Yurtiçi piyasalar "istihdam" ğncesi beklemede

fussilet

Üye
Yönetici
Yurtiçi piyasalar "istihdam" öncesi beklemede

(13:15'te güncellendi)
Uluslararası piyasalar, dün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin "uzun süre" düşük faizin sürdürüleceği taahhüdü ve ABD istihdam verilerine ilişkin olumlu betkilerle iyimser bir seyir izliyor. Ancak Mısır ve Portekiz'deki gelişmeler çıkışların sınırlı kalmasına neden oluyor.
Yurtiçi piyasalar, bu ortamda, ABD'de açıklanacak olan istihdam verileri öncesi güne sakin alıcılı başladı.
Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi, dün özellikle ikinci seansta gelen güçlü alışların etkisi ile yüzde 2.3 yükseldikten sonra, yüzde 0.3 yükselişle 75,637 puandan açıldı. Endeks sakin alıcılı açılışın etkisi ile hafif yukarıda seyrettikten sonra dünkü kapanış seviyelerine geldi. BIST 100 Endeksi ilk seansı yüzde 0.06 düşüşle 75.365,88 puandan kapadı.
Analistler, bugün ABD'de açıklanacak haziran ayı tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerinin küresel piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirterek, verilerin beklentilerden kötü gelmesi durumunda parasal genişlemenin devamına yönelik iyimserliğin artacağını ve özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarının pozitif etkilenebileceğini kaydediyor.Endeksin 75.000 seviyesinin destek olarak takip edileceğini ifade eden analistler, olası yükselişlerde ise 77.000 ve 77.500 seviyelerinin gündeme gelebileceğini tahmin ediyor.
Dolar-TL kuru da güne sakin başladı ve dünkü seviyeleri olan 1.9440 seviyesi yakınlarında işlem gördükten sonra hafifçe yükselerek 1.9500 seviyesini aştı.
Gösterge tahvilin faizi dün yüzde 7.96'dan kapandı. Güne alıcılı başlayan gösterge tahvilde faiz, 11 baz puan düşerek yüzde 7.85'e indi.
Merkez Bankası 1 hafta vadeli 5 milyar lira tutarında repo ihalesi açtı. İhaleye 23 milyar 933 milyon liralık teklif geldi.
İntegral Menkul Değerler Kıdemli Analisti Ozan Batu, Bloomberg HT'ye yaptığı yorumda, Avrupa Merkez Bankası'nın dün faizin uzun vadede düşük kalacağını işaret etmesinin euroyu dolar karşısında düşürdüğünü ve tarım dışı istihdam verisi öncesi eıro-dolar paritesinin tutunmaya çalıştığını söyledi.
Batu, "BIST 100 haftaya olumsuz başladı ve enflasyonda hızlanma görüldü. Bunun sonucu TL üzerinde baskı arttı. TL'deki değer kaybı reel efektif kura da yansıdı. Merkez Bankası'nın döviz satım ihaleleri doalrda geçici düşüşler yaratıyor, ancak yükseliş trendi sürüyor. Kurda 1.9360 kritik destek. Bu seviye kırılırsa, aşağı bir hareket olur. Merkez Bankası 1.96'nın üzerini istemiyor" değerlendirmesinde bulundu.
Piramit Menkul Değerler Araştırma Müdürü Belgin Maviş, Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede, Borsa'da dünkü yükselişin son dönemlerin en derli toplu yükselişi olduğunu ve Draghi'nin konuşmasında negatif faizden bahsetmesi ve faizlerin düşük kalacağını kaydetmesinin Avrupa borsalarını desteklediğini, bunun da Türkiye'ye yansıdığını söyledi.Maviş, "Borsa ayrıca dolardaki seyri izliyor ve Merkez Bankası'nın ihaleleri doların ateşini södürmedi. yabancılar çıkıyor ve yerli yatırımcıların gücü piyasayı çok fazla yukarıya taşıyamıyor. Dikkatler ABD tarım dışı istihdam verisinde. Bu veri Fed açısından önemli" dedi.Maviş, Borsa'da yeni bir hikaye olmadığını ve Ağustos ayına kadar bunun süreceğini, enflasyon verilerinin yakından izleneceğini sözlerine ekledi.Akbank Türev Ãœrünler Yöneticisi Evren Kırıkoğlu, Bloomberg HT'ye yaptığı yorumda, Avrupa Merkez Bankası'nın dünkü açıklamasının önemli olduğunu ve ilk kez ileriye doğru yönlendirme yapıldığını vurguladı.Kırıkoğlu, "ABD tarım dışı istihdam verisi yön konusunda etkili olabilir" şeklinde görüş bildirdi.İntegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü Egemen Candır, Bloomberg HT'nin canlı yayınında yaptığı değerlendirmede, ABD istihdam verilerinin ekonomide toparlanmayı işaret edebileceğini ve ABD ekonomisi toparlandıkça, faizlerin yükseleceğini ve altının bundan olumsuz etkilenebileceğini söyledi.Candır, "Türkiye'nin büyüme potansiyeli fazla. Piyasa sadece istikrar istiyor. Küresel ortamda rahatlama olursa, Türkiye'ye fon akışı artar. Dolar-TL'de gevşeme bekliyorum. Merkez Bankası ihaleleri sürüyor. Tek olumsuz nokta, gelişen piyasalardan fon çıkışı. Bu çıkışlar sürerse, Merkez bankası faiz artırabilir" şeklinde görüş bildirdi.
(13:15'te güncellendi)

Source: Yurtiçi piyasalar "istihdam" öncesi beklemede
 

[TB] Benzer konular

Üst