Mâide / 3. Ayet
حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْز۪يرِ وَمَٓا اُهِلَّ لِغَيْرِ اللّٰهِ بِه۪ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّيَةُ وَالنَّط۪يحَةُ وَمَٓا اَكَلَ السَّبُعُ اِلَّا مَا ذَكَّيْتُمْ وَمَا ذُبِحَ عَلَى النُّصُبِ وَاَنْ تَسْتَقْسِمُوا بِالْاَزْلَامِۜ ذٰلِكُمْ فِسْقٌۜ اَلْيَوْمَ يَئِسَ الَّذ۪ينَ كَفَرُوا مِنْ د۪ينِكُمْ فَلَا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِۜ اَلْيَوْمَ اَكْمَلْتُ لَكُمْ د۪ينَكُمْ وَاَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَت۪ي وَرَض۪يتُ لَكُمُ الْاِسْلَامَ د۪ينًاۜ فَمَنِ اضْطُرَّ ف۪ي مَخْمَصَةٍ غَيْرَ مُتَجَانِفٍ لِاِثْمٍۙ فَاِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ

Size þunlar haram kýlýndý: Kendiliðinden ölen murdar hayvan, kan, domuz eti, Allah'tan baþkasýnýn adýna kesilen hayvanlar, henüz caný çýkmadan yetiþip þartýna uygun tarzda kestikleriniz dýþýnda boðularak, bir þey vurularak, yukarýdan yuvarlanarak, boynuzlanarak yahut yýrtýcý bir hayvan tarafýndan parçalanarak ölen hayvanlar, putlara ait sunaklarda kesilen hayvanlar ve zar atarak, kumar oynayarak elde edilen etler, yiyecekler. Bunlarý yemek, Allah'ýn yolundan çýkmaktýr. Bugün artýk kâfirler dîninizi söndürmekten ve sizi dinden döndürmekten ümitlerini kesmiþ durumdadýrlar. O halde onlardan korkmayýn, benden korkun. Bugün sizin dîninizi kemâle erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladým ve sizin için din olarak Ýslâm'ý seçtim. Ancak kim açlýktan bunalýp çaresiz kalýrsa, günaha meyletmeksizin haram olan bu etlerden yiyebilir. Çünkü Allah çok baðýþlayýcýdýr, engin merhamet sahibidir.

Ömür uzatan formül

Başlatan MiM, Ekim 20, 2009, 11:18:22 ÖS

MiM

ADMiN
11,903
Ekim 20, 2009, 11:18:22 ÖS
Uzun, sağlıklı ve sevimli bir ömür sürmenin formülü nihayet bulundu. Eğer insanlar ilmen ispatlanmış olan bir veya birkaç tavsiyeye uyarlarsa, hem uzun ömürlü olacaklar, hem sağlıklı ve sevimli, daha doğrusu oldukça hayırlı bir hayat sürmüş olacaklar. ABD'de beş sene boyunca yapılan bir araştırmanın sonuçları yakınlarda açıklandı.

Bu sonuçların ne olduğunu öğrenince, 'İşte, Peygamber Efendimizin yeni bir mucizesi daha!' demekten kendimi alamadım. Haberi Fransız haftalık Le Point dergisinde (22.11.2002) okur okumaz, hemen ALLAH'a şükrettim ve Peygamberimize salat ü selam gönderdim. Haberin başlığında 'Uzun ömür istiyorsanız, yüce gönüllü olun!' deniliyordu.

Devamında ise, Psychological Science adlı, sahasında uzman bir Amerikan dergisinde yakınlarda çıkan çok şaşırtıcı ilmî buluşa yer veriliyordu. Yazılanları özetleyecek olursak: Bilim adamları 1000 yaşlı insanı denek olarak kullanıyorlar. Bu bin kişiden her birini beş sene boyunca her gün titizlikle takip ediyorlar. Ne yaptıklarını, kime telefon ettiklerini, kimlerle görüştüklerini, nasıl üslup kullandıklarını, ses tonlarını, yakınlarıyla, akrabalarıyla nasıl bir ilişkide bulunduklarını, kısacası her türlü huylarını bir bir inceliyor ve not ediyorlar.

Sonuçta, bu kişiler içinde en güleryüzlü, en sevimli, kendisinden en çok hoşlanılan, yakınları, komşuları ve akrabalarınca en fazla hürmet ve sevgi gören, dolayısıyla en uzun yaşayanların, çevresine karşı ''licenap, hoşgörülü ve mütebessim davranan kimseler olduklarını belirliyorlar. Dergideki sonuç yazısında, insan ömrünün uzunluğu ile çevresine iyilik yapmak arasında sıkı bir bağ bulunduğunun ilmen ispat edildiği ifade ediliyor.

Tabiî, siz okurlar bu satırları merakla gözden geçirirken Peygamber aleyhisselamın 'Kim, rızkının ALLAH tarafından genişletilmesini, ecelinin uzamasını isterse, eş ve dostlarını ziyaret etsin [ve onlara yardımcı olsun]' (Buh''rî, Tirmizî) dediğini hemen hatırladınız. Bir başka hadiste de, 'Eşi dostu araştırıp soruşturma ve onlara yardımcı olma, akrabalarda sevgi, malda bolluk, ömürde uzamadır' (Buh''rî, Tirmizî) denilir.

Yine sahih hadis kitaplarında şu hadisler de yer alır: 'Yakınlarla güzel ilişki ve yardımlaşma, güzel ahl''k, başkalarıyla iyi geçinmek, beldeleri mamur, ömürleri uzun eder.' 'Yakınlarla görüşüp yardım etme, malda zenginliği, ailede sevgiyi, ömürde uzamayı artırır.' Bu hadisleri ve yukarıdaki ilmî araştırmayı yan yana getirdiğimizde, bizler Hazreti Peygamber'in yeni bir mucizesiyle karşılaşmıyor muyuz?


c. aydın

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!

vuslat_ebedi82

Ziyaretçi
Ekim 20, 2009, 11:22:58 ÖS
Vay be .....Elhamdülillah.......ne güzel bir araştırmaymış ya......Efendimiz genç kalabilmenin sırrını çoktan bulmuş geç kalmışlar...... ;)

MiM

ADMiN
11,903
Ekim 20, 2009, 11:26:46 ÖS
Alıntı yapılan: vuslat_ebedi82 - Ekim 20, 2009, 11:22:58 ÖS
Vay be .....Elhamdülillah.......ne güzel bir araştırmaymış ya......Efendimiz genç kalabilmenin sırrını çoktan bulmuş geç kalmışlar...... ;)

evet ablacım, haklısınız...
bizleri yüce dinimiz ile şereflendiren, sevgili efendimize ümmet olma bahtiyarlığını bahşeden ulu Yezdan'a namütenahi şükür, hamd ve senalar olsun.

Bana öyle bir resim çiz ki... Gözlerim açýkken deðil, kapatýnca göreyim!

vuslat_ebedi82

Ziyaretçi
Ekim 20, 2009, 11:40:52 ÖS
Hem de ne şükür hocam...... elhamdülillah müslümanız ya bir de gereği gibi uygulayabilsekkkk.....bildiklerimizi.....öğrendiklerimizi.........

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.162 saniyede 27 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017