Bakara / 185. Ayet
شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذ۪ٓي اُنْزِلَ ف۪يهِ الْقُرْاٰنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَيِّنَاتٍ مِنَ الْهُدٰى وَالْفُرْقَانِۚ فَمَنْ شَهِدَ مِنْكُمُ الشَّهْرَ فَلْيَصُمْهُۜ وَمَنْ كَانَ مَر۪يضًا اَوْ عَلٰى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ اَيَّامٍ اُخَرَۜ يُر۪يدُ اللّٰهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلَا يُر۪يدُ بِكُمُ الْعُسْرَۘ وَلِتُكْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُكَبِّرُوا اللّٰهَ عَلٰى مَا هَدٰيكُمْ وَلَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

Orucun farz kýlýndýðý ramazan ayý, insanlara hidâyet rehberi olup onlara doðru yolu gösteren ve hakký bâtýldan ayýrýcý en açýk delilleri ihtiva eden Kur'an'ýn indirildiði aydýr. Ýþte bu sebeple içinizden ramazan ayýna eriþen orucunu tutsun. Ancak hasta veya yolcu olup da oruç tutamayan kimse, tutamadýðý oruçlarý baþka günlerde tutsun. Allah sizin için kolaylýk diler, fakat zorluk dilemez. Bütün bunlar sayýyý tamamlamanýz, size doðru yolu gösterdiði için Allah'ýn yüceliðini tanýmanýz ve O'na þükretmeniz içindir.

Hacamata Dair Merak Edilen Sorular...

Başlatan liprade, Mayıs 25, 2009, 05:12:24 ÖS

liprade

ADMiN
8,616
Mayıs 25, 2009, 05:12:24 ÖS
Hacamata dair merak edilen sorular...

İnsanoğlunun 5 bin yıldır kullandığı tedavi yöntemi gerçekten onlarca hastalığı tedavi ediyor mu? Hacamat, nedir, nasıl yapılıyor?

Kağıtlar yakılıyor. Neşterle çizikler atılıyor. Bardaklar bel yada başa vakumlanıyor. Binlerce yıldır kullanılan bir tedavi yöntemi... Alternatif tıpta geniş bir yer bulan bu tedavinin adı: Hacamat

Hacamat İslam ülkelerinde çok yaygın. Ama Çin'den Almanya'ya - Malezya'dan Kanada ve Avustralya'ya kadar bütün dünyada kullanılan alternatif bir tedavi yöntemi...

Hacamat genellikle kulak arkası ve sırta yapılıyor. Tedavinin ilk aşaması traş... Traşın ardından işlem başlıyor. Devreye, ateş, bardak ve neşter giriyor. Hacamat tedavisinin Medine'de kullanımıyla ilgili bilgiler veren Dr. Mehmet Kocabaş, "hacamat" yani kan alma hadisesinin Medine'de çok popüler olduğunu, en aliminden en cahiline kadar her hastalıklarını genellikle "hacamat" yöntemiyle tedavi ettirdiklerini söylüyor.

Türkiye'de bu tedavi yöntemi Sağlık Bakanlığı tarafından tanınmadığı için ehil olmayan kişiler tarafından sağlıksız ortamlarda yapılıyor.


*Hacamatla tedavi

Önce, bardak vb. den oluşan kupa kan alınacak yere vuruluyor, orayı havasız bırakıp uyuşturuluyor. Aynı yeri neşterle et ile deri arasını 2 veya 3 milim çiziliyor. Sonra kupayı neşterlenen yere tekrar vuruluyor. Kılcal damarlardan kan gelmeye başlıyor. Bunu genellikle üç defa tekrarlanıyor. Tedavi 20-25 dakika sürüyor. Ortalama 300-350 gram kadar kan çıkarılıyor.


*Hacamat konusunda Hadis-i Þerifler

Hz. Muhammed(s.a.v) Hadis-i Þeriflerinde, hacamatın önemi hakkında şunları buyurmuş:

"Damardan veya deriden kan aldırmak, tedavi olduğunuz şeylerin en faydalılarındandır."

"Sefer ediniz şifa bulunuz, oruç tutunuz şifa bulunuz, hacamat olunuz şifa bulunuz."

 

*Hacamat nedir?

Peygamberimiz (s.a.v)'in sağlıkla ilgili tavsiyelerinden ve bizzat tatbik ettiği sünnetlerindendir. Hacamat, sebebi belli bir hastalığın tedavisi olmaktan ziyade, kan fazlalığının, vücutta meydana getirdiği rahatsızlıkları gidermek için kullanılan bir tedavi usûlüdür. Hacamat’la alınan kan temiz kan değil, kirli, koyu, pıhtılaşmış, derinin altındaki uyuşuk kandır.

Bu kan, damardan değil deriden alınır. Hacamat’la pıhtılaşmış koyu kan alınınca, vücuttaki kanın akışkanlık özelliği artar ve dolaşımı kolaylaşır. Deri hafifçe bir neşter ile çizilir ve üzerine ağzı geniş bir cam kavanoz kapatılarak emici gücün etkisi oluşturulur ve kirli kan vücuttan çıkarılır. Bu yöntem, vücudun değişik yerlerine uygulanmakta ve hasta organa yakın yerler özellikle tercih edilmektedir.

 
*Kullanılan malzeme hijyen olması gerekir. 

Hacamat’ın hiçbir yan etkisi olmadığı gibi tamamen doğaldır. Hiçbir acı vermez ve iz bırakmaz. Aynı gün iyileşme görülür ve vücutta çok rahatlama olur. En hızlı tedavi usûlüdür. Hacamat’la tedavi usûlü binlerce yıldır uygulanan en eski tedavi usûlü olup, günümüzde de Asya, Afrika ve Uzak Doğu Ülkelerinde yaygın olarak uygulanmaktadır. Avrupa da son yıllarda alternatif tıp olarak uygulanmaya başlanmıştır.

Rasûlullah (s.a.v), baş ağrısından dolayı alnının her iki yanından, zehirlenmeden dolayı her iki omuz başı arasından, topuğundaki bir incinmeden dolayı da ayağının üzerinden kan aldırmıştır. (1) Rasûlullah (s.a.v)’in hanımları da hacamat yaptırmıştır. Rasûlullah (s.a.v): "Miraç'tan inerken hangi Melek cemaatine rastlasam, ey Muhammed (s.a.v)! Ümmetine hacamat olmalarını emret dediler." buyurmuştur.

Hayber'de zehirli koyun etinden zehirlendiği zaman, Cebrail (a.s) kendisine, hemen kafasının arkasından hacamat yaptırmasını söylemiştir.  İbn Ömer (r.a) şöyle buyurdu: Ben, Rasûlullah (s.a.v)'den şu buyruğu işittim: "Hacamat olmak aç karnına daha faydalıdır. Hacamat olmak aklı ve hıfzetme (ezberleme) gücünü arttırır." (2) Yine bir Hadis-i şeriflerinde: "Hacamat her hastalığa faydalıdır, uyanık olun hacamat olun." Buyurmuştur.

Kafadan hacamat olmak; delilik, cüzzam, gece körlüğü, alaca, baş ağrısı, diş, göz, kulak gibi hastalıklara ve daha birçok hastalığa şifadır. Hacamat’ın şifasını bilen büyük ''limler üç ayda bir hacamat olurlardı. Hacamat 70 hastalığa şifadır. Bunlardan bazıları; Kanser, cilt hastalıkları, sedef hastalığı, kısırlık, süreklilik arz eden kronikleşmiş birçok hastalıklar, migren, romatizma, mide, bağırsak rahatsızlıkları, karaciğer yetersizliği, zihinsel ve ruhsal birçok hastalıklarda, böbrek hastalıklarında kan vermenin faydaları belirgindir.

Kanser olup ameliyat olması gereken bir kişide, hacamat’tan sonra kanser kütlesinin yok olduğu görülmüştür. Hacamat ta kanser'den kısırlığa kadar birçok hastalığa şifa vardır. Müzmin birçok hastalığın hacamat’la tedavi olduğu tecrübeyle sabittir. Hacamat nazara ve sihire karşı da iyi gelir. 50 senelik kökleşmiş büyünün, hacamat’la ortadan kalktığı rivayeti vardır.

Bu sebeple hacamat yapılırken mutlaka Ayet el-kürsi ve Muavizeteyn sureleri okunur. Rasûlullah (s.a.v) bizzat kendisi Ebû Taybe adında bir Hacc''m'a hacamat yaptırmış ve başından kan aldırıp hacc''ma ücretini ödemiş ve şöyle buyurmuştur: "Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır. (yahut hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdır)" (3) İbn-i Abbas (r.a) anlatıyor: "Rasûlullah (s.a.v) buyurdular ki: "Haccam (hacamat yapan) ne iyi kuldur; (fazla) kanı giderir, beli hafifletir, gözü parlatır."
     
Londra Milli Hastanesinde ve Kopenhag Kraliyet hastanesinde hacamat’la ilgili Tıbbi araştırmalar yapıldı. Araştırmalar neticesinde kirli kan alınca, koyu kanı bulunan hastaların beyinlerinden geçen kan akışı hızlandığı, kanın incelmesiyle, kandaki alyuvar yoğunluğunun azaldığı, hemoglobin seviyesinin düştüğü, böylece kalbin beyne daha rahat pompalama yaptığı tespit edildi. Ayrıca araştırmalarda, kan akışının artmasıyla insanın ataklığının da fark edilir derecede arttığı görüldü. Hastalıklara karşı kan aldırmanın koruyucu bir rol oynayabileceği bu araştırmalarda ortaya çıktı.
Dipnotlar:


1-E. Davud Tıp H. 3859. 3860, Tirmizi Tıp H. 2052, İ. Mace Tıp H. 3484. 3484.   

2-İbn M''ce, Kit''bu't-Tıb, 22.   

3-Buh''ri, Tıb 13; Müslim, Musakat 62, 63; Ebû D''vûd Nik''h 26, Tıb 3. 

 

*Hacamat nasıl yapılır?

Hacamatın birinci hikmeti sevgili peygamberimizin (s.a.v.) sünneti olması ve Mirac'ta verilmiş olmasıdır.Onun herbir sünnetine uymanın ne kadar makbul olduğu hepimizce bilinmektedir.

Biz tabii ki işin tıbbi yönüne bakacak olursak önce hacamat (kan aldırmak) damardan değildir. Kan bağışı ile hacamat tamamen değişik iki yöntemdir.

Hacamat vakum usulu ile vücudun çeşitli yerlerinden kan almaktır. Damardan değil. Hacamatla vücuttta fazla kan kalp ve beyin sektelerine, sinirsel rahatsızlıklar, allerji gibi bir çok hastalığa sebep olmaktadır.

Hacamatla; işte bu fazla kan ve deri altındaki kirli kanlar dışarı çıkartılır. Deri altındaki kılcal damarlardan kan dolaşımı normal dolaşıma nazaran daha yavaş yürüdüğünden dolayı yıllarca bı kanlarda temizlenmeme oranı artar.

Bu sebepten dolayı vücutta çeşitli rahatsızlıklar (baş ağrısı, bel ağrısı, diz ağrısı, uyuşukluk, tembellik, ağırlık, v.s) baş gösteriri. Hacamat ile deri altındaki bu rahatsızlıklara sebep olan kan dışarı çıkartılarak kanın rahatça dolaşması sağlanmış olur.*Hacamatla tedavi olunan hastalıklar..   

Hacamat kan ile alakalı bir işlem olduğu için kan da insan bir bölgeye tesir etme imkanı vardır. Bununla beraber vücuttaki kirli kanı almakla kandaki toksinler, kolestrol ve kullandığımız ilaçlardan dolayı kanda bulunan ve bize zarar veren maddeler tehlikesiz bir şekilde vücuttan uzaklaştırılır.

Hacamat ile insanlar; anında tesir gösteren, emin, tehlikesiz, yan tesirsiz ve ucuz bir şekilde tedavi olma imkanı bulurlar. Bununla beraber hacamatla tedavi olunan hastalıkların bazıları şunlardır:   


*Baş ağrısı, yarım baş ağrısı ve sinuzit,

*Tembellik, uyku fazlalığı,

*Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı,

*Prostat ve cinsel zayıflık,

*Sırt ağrısı, bel ağrısı (lumbago), işiaz, diz ağrısı, yanlarda uyuşukluk,

*Hormon bozzukluğu,

*Yumurtalık hastalıkları,

*Buna benzer bir çok kadın hastalığı.

 

**Hacamat hangi hallerde yapılmaz

*Hacamat çok ihtiyar ve zayıf kişilerde,

*Kalp Yetmezliği olanlarda,

*Bir yeri kesildiğinde kanı durmayan kişilerde,

*Hamilelerde,

*Aşırı kansız kişilerde

*AİDS HİV

*Tansiyonu çok düşük olan kişilerde

*Küçük çocuklarda

*Çok hassas ve korkan kişilerde kanlı hacamat yapılmamaması tavsiye olunur, duruma göre kansız hacamat tatbik olunur.


www.hayatifarket.com


"Cehalet hýyar olmuþ gidiyor son sürat/  Enkaz-ý beþer koþuyor elde tuzluk alýk surat"

liprade

ADMiN
8,616
Haziran 12, 2009, 01:23:19 ÖS
Binlerce yıllık şifa...

Binlerce yıldır şifa kaynağı olarak kullanılan hacamat ne yazıkki unutulmaya yüz tutmuş durumda. Hacamata dair merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabileceğiniz bir etkinliğe davetlisiniz..

Çin’den İngiltere’ye, Güney Amerika’dan Moğolistan’a dünyanın her yerinde binyıllardır kullanılan bir tedavi metodu biliyor musunuz?

Binlerce yıldır dünyanın her yerinde uygulanmasına rağmen hiçbir yan etkisine rastlanmayan doğal, etkili ve kolay bir tedavi olabilir mi? Batılı doktorlar bir insanlık mirası olan hacamat terapisini keşfetmeye başlıyor.

Tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan bir tedavi yöntemi: Hacamat. Batılı bilim adamlarının kupa terapisi olarak tanımladığı bu tedavide amaç vücutta akıcılığı olmayan kirli kanı ve  dokular arasındaki sıvıda (ekstravasküler sıvı) biriken atıkları dışarı almak.

Hacamat terapisinin temelleri kupalarla oluşturulan vakumun vücuttaki atıkları deri yüzeyine çağırmasına dayanıyor. Sonra terapist iz bırakmayan 2 mm.’lik çiziklerle bu sıvıları dışarıya alıyor.

Batıda uzun zamandır ilgi gören bu tedavi yöntemi Anadolu’da da oldukça iyi biliniyor. Hemen herkesin hafızasında kupa çeken bir büyükanne vardır.

Dünyada coğrafi olarak oldukça yaygın kullanılan bu iyileşme metodu İslam tıbbında çok önemli bir yere sahip. Hz. Muhammed  (s.a.v.) bizzat hacamat olmuş ve ümmetine tavsiye etmiştir. Güvenilir hadis kaynaklarında oldukça kuvvetli rivayetler bulunmaktadır.


*“Miraç’ta hangi melek cemaatine rastlasam bana: ‘Ey Muhammed (s.a.v.), ümmetine hacamat olmayı emret’ dediler.”

(Ali Nasıf, et-Tac, III, 203, Ravi: Abdullah b. Abbas (r.a))


*“Tedavi olageldiğiniz şeyler arasında en hayırlısı hacamattır.”

(Buh''ri, Tıb 13; Müslim, Musakat 62, 63; Ebû D''vûd Nik''h 26, Tıb 3. )


*“Hacamat her hastalığa faydalıdır. Uyanık olun, hacamat olun.” (Deylemi)

10 yıldır gerçekleştirilen Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali çerçevesinde bu yıl Hacamat Terapisi konuşulacak.

St. George’s Üniversitesi’nde öğretim görevlisi Doç. Dr. Ahmed Younis, East Anglia Üniversitesi’nden Dr. Kaleem Ullah ve uluslar arası hacamat terapisti sertifikası sahibi Faruk Günindi 12 Haziran 2009, Cuma günü saat 15:30’da hacamat terapisini  ele alacaklar.

Merkezi Londra’da bulunan British Cupping Society (İngiltere Kupa Terapisi Derneği) doktorlarından Dr. Ahmed Younis her türlü ağrlarıda ve hastalıklarda hacamat terapisini kullandıklarını ve çok başarılı sonuçlar aldıklarını belirtiyor.

Bu araştırmaları saygın bir alternatif tıp dergisinde de yayınlanmış (ISPUB, vol4. No1, 2007). Dr. Younis’in ekibinden Dr. Kaleem Ullah ile yeni bir araştırmayı sürdürdüklerinin bilgisini veriyor. 2006 yılında Avrupa’nın en büyük bilim festivali olan İngiltere Bilim Festivali’nde Hacamat’ı tanıtan Dr. Younis: “Hedeflerinin hacamat terapisinin başarılarını bilimsel olarak daha geniş kitlelere duyurabilmek “ diyor.

Ülkemizde doğal sağlıkla ilgilenen Sade Hayat Derneği bu sene Geleneksel Tıp Festivali’nde hacamatı konuşarak bir ilki gerçekleştiriyor.

Sade Hayat Derneği başkanı ve Türkiye’nin ilk sertifikalı hacamat terapisti Faruk Günindi gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirtiyor:  “Hacamat terapisi bize bırakılan çok değerli tıbbi bir peygamber mirası.

Böylesine önemli bir değeri canlı tutmak için uzun zamandır çalışmalar yürütüyoruz.” Uluslararası Kupa Terapisi Derneği’nin de üyesi olan Günindi yakın bir zamanda çalışmalarından elde ettiği verileri bir kitap olarak yayınlanacağını söylüyor.

10. Merkezefendi Geleneksel Tıp Festivali 14 Haziran 2009’a kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek.
 
Kupa Terapisi (Hacamat) Semineri
Yer: Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi
Tarih: 12 Haziran 2009, Cuma
Saat: 15:30


Konuşmacılar:
Doç. Dr. Ahmed Younis
Dr. Kaleem Ullah
Faruk Günindi
 
(Giriş ücretsizdir)

Bilgi için:
www.ztbb.org - www.sadehayat.orgwww.britishcuppingsociety.org


"Cehalet hýyar olmuþ gidiyor son sürat/  Enkaz-ý beþer koþuyor elde tuzluk alýk surat"

Bevadih

Ziyaretçi
Haziran 12, 2009, 02:36:52 ÖS
Güzel bir etkinlik...

Zaten yazıdada denildiği gibi Efendımızın tavsiye ettiği,büyüklerimizin uyguladığı unutulmaya yüz tutmuş  bu önemli sağlık ayağnı diri tutmak adına yapılan bu tür etkinlikler inşAllah büyüyerek devam eder...

Bende yaptırmıştım..Ve iyi gelmişti Rabb'imin izni ile..Her sene bahar aylarında tekrarında fayda var...

EyvAllah sayın muhabirim:)

SMF 2.1.3 © 2022, Simple Machines, TinyPortal 2.2.2 © 2005-2022
Sayfa 0.273 saniyede 27 sorgu ile oluşturuldu.
Lithium theme by Bloc © 2017