Bakara / 182. Ayet
فَمَنْ خَافَ مِنْ مُوصٍ جَنَفًا اَوْ اِثْمًا فَاَصْلَحَ بَيْنَهُمْ فَلَٓا اِثْمَ عَلَيْهِۜ اِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ۟

Kim de vasiyet edenin haksýzlýða meylinden veya günaha düþmesinden haklý bir endiþe duyar da, mirasçýlar arasýnda bir uzlaþma saðlamak üzere vasiyette deðiþikliðe giderse, bu takdirde ona bir günah yoktur. Doðrusu Allah, çok baðýþlayýcýdýr, engin merhamet sahibidir.

Artvin Şavşat ve Köyleri

Başlatan [email protected] Bin Cebel, Haziran 15, 2009, 01:13:09 ÖS

senarist081

Ziyaretçi
Haziran 15, 2009, 01:13:09 ÖS
Akdamlı KöyüCevizli

[IMG]http://img229.imageshack.us/img229/5748/cevizlis.jpg[/img]

HanlıÇoraklı

[IMG]http://img134.imageshack.us/img134/4391/corakli.jpg[/img]


İlçe merkezinden 26.km uzakta olan ÇORAKLI köyü eski ismiyle GARKULKHEP olarak bilinir. GARKULKHEP Farscadır. GAR: yapıcı önemli ve yararlı işler yapan yada; yapı ustası anlamına gelir. GARKULKHEP tümü usta ve yararlı işler yapan İSKİT/ SAKA Türklerinin KOLK:Türk boyu anlamına gelmektedir. GARKULKHEP adını bu köye yerleşen İSKİT/SAKA Türkleri verir. Cunta tepesinde İSKİT/SAKA Türklerine ait temel kalıntılar vardır. 1927 yılında ÇORAKLI Köyü olur. Çoraklı köyünden ayrılan Þen köy (Þavta) Çermik (Mikelet) ayrılarak ayrı birer köy olurlar . (1) Çoraklı Köyünün denizden yüksekliği 1470 dir.
Çoraklı köyünde 1932 yılında BABİLVANDA (Cunta tepesinin altındaki düzlük) yapılan okul daha sonra ilk Öğretim olarak köy merkezine taşınmıştır.Öğrencilerin kış aylarında Okula gelmemesinden dolayı Çoraklı Köyüne bağlı KUTLUGÜN (Kediyel) ve GÜNDOÐDU(Gorğiyet) İlk okulları açılarak Öğrenciler eğitimine devam etmislerdir.
Bu iki mahallenin Okulları Öğrenci yetersizliğinden dolayı kapatılmıştır.Çoraklı Köyü İlk Öğretimi Eğitim Öğretimine devam etmektedir.
Çoraklı köyü 1965 yılında Kara yoluyla ulaşıma açılmış 1969 yılında da Köyde Sağlık Ocağı yapılarak Sağlık hizmeti vermeye başlamıştır. 1970 yılında kooperatif yasası ile kurulan Tüketim kooperatifi Þavşatın tüm köylerinde kapatılmasına rağmen köyümüzde halen köy halkına ve çevre köylere hizmet vermektedir.1985 yılında köyümüz Elektriğine kavuşmuştur .
Önce tek telefonla görüşmeyi sağlayan Köyümüz 1996 yılında Köyümüzde kurulan santralle tüm köy halkı telefona kavuşmuştur.
Çoraklı köyü yaylası Akdamla Köyü üzerindeki Gürcistan sınırında Sarı Çayır /Katıcuar bölgesindedir.Yaylanın rakım yüksekliği 2200m. (Bagat)
Çoraklı Cami ilçenin eski camilerinden biri olup tamamen ağaç yapımıdır.Medrese üzerindeki ağaç kısmın yapılışına 1327 tarihinde başlanmış (Rumi 1911)ve iki yıl içinde ibadete açılmıştır.Cami içerisi nakış işlemeli olup kullanılan boya eski el yapımı hakiki boyadır.Cami yapımında tüm Çoraklı köyü halkı imece usulu ile ve ustaları Köy halkından (Kadeget mah) Hasan TORUN ve Þen Köylü Kahriman Usta tarafından yapılmıştır. Kutlugün mah. Camiside ibadete açık olup imamı mevcuttur.Gün doğdu mh Camisi ise 1994 yılında çıkan Mahalle yangınında yanmıştır.Mahalle halkı tarafından bir mescit yapılıp ibadete açıktır.
Çoraklı Köyü Gündoğdu mah (Gorğiyet) sınırları içinde bulunan sıcak su kaplıcası ve Maden suyu vardır. Romatizma, deri, cilt, böbrek hastalığı gibi bazı önemli hastalıklara faydalı olduğu bilinmektedir.


NOT:
Kaplıcanın gelirleride 1Haziran 1913 Vakıf Senetli olan Kaplıca Garkulhep camisine vakıf edilmiştir.
1.Bu tarihi bilgi araştırmacı yazar Mikail BAHÇECİ nin Artvin de Tarihi olgular kitabından alınmıştır.
Çoraklı Garkilop Köyü Bilgileri için Orhan ALtun a teşekkür ederiz.

senarist081

Ziyaretçi
Haziran 15, 2009, 01:18:03 ÖS
ÇiftlikÇamlıca
Çamlıca Köyünün Þavşata uzaklığı 13 Km.olup, bu köye Þavşat Ardahan çıkışı 5 Km. lik asfalt yoldan sonra Değirmenler mevkisinden,Düzenli yol ayrımından itibaren 3Kmlik beton yolu takiben 5 Kmlik stablize yolla varılır.Yanlız Çamdağları eteğinde iki vadi arasına kurulu köy 70 Hane olup,ekonomik göç nedenyile , öğrenci sayısının azlığından ötürü Köyün İlköğretim Okulu kapalıdır.Köylünün çoğu gurbetçidir. Yaz aylarında gurbetçilerin evlerine dönüşü nedeniyle, köyün nufusu 500 e kada ulaşmaktadır.Tatlı serin suları,Halka şifa dağıtan kaplıcaları, yeşil mera alanları ve çoğu çamla köknar ağaçlarından oluşan ormanları, piknik alanı yaylalarıyla tamamen doğa harikası bir yerleşim alanıdır.Mim Hocam belki köyünüzü de tutturabiliriz diye bağlı olan tüm köyleri ekledim..Bulabildiklerim bunlar acaba hangisi olabilir :)

MiM

ADMiN
11,903
Nisan 04, 2010, 03:09:30 ÖS
Alıntı YapMim Hocam belki köyünüzü de tutturabiliriz diye bağlı olan tüm köyleri ekledim..Bulabildiklerim bunlar acaba hangisi olabilir :)

sevgili tarık, maalesef görememişim şimdiye kadar... kendisine her zaman müteşekkir olduğum gönüllü sekreterim  :D  sevgili liprade haber vermese belki hiçbir zaman da haberdar olamayacaktım. sahiden çok harika bir sürpriz! çok sevindim, yüreğiniz var olsun, ALLAH razı olsun. yazdığınız köylerin ilk sırada olanı -akdamla- bana kendi köyümden bile daha yakın sayılır. o resimde camiye bitişik görülen üç katlı ev de teyzemgillerin evidir. ana tarafımdan ninemin köyü olması hasebiyle de yarıdan çoğunun akrabam olduğu bir köydür. ama kendi köyüm bu köylerin içinde yoktur abim... benim köyümün ismi "ılıca", eski ismi ise, "cinal" derler...

şayet arşivimden bulabilirsem kendi köyümün fotoğrafını da ben koymaya çalışırım inşaALLAH. Rabbim razı olsun güzel abim.

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.111 saniyede 28 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017