Zeytinyağlı Damla Çikolatalı Kek

Zeytinyağlı damla çikolatalı kek

Çay saatlerine tek porsiyonluk kekler çok lezzetli, çikolata parçacıklarının dansı olarak da adlandırabilirim. Afiyet olsun.

MALZEMELER

1 su bardağı süt
3/4 su bardağı zeytinyağı
3 adet yumurta
1,5 su bardağı toz şeker
2 yemek kaşığı kakao
Aldığı kadar un
1/2 su bardağı damla çikolata
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya

TARİF

Derince bir kapta toz şeker ve yumurtaları iyice çırpın.

Daha sonra zeytinyağı ve sütü ilave edin.

Unu eleyin ve fazla katı olmayacak akıcı şekilde olana kadar azar azar ilave edin. Kabartma tozu ve vanilyayı da ilave edip çırpma teli ya da mikserin düşük ayarıyla topak kalmayacak şekilde karışrıtın.

Kek kalıbına kekin yaklaşık 3/4`ünü dökün.

Kalan kısmına kakao ilave edip kekin üzerine gezdirin. Dilerseniz benim yaptığım gibi kekin yarısını ayırıp kalan kısmı kakaolu yapıp küçük kalıplara koyarak kakaolu top kekler yapabilirsiniz.

Önceden ısıtılmış 180 dereceli fırında çatal batırdığınızda yapışmayacak kıvama gelene kadar yaklaşık 20-25 dk. pişin.

Kaynak: Lezzetçi

[TB] Benzer konular

T

tebesüm

Guest
Ynt: Zeytinyağlı Damla Çikolatalı Kek

ilginç ilk defa zeytin yagının pastada kullanıldıgını duyuyorum güzel olabilir afiyet olsun ama ben ercih etmem

I

isoz_

Guest

Vaay bee tarife bak

şimdi 3/4 su bardağı zeytin yağı nı hangi ev hanımı anlayacak onu çok merak ettim.
Hadi bardağın 3/4'ü kadar denilseydi belki matematikten mürekkep yalamış olanları anlayabilirdi :)
Yahu bardağın yarısından biraz fazla denilse tutmaz mıydı?
Ama pişirme işleminde 180 dereceli :) fırından olmak kaidesiyle 20-25 dakika aralığı veriliyor.
180 dereceli olanlar yarım fırın yani yarım daire li fırınlara deniliyor :) :) ama birde 360 dereceli olanlar davul fırın derler bizim burada :) :)

birde çok fazla böyle sağlıksız şeyler tüketmeyin. gerçi bu zeytinyağlı burasını sevdim ama şeker kako çikolota tozu kapartma tozu bunlar sağlığınıza zararlı
televizyonu açıp karşısına geçip çay ile beraber ne kadar yediğnizin farkında bile olmazsınız. Sonra kolestrol hipertansiyon obesite vs. vs.
Sonra diyorlar ki bizim kazımın hiç birşeyi yoktu aniden öldü... Kazım tuzlu tuzlu yerdi sonra hiç tansiyonuna baktırmadı yüksek tansiyonu vardı oysaki
tuzlu ekmek tuzlu yemek tuzlu kurbiye bol şekerli pasta un börek çay hıgıg dedi gitti. Allah rahmet eylesin dersiniz... Allah'ın taktiri ölüm tabiki ama insan kendisini takip etmeli nefsine hakim olmalı. Bakımsız vucut yüzünden vade gelirse bunun hesabıda sorulur tabii değil mi?
Günlük maksimum tuz tüketimi bakın maksimum diyorum 6 gr dır. Türkiye de ortalama kişi başı tuz tüketimi 15 gr. İnanılır gibi değil. Türkiye tuzu çok seviyor. Ekmeklerimiz çok tuzlu. alıştığımızdan dolayı farkında değiliz. Mesela aldığımız ürünlerin üzerindeki tuz miktalarına bakmamız gerek. Genelde tuz miktarları yazmaz ama Sodyum değeri yazar. Sizi o değerlerin düşüklüğü aldatmasın onu 2,5 ile çarapacaksınız. yani ürünün 100 gr'mında 1 gr sodyum yazıyorsa 2,5 gr tuz dur demektir.
Sağlıklı nice günllere Allah uzun ömürler versin.

Allah'a emanet olun.

Yüzümde kocaman gülümsemeyle okudum. :)

Sayılarla iyi oynadınız.

Davul fırınlarda 10 dk. sonra çıkarılsın o zaman. Yazık yanıverir yoksa minik kekçikler. :)

Amin ecmain inşallah.

Rahmana emanet olun.

M

Mercan

Guest

Maşallah ne güzel bir yorum...

T

Tarifdunyasi

Guest

İsoZ' Alıntı:
Vaay bee tarife bak

şimdi 3/4 su bardağı zeytin yağı nı hangi ev hanımı anlayacak onu çok merak ettim.
Hadi bardağın 3/4'ü kadar denilseydi belki matematikten mürekkep yalamış olanları anlayabilirdi :)
Yahu bardağın yarısından biraz fazla denilse tutmaz mıydı?
Ama pişirme işleminde 180 dereceli :) fırından olmak kaidesiyle 20-25 dakika aralığı veriliyor.
180 dereceli olanlar yarım fırın yani yarım daire li fırınlara deniliyor :) :) ama birde 360 dereceli olanlar davul fırın derler bizim burada :) :)

birde çok fazla böyle sağlıksız şeyler tüketmeyin. gerçi bu zeytinyağlı burasını sevdim ama şeker kako çikolota tozu kapartma tozu bunlar sağlığınıza zararlı
televizyonu açıp karşısına geçip çay ile beraber ne kadar yediğnizin farkında bile olmazsınız. Sonra kolestrol hipertansiyon obesite vs. vs.
Sonra diyorlar ki bizim kazımın hiç birşeyi yoktu aniden öldü... Kazım tuzlu tuzlu yerdi sonra hiç tansiyonuna baktırmadı yüksek tansiyonu vardı oysaki
tuzlu ekmek tuzlu yemek tuzlu kurbiye bol şekerli pasta un börek çay hıgıg dedi gitti. ALLAH rahmet eylesin dersiniz... ALLAH'ın taktiri ölüm tabiki ama insan kendisini takip etmeli nefsine hakim olmalı. Bakımsız vucut yüzünden vade gelirse bunun hesabıda sorulur tabii değil mi?
Günlük maksimum tuz tüketimi bakın maksimum diyorum 6 gr dır. Türkiye de ortalama kişi başı tuz tüketimi 15 gr. İnanılır gibi değil. Türkiye tuzu çok seviyor. Ekmeklerimiz çok tuzlu. alıştığımızdan dolayı farkında değiliz. Mesela aldığımız ürünlerin üzerindeki tuz miktalarına bakmamız gerek. Genelde tuz miktarları yazmaz ama Sodyum değeri yazar. Sizi o değerlerin düşüklüğü aldatmasın onu 2,5 ile çarapacaksınız. yani ürünün 100 gr'mında 1 gr sodyum yazıyorsa 2,5 gr tuz dur demektir.
Sağlıklı nice günllere ALLAH uzun ömürler versin.

ALLAH'a emanet olun.
yorumunuz güzelde bu zamanda her şeyde bir zara var hangisinden korunacağımızı şaşırdık bırakın dağınık kalsın:) öyle yada böyle ölücez...

I

isoz_

Guest

yorumunuz güzelde bu zamanda her şeyde bir zara var hangisinden korunacağımızı şaşırdık bırakın dağınık kalsın:) öyle yada böyle ölücez...
Bunu bir espiri olarak algılıyorum. Bırakıp dağınık kalırsa bu sizin hayatın her safhasına bu dağınınklık yansıyabilir. Yediklerine dikkat etmeyen sağlığını düşünmeyen insan başkalarının da sağlıklı olmalarını düşünemeyebilir. Bunların hepsinin iyi düşünerek yerine getirirse insan sanırım ibadetin bir parçası oluverir.
Allah'a emanet olun....