Zekasına güvenen buraya gelsin

  • Konbuyu başlatan yeþeren
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Y

yeþeren

Guest
Zekazına ne kadar güveniyorsunuz? O zaman hodri meydan, çözün bu soruları ve gösterin zekanızı. Zekama güvenim yok ama bakayık belki gelişir diyenler, siz de buyrun:Piyasaya yeni çıkan, "Süper Beyin" adlı Bireysel Gelişim / Bilinçaltı - Hafıza ve Zeka Geliştirme / Eğitim Dergisi'nin ilk haftada okurlardan yoğun ilgi gördüğü belirtiliyor. Beyninizin kapasitesini % 100 arttırma garantisi vaadi ve 200 sayfalık e-kitabın bu satışa etkisi nedir bilinmez ama Süper Beyin Dergisi, beyin gücünüzü arttırarak hedeflerinizde başarılı olmanın hızlı, pratik, etkili ve kesin yöntemlerini sunuyor.

İlk sayısında; Beynin Keşfedilmemiş Sırları, Mnemonik Hafıza Teknikleri, Resme Göre Kişilik Analizi, Hafıza Rekorları Kırmak İçin Mucize Beyin, Süper Beyinli Çocuklar ve Dâhiler, Beyin Gücüyle Matematik, Beyin Rüya Yolu İle Ne Söyler? Beyninizin Hangi Kısmını Daha Çok Kullanıyorsunuz, Zeka Geliştiren Akıl Oyunları başlıklı konuları içeren dergiden sizlere zekanızı test etmeniz için 8 soru ve cevap seçtik. Çözün soruları, gösterin zekanızı:

Bakalım çözebilecek misiniz?


1.SORU

BU SINIFTA KAÇ ÖĞRENCİ VAR?
Bir sınıftaki öğrenciler; üçer üçer gruplandırılırsa 1 öğrenci, dörder dörder gruplandırılırsa 2 öğrenci, beşer beşer gruplandırılırsa 3 öğrenci, altışar altışar gruplandırılırsa 4 öğrenci dışarıda kalıyor.
Buna göre bu sınıfta kaç tane öğrenci vardır?

2. SORU

1000 sayfalık bir kitap vardır. Bu kitabın her sayfasında bir cümle vardır.
Birinci sayfadaki cümle:
“Bu kitapta yalnızca bir tane yanlış ifade vardır.”
İkinci sayfadaki cümle:
“Bu kitapta yalnızca iki tane yanlış ifade vardır.”
Üçüncü sayfadaki cümle:
“Bu kitapta yalnızca üç tane yanlış ifade vardır.”
....................
Bininci sayfadaki cümle:
“Bu kitapta yalnızca bin tane yanlış ifade vardır.”
Bu kitapta, doğru olan bir ya da daha fazla ifade var mıdır? Varsa hangi sayfalardaki ifadeler doğrudur?

3.SORU

Kuzenimizin halasının erkek kardeşiyle birinci dereceden akrabalık bağımız ne olabilir?

4.SORU

Öyle iki basamaklı bir sayı bulun ki sayıyı oluşturan rakamların çarpımının iki katı kendini versin.

5.SORU

Yılmaz ailesinin 8 oğulları ve oğullarının birer kız kardeşi varsa bu aile kaç kişiden oluşmaktadır?

6.SORU

Ahmet bir X sayısının karesini alacaktı fakat yanlışlıkla 2 katını aldı. Bulduğu sayı iki basamaklı idi. Bulduğu bu sayıyı 180 derece çevirdiğinde bulduğu sayı X‘in karesi idi.
Acaba X sayısı nedir?

7.SORU
HANGİ GÜN?
Necmi'nin doğum gününden üç gün sonrası olan cuma günü Cem'in evlilik yıldönümüdür. Necmi'nin doğum günüyse sekizinci günden altı gün sonrasıdır. Yarın dördüncü günse dün hangi gündür?

8.SORU

BİR ADAM, KÖPEĞİ ve KIZ ARKADAŞI
Bir adam düz bir yolda köpeğini dolaştırırken uzaktan kız arkadaşının kendisine doğru geldiğini görür. Köpek hemen kıza doğru koşmaya başlar ve kızın yanına varınca adama döner.
Sonra tekrar daha da yaklaşmış olan kıza doğru koşar. Adamla kız buluşuncaya kadar köpek bu şekilde koşmaya devam eder.
Adamın kızı gördüğü zaman aralarında 1 kilometre olduğunu, her ikisinin de saatte 3 kilometre hızla yürüdüklerini ve köpeğin saatte 9 kilometre hızla koştuğunu bilerek köpeğin ne kadar yol kat ettiğini bulunuz.

ÇÖZÜMLER

1.ÇÖZÜM
3, 4, 5 ve 6’nın en küçük ortak katı 60’tır. Bölenle artan arasındaki fark hepsinde 2 olduğundan 60-2= 58 sınıftaki öğrenci sayısıdır.

2.ÇÖZÜM
999. sayfadaki ifade doğrudur. Daha önceki 998. sayfadaki yanlış ifadelerle 1000. sayfadaki yanlış ifadenin toplamı 999 eder.

3.ÇÖZÜM
Kendi babanız olabilir.

4.ÇÖZÜM
Sayı 36’dır. 2x3x6=36

5.ÇÖZÜM
Aile 11 kişiden meydana gelmektedir. 1 ana + 1 baba + 8 oğul + 1 kız kardeş olmak üzere toplam 11 kişi.

6.ÇÖZÜM
X sayısı 9’dur. 9’un 2 katı 18’dir. 18 sayısı 180 derece döndürüldüğünde 81 sayısı elde edilir. O da 9’un karesine eşittir.

7.ÇÖZÜM
Perşembe günüdür.

8.ÇÖZÜM
Adamla kız saatte biri 3 km, diğeri 3 km olmak üzere, toplam 6 km hızla 10 dakikada buluşacaklardır. Köpek ise saatte 9 km hızla 10 dakikada 1,5 km yol alacaktır.

www.superbeyin.nethttp://

Etiketler: süper beyin zeka testi soru

 
[TB] Benzer konular Forum Tarih
Y Forum Oyunları 15 2K

[TB] Benzer konular

S

SimurG

Guest
Ynt: Zekasına güvenen buraya gelsin

OkuLdan kaLma bir aLışkanLık mı biLmiyorum ama sayısaL iLe iLgiLi bir konu ya da probLem gördüm mü hemen oraya odakLanırım.. Dünde bu konuyu gördüm ve büyük bir zevkLe açtım.. İLk soruyu gördüm ve çözmeye çaLıştım ( cevabını buLamayacağımı biLsemde). Bir kaç dakikaLık çırpınışLarım sonucunda, cevabı buLdum.. Sonra sayfayı biraz aşağı indirdim, bir de ne göreyim cevapLarı zaten veriLmiş.. Harcadığım zamanı yanayım, beynimi yorduğumamı yanayım, aceLeciLiğimemi..? :)

Ama cevabı doğru buLmuş oLmam biraz sancımı hafifLetti :) Gerçi çözümü koLay yoLdan yapıLmış, ben baya bir kurcaLadım rakamLarı :)
 
B

Bevadih

Guest
Ynt: Zekasına güvenen buraya gelsin

Hiç şaşırmadım çözdüğüne..!

Hatta "Allah Allah nasıl görmedi bu konuyu" diye de hayret ediyordum:)
 
S

serdengecti

Guest
Ynt: Zekasına güvenen buraya gelsin

çok saçma olmuş.soruların hemen altına cevapları yazmışsın.onun için kimse kendi çözdüğünü kanıtlayamaz ve cevabı gördüğündençözmekle uğraşmaz.sorulardan sonra cevaplar yazılmamalı okuyanlar cevap verdikçe doğru/yanlış şeklinde belirtilmeliydi
 
Y

yeþeren

Guest
Ynt: Zekasına güvenen buraya gelsin

Siz cevaplara bakmadan cevaplayabilirsiniz,Simurgun yaptığı gibi...
 
S

serdengecti

Guest
Ynt: Zekasına güvenen buraya gelsin

cevaplanabilir tabi ama siz insanın kendisinin yaptığını kanıtlama şansını elinden almış oluyorsunuz.
ayrıca insan sorular devam ediyor diye inerken birde bakıyor ki cevaplara geçmiş.yöntem hatası var burda.onun için konu fazla tutmamış.normalde zeka soruları çok sevilir,bu tür konulara çok mesaj yazılır
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst