Yolcu Belgeseli Bediüzzaman

fussilet

Active Member
Yönetici
Yolcu – Bediüzzaman Said Nursi 2010 (Yerli Belgesel) Hd,Divx,Online Film İzle

Bediüzzaman Said Nursi - Yolcu Belgeseli - 1

Bediüzzaman Said Nursi
Said Nursi hakkında bilinmeyen bir çok şey Yolcu belgeseliyle ortaya çıkacak…
Bazı insanların etkisi, kendilerinden uzun yaşar.
Bediüzzaman Said Nursi onlardan biri…
Bitlisin ücra bir dağ köyünde başlayan yaşamında, 19. yüzyılı 20.yüzyıla bağlayan sancılı bir yolun yolcusu oldu…
Osmanlının yerini Cumhuriyet devrine ve iki dünya harbine tanıklık etti.
İsyanlar, savaşlar, sürgünler, mahkemeler, esaretler gördü.
Koşulsuz biat edenleri ve peşinen reddedenleri oldu.
Öldüğünde ardında Nurculuk akımını bıraktı.
Bu akım, Türkiyenin en büyük cemaatini doğurdu. Bünyesinden devlet adamları yetiştirdi. Türkiyenin dini, siyasi gündemini belirledi.
Bir dönem yasaklanan risaleleri 40 aşkın dile çevrildi. Hakkında uluslararası konferanslar düzenlendi.
Ölümünün üzerinden yarım asır geçti. Bugün mezarının yeri bile belli değil; ama hakkındaki tartışma hala sürüyor.
Kimilerinin gözünde Cumhuriyetin düşmanı bir gerici… Kimine göre ıslanmaz bir Kürt milliyetçisi… Kimine göre ise İmanı kurtaran, çevresine nur saçan bir evliya…
3 bölümlük Yolcu belgeseli, onun peşinden katedilmiş 40 bin kilometre yolun, röportaj yapılan 100 aşkın tanığın, geniş bir ekibin 6 yıllık alışmasının ve Güneydoğu köylerinden Makedonyaya, Suriyeden Volga kıyılarına dek uzanan bir coğrafyada araştırmamıza destek veren insanların ürünüdür.
Bu belgesel, Said Nursinin hayatını ve fikriyatını; rivayetlerden, menkıbelerden, efsanelerden arındırıp, onu hem taraftarlarına hem muhaliflerine doğru anlatmayı amaçlar…
Yolcu belgeselinde izleyiciler ilk kez yayınlanacak önemli belge ve tanıklarla da karşılaşacaklar.
Gittiği her yere gidildi, ulaşılabilinen her tanıkla görüşüldü…
Yolcu belgeseli için Said Nursinin doğduğu köyden başlanarak gittiği ya da sürgün edildiği her kentte, her kasabada, Rusya ve Suriyeye çekimler yapıldı.
Said Nursini doğrudan gören kişilerin röportajlarına yer verildi. Birinci Dünya Savaşında Ruslara esir düştükten sonra götürüldüğü Kostromadaki tanıktan; 27 Mayıs askeri müdahalesinden sonra, cenazesinin Urfadaki mezarından çıkarılıp Ispartada götürülmesinde görev alan askeri pilota kadar bir çok önemli tanıkla izleyiciler ilk kez karşılaşacaklar.
Binlerce kitap, dergi, gazete ve yüzlerce belge tarandı…
Yolcu belgeseli için, Said Nursinin de katıldığı, Sutan Reşadin 1911 yılındaki Balkan gezisinin, Mannaki Kardeşler tarafından çekilen gezi görüntüleri Makedonya Devlet Arşivinden bir bütün olarak alınarak geniş bir şekilde ilk kez yayınlandı.
Belgeselin hazırlanmasında doğrudan tanıklıklarla birlikte, Said Nursinin kendi yazdıkları, belgeler, döneme tanıklık eden kişilerin anıları, yine dönemin gazete ve dergileri ile araştırma kitapları esas alındı.
T.C. Başbakanlık Osmanlı ve Cumhuriyet arşivleri başta olmak üzere, Rusya, İngiliz, Makedonya devlet arşivlerinin yanı sıra bir çok özel arşivden yüzlerce belge tarandı.
Yönetmenliğini Yusuf Kenan Beysülen, metin yazarlığını Cemalettin Canlı, seslendirmesini Mahir Günşiray, yapımcılığını ise Kalan Müzik ve Karşı Film üstlendiği Yolcu belgeselinde sunulan belge, bilgi ve tanıkların Türkiyede yeni ve sıcak gündem oluşturması bekleniyor.İNDİR


Burdan indirebilirsiniz tek link halinde...
 

[TB] Benzer konular

Üst