinde bulunan yeraltı şehirleri ve mağaralarda Roma dönemine ait yerleşim izine rastlanması, eski dönemlerde  Hristiyanların korunma amaçlı kullandığı bu yerleri inanç turizmi açısından da önemli kılıyor.

Birbirlerine koridorlarla bağlı mağara ve yeraltı şehirlerinin girişlerindeki göl manzarası bölgeye ayrı bir güzellik katıyor. Ağız çapı 375, derinliği ortalama 35 metre olan Çıralı Göl'ün 500 bin metreküp su kapasitesi bulunuyor.

Oluşumuyla ilginç bir coğrafi yapıya sahip olan göl, doğa tutkunu yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Dünyanın dört bir yanından gelerek gölün serin sularında yüzen turistler, göl kenarına kurdukları kamplarda doğayla baş başa kalmanın keyfini çıkarıyor.

Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu, ilçenin, doğal güzellikleri açısından  zengin olduğunu söyledi.

Türkiye'de tarihi ve doğal güzelliklerinin böylesine iç içe olduğu başka bir göl bulunmadığı ifade eden Mugayıtoğlu, ''sanki doğa insanoğlunu şaşırtmak için ayrı bir güzellik yaratıyor. Bunlara Karapınar'da rastlayabiliyoruz. Göl çevresinin Roma ve Bizans döneminde yerleşim yeri olması ve kayaların oyularak, mağara ve sığınaklar oluşturulması ilgi çekiyor. İnsan burada kendisini göl şehrinde zannediyor'' dedi.

Kimi zaman mangal keyfi yapan ziyaretçiler, kimi zaman da göl kenarında çaylarını yudumlayıp stres atıyor.


AA


"Cehalet hýyar olmuþ gidiyor son sürat/  Enkaz-ý beþer koþuyor elde tuzluk alýk surat"

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.150 saniyede 28 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017