Ynt: • Kim veli kim deli?

D

DAMRAM

Guest


• Kim veli kim deli?

Aylar önce okuduğum ama aklımda kalan bir haber vardı. Bir deli varmış Tunceli`de halk onu öyle çok severmiş ki; ölümünden sonra Tunceli`ye heykelini dikmişler.


Adı da SEVUŞEN`miş.


`Kim veli kim deli belli değil` derler. Bir büyüğüm de `Deli olmadan veli olunmaz` derdi.


Neyse Sevuşen ölünce yörede derin bir boşluk yaratmış.


Halkta onun yerine bir deli arayışına girmiş. O mu olsun, bu mu olsun derken, Baba Bertal denilen deli tahta geçmiş, Deli İbo da veliaht olmuş.


İşte hikaye böyle devam ediyor.


Ayrıca Tunceli`de deliler mukaddes sayılıyormuş. Çünkü dünya haliyle ilişkilerini kestikleri için mal, mülk, iktidar arzusunu aşmış olduklarına inanılırmış.


Hatta Tunceli`deki Sevuşen heykeli Sayın Kamer Genç`in katkısıyla yapılmış.


İste dostlar hikaye bu. Yani delilerin de kralı varmış anlayacağınız. Eeee biz akıllıların başları oluyor da ne oluyor? Bence deli olmak güzel bir şey. Yaşamda her şeyi kuralına göre yapıp, son derece kontrollü yaşayıp, sürekli onu bunu takıp, çevreni yaşamında baskı yaratan bir unsur olarak görmeye başladıysan zaten bir noktadan sonra zihin alarm vermeye başlayacak, delirir noktaya geleceksindir. Oysa ki daha özgür, toplumsal takıntılar ve beklentilerden sıyrılmış olarak hayata devam etmek zihin ve ruh sağlığımız için daha önemli. Bir de yaşamımızda kimlere `deli` diyoruz ona bakalım. Sıra dışı olanlara, kendi istediği yolda ilerleyenlere kalıpları kıranlara. O zaman, delirmek güzel şey! Bir günlüğüne bile olsa kendinizi aşıp, çok istediğiniz bir şeyi deneyin.


Ne olur? Ne kaybedersiniz? Bence hiçbir şey! Ama ruhunuz o gün emin olun en keyifli gününü yaşayacaktır. Korkmayın kimsenin deli demesiyle deli de olunmuyor.


Mesela çevrenizde az sayıda da olsa mutlaka birileri yaşam tarzlarını hayatlarını değiştirmek istemişlerdir ve siz de onlara aldıkları bu kararlardan dolayı `Delirdin mi sen?`, `Deli misin?` gibi yorumlar yapmışsınızdır.


Her radikal kararın altında bir delilik vardır. Aslında deliler en cesur olanlardır. Yani günümüz kalıplarında ve yasalarında, cesur olmakta bir nevi deliliktir. Ve üstelik cesaret bedavadır. Hepimizin her an kavuşabileceği, elde edebileceği.


Kim bilir belki de sırf bu yüzden yani bedava olduğu için itibar görmez.


Hani kimse size `deli` demesin diye cesur olamıyoruzdur.


Ne zamanki `ben cesurum` cümlesini yaşamımıza katarsanız, o zaman kendinizin hem delisi hem velisi olursunuz.


Eee ne demişler `Deli olmadan veli olunmaz!`
 

[TB] Benzer konular

Üst