Bakara / 173. Ayet
اِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْز۪يرِ وَمَٓا اُهِلَّ بِه۪ لِغَيْرِ اللّٰهِۚ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلَا عَادٍ فَلَٓا اِثْمَ عَلَيْهِۜ اِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ

Allah size leþi, kaný, domuz etini ve Allah'tan baþkasý adýna kesilen hayvanlarýn etini haram kýldý. Bununla birlikte, kim yemediði takdirde ölecek derecede mecbur kalýrsa, baþkasýnýn hakkýna tecavüz etmemek ve zaruret sýnýrýný aþmamak kaydýyla bunlardan yemesinde bir günah yoktur. Çünkü Allah çok baðýþlayýcýdýr, çok merhametlidir.

uyku düzeninizi yenileyin..!!!

Başlatan bir garip hafýz, Eylül 11, 2008, 10:04:02 ÖS

bir garip hafýz

Ziyaretçi
Eylül 11, 2008, 10:04:02 ÖS.
Resulullah'ın Uyku Düzeni Önderliği

Peygamber Efendimiz'in uyku ve uyanıklığı üzerinde düşünen insan, onun uykusunun en ölçülü, beden, organlar ve akıl için en faydalı bir ölçüde olduğunu anlar.Peygamber efendimiz gecenin başlangıcında uyur, ikinci yarısının başında uyanır, kalkar dişlerini misvakla fırçalar, abdest alır ve namaz kılardı.Böylece beden, organlar ve kafa , uyku, istirahat ve beden eğitiminden nasibini hem de bol sevapla birlikte almış oluyordu.İşte kalb ve beden, dünya ve ahiret huzurunun zirvesi!..
İhtiyaç miktarının üzerinde uyku uyumaz, nefsinin ihtiyaç duyduğu kadar uyumasına da engel olmazdı.Uyku bastırdığı zaman sağ tarafına yatarak, gözleri kapanıncaya kadar Allah'ı zikrederek midesi yiyecek ve içecek dolu olmadığı halde, yan tarafını yere yapıştırmadan, yüksek yataklar edinmeden, en güzel bir şekilde uyurdu.O'nun içi lif dolu deriden bir yastığı vardı.Yastığa yaslanır ve zaman zaman elini yanağının altına koyardı.
Uykunun en yararlı olanı, midenin sol tarafa biraz fazla eğik olması nedeniyle içindeki yiyeceklerin daha iyi yerleşmesi açısından vücudun sağ tarafına yatarak uyumaktır.Sonra midenin ciğere doğru eğilmesini sağlamak suretiyle, sindirimin hızlanmasını sağlamak için kısa bir zaman sol tarafa döner.En sonunda besinlerin mideden aşağıya kolaylıkla kaymalarını sağlamak için de yine sağ tarafa döner.Böylece uykunun başında ve sonunda sağ tarafa yatılmış olur.
Uykunun en kötüsü; Sırtüstü uyumaktır.Uyumadan, dinlenmek için sırtüstü uzanmak zararlı değildir.
En zararlı uyuma şekli ise, yüz üstü yatarak uyumaktır.Müsned'de ve İbn-i Mace'nin Sünen'inde Ebi Ümame'nin şöyle dediği rivayet edilir.
Peygamber Efendimiz mescitte yüzüstü yatarak uyuyan bir adama uğradı, adama ayağını vurarak: "Kalk veya otur, bu uyku cehennem ehlinin uykusudur" buyurdu.
Hipokrat kitabının sunuş bölümünde şöyle der: Daha önce adeti değilken hastanın yüzüstü yatarak uyuması, aklının karıştığına ve karnının yan taraflarında bir acının olduğuna delalet eder.Kitabını açıklayanlar, Hipokrat'ın bu sözünü, görünen ve görünmeyen bir neden olmadan hastanın, iyi alışkanlığını bırakarak kötü bir pozisyona geçmesi şeklinde izah ederler.
Gündüz uykusu üç tanedir, birinin adı huy, diğerininki bilgisizlik, üçüncününki ise akılsızlıktır.
Birincisi; Gündüzün şiddetli sıcağında uyumaktır.Bu peygamber efendimizin huyudur.
İkincisi; Kuşluk vakti uyumaktır.Bu uyku insanı dünya ve ahiret işinden alıkoyar.
Üçüncüsü ise ; İkindi vakti uyumaktır.Eskilerden bazıları şöyle derler; İkindiden sonra uyuyanın aklı perdelenir, bundan dolayı kendinden başka hiç kimseyi kötülemesin.
Sabah uykusu rızka engel olur, çünki bu vakit, yaratıkların nasiplerini aradıkları vakittir.Aynı zamanda bu vakitte rızıklar paylaştırılır.Bu vakitte uyumak haram kılınmıştır, ancak bir aksaklık veya yorgunluktan dolayı uyumak, bunun dışında kalır.Bu vakitte uyumak vücuda son derece zararlıdır.Çünkü vücudu gevşetir, bedeni hareketlerle ayrışması gereken artıkların bozulmasına neden olur.Sonunda vücutta kırıklık, bitkinlik ve zayıflık meydana getirir.Eğer sabah uykusu, dışarı çıkmadan, beden hareketi yapmadan, mideye bir şey girmeden uyunmuşsa, bu uyku türlü hastalıklar doğuran müzmin ve çetin bir hastalıktır.
Ebu Hureyre şöyle rivayet eder; Peygamber efendimiz şöyle buyurdu:
"Sizden biriniz güneşte iken bir kısmına gölge geldiği -bir kısmı güneşte, bir kısmı da gölgede kaldığı zaman - derhal kalksın". [/font]

KARTAL

Ziyaretçi
Eylül 11, 2008, 10:29:56 ÖS
Allah razı olsun güzel bir paylaşım oldu.

samimi

Ziyaretçi
Eylül 11, 2008, 11:11:46 ÖS
ben gunduz uyuyamam :(
ramazan gireli gece de uyumuyorum
ne yapmali bilmem ki?

umitergun

Ziyaretçi
Eylül 12, 2008, 05:30:35 ÖS
Allah razı olsun güzel paylaşımdı...

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.099 saniyede 25 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017