Zehirli Guatr Tedavisine Dikkat..!

Zehirli guatr tedavisine dikkat!

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) propylthiouracil (PTU) kullanımıyla ilgili ciddi karaciğer hasarı riski konusunda uyarıda bulundu.

FDA, methimazolle kıyaslandığında PTU'le hepatotoxicite riskinin daha fazla olduğunu gösteren raporu yayınladı.

Uzm. Dr. Murat Çiftçi'nin Online Sağlık'da (www.onlinesaglik.comhttp://) yer alan haberinde, raporda, "Hem PTU hem de Metimazol, Graves hastalığı nedenli hyperthyroidismin tedavisi için endike olmasına rağmen doktorlar bu ilaçlarla tedavi başlarken dikkatli olmak durumundadır" denildi.

FDA raporunda, "Doktorlar özellikle PTU tedavisinin ilk 6 ayında karaciğer hasarından şüphelendirecek yorgunluk, belirsiz karın ağrısı, iştah kaybı, kaşınma, sarılık gibi nonspesifik bulgularla karşılaştığında hastalarını yakın izleme almalıdır" görüşlerine yer verildi.

Raporda şu açıklamalar yer aldı:

"FDA, PTU kullanımıyla gelişen 22 erişkin ve 10 pediatrik ciddi karaciğer hasarlı olguyu belirlemiştir. Erişkinlerde 12 ölüm ve 5 karaciğer nakli, pediatrik hastalar arasında ise 1 ölüm ve 6 karaciğer nakli meydana gelmiştir. Tezat olarak Metimazol kullanmış hastalar içinde ciddi karaciğer hasarı gelişmiş olan 5 olgu saptanmıştır. Bütünüyle bu beş olgu erişkin hastalarda gelişmiş ve 3'ü ölümle sonuçlanmıştır.

Genelde PTU, methimazole alerjik veya intolerans gelişen hastalar hariç ikinci basamak ilaç terapisidir. Embryopati, aplasia cutis, gebelik esnasında Metimazol kullanımıyla raporlanmış olan yan etkilerdendir. Böyle olaylar PTU kullanımıyla rapor edilmemiştir. Böylece PTU, gebeliğin ilk üç aylık döneminde olan Graves hastaları için daha uygundur."

Bu arada raporda, 18 Nisan 2009 tarihinde FDA'nın PTU ile ilgili hepatotoxiciteyi tartışma amacıyla Amerikan Tiroid Birliği (ATA) ile beraber bir çalışma başlattığı kaydedildi. FDA'nın PTU ile ilgili bu ciddi yan etkileri izlemeye devam ettiği ve bilgi verici prospektüs değişikliği için çalışmaların özellikle pediatrik hastalardaki kullanımıyla ilgili olarak devam ettiği vurgulandı. Raporda, ayrıca ATA'nın önümüzdeki aylarda Graves hastalığı ile ilgili tedavi esaslarını güncelleştirmeyi planladığının altı çizildi.İHA
 

[TB] Benzer konular

Üst