Yurdumuzdaki Yöresel Ağız'lar.. :)),

• Konbuyu başlatan þeyda
  • Başlangıç tarihi
Þ

þeyda

Guest
Hangi yöremiz hangi şiveyle konuşuyor,bunları paylaşalım istedim. Yarın öbür gün yolunuz bir Nevşehir'e Ege'nin bir köyüne yada Malatya-Erzincan dolaylarına gelipte ''nörüyon'' ,''ne diyon ekine'',''nediyin'' sözleri karşısında garip garip bakınmamak için bir arşiv oluşturabiliriz.

Herkes buraya kendi yaşadığı şehrinin,yöresinin,çevresinin şivesini buraya yazarsa güzel bir konu olabilir sanırım.

[TB] Benzer konular

M

mam34

Guest
Ynt: Yurdumuzdaki Yöresel Ağız'lar.. :)),

Trakyali olarak :)

ne yapiyorsun :napisin

cocuk: kizan ,kizancik

uj,bej...(3,5)

cumlelerin sonunda be,beya da cok kullanilir :)

H

HAdeKa

Guest

ne edipdurun gari (muğla)

N

(nesibe_hatun)

Guest

nevsehirinkini bilmemmi bende oraliyim ama hiç gitmedim küyüme genelde nörüyon gı diyolar yani nnasilsin anlamın geliyor bunu bana ilk sorduklarinda bisey örmüyom demistim :D

V

vuslat_ebedi82

Guest

Naparsın? ,Nörürsün? diye gonuşuruk ancak zarif insanlarızdır zaar.Bizim lehçeden midir bilemem amma babannem her kelimenin başına ünlü bir harf getirir: İRECEP ,İLEN.Bazen de sessiz harfleri düşürür ÜSEYİN. memet gibi .Benim nereli olduğumu anlamıştır NESİBE_HATUN sanırım.Kibar memleket canım bizim memeleket k,g dişında .

H

HAdeKa

Guest

vuslat_ebedi82' Alıntı:
Naparsın? ,Nörürsün? diye gonuşuruk ancak zarif insanlarızdır zaar.Bizim lehçeden midir bilemem amma babannem her kelimenin başına ünlü bir harf getirir: İRECEP ,İLEN.Bazen de sessiz harfleri düşürür ÜSEYİN. memet gibi .Benim nereli olduğumu anlamıştır NESİBE_HATUN sanırım.Kibar memleket canım bizim memeleket k,g dişında .
ilazım, iramazan, ilimon, irezil :)

biz anlayamadık nerelisiniz

V

vuslat_ebedi82

Guest

Bilenler bilir bizim buralarda ilçeliysen oranın adı söylenilir kesinlikle Nevşehirliyim denmez Nevşehirli değilim ancak ilçesindenim.Malesef 4 senedir de orda çalışıyorum.Yine de güzel memlekettir canımmmmmmm. :( :(

H

HAdeKa

Guest

neden maalesef onu anlayamadım..

her ilde oyledir.. ilcesinde isen ilde ilcenin ismini soylersin ilin dısında isen ilceyi soylersin tıpkı..

yurtdısına çıktıgında nerelisin denilince sehir ismi degilde turkiye oldugunu soylemek gibi. ki elin yabancısı oranın turkiyenin ili oldugunu nerden bilsin :)
elin başka sehirlisinin -o ben oluyorum :) - nevsehirin ilçesini bilmeyeceği gibi :) :) :)

V

vuslat_ebedi82

Guest

]Ben meramımı anlatamadım herhal;) Yani buraya gelen Hocalar nasıl gitsem de buradan kurtulsam diye çareler arar da onun için öyle yazdım Kimse sevmez yani Nevşehir'i.Haa seven varsa yazsın buraya da biz de bir az mutlu olalım.Nevşehirde yaşayan birisi dahi nevşehirliyim demez hangi ilçeyse onu söyler bu kayserde yaşayan Nevşehirli olsa dahi illa ilçesini söyler .Ne bileyim yani bu yöre halkının özelliği sanırım.Nevşehir'e gelen pek mutlu ayrılmaz niye bilmiyorum ama ortamdan olacak .Tabiki memleketim olarak çok üzücü bir olay ama bir gerçek. Neyse Nevşehirli varsa beni şimdi topa tutacak konuyu bitirsek can sağlığınızız açısından iyi olacak.Ne de olsa ekmeğini yiyoruz de mi? Güzel memlekettir canım güzel .Gezmeye herkesi bekleriz........İlçelerini tabiiii ;) :D :D :D

H

HAdeKa

Guest

hmm ödemişliler de izmirliyim demez... baska ilde olsalar dahi
fethiyeliler de muglalıyım demez :)

anlamışem

E

ey memleket ey

Guest

ula uşağım :D :D :D :D :D

K

kralboy

Guest

abovvvv ne çok var yorum laa

hemşerim ben aksaraylıyım köyüm yok ama gıcamahalle diye bir yerde doğdum

geçen gün çarşıya gidiyom garşıma birden gangal köpeğ çıhmasınmı döndüm arkamı goşmaya başladım goştum goştum gocamana gapılı bi yire geldim içeri girdim bahtım ki deyzeler börek yapıyo sonra bana didilerki gel guzuuum sende yi
sonra birer ikişer yemeye başladım deyzeler alhaa oğlan pek acıkmış beh bismillah didiler

gibi

Ã

Þehadete Vurgunum

Guest

kralboy' Alıntı:
abovvvv ne çok var yorum laa

hemşerim ben aksaraylıyım köyüm yok ama gıcamahalle diye bir yerde doğdum

geçen gün çarşıya gidiyom garşıma birden gangal köpeğ çıhmasınmı döndüm arkamı goşmaya başladım goştum goştum gocamana gapılı bi yire geldim içeri girdim bahtım ki deyzeler börek yapıyo sonra bana didilerki gel guzuuum sende yi
sonra birer ikişer yemeye başladım deyzeler alhaa oğlan pek acıkmış beh bismillah didiler

gibi

:D :D

koptum yaw