yazla beraber gelen deri hastalıkları

fussilet

Üye
Yönetici
Yaz aylarında deri hastalıklarına dikkat
Akdeniz Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Akman Karakaş, vatandaşları yaz aylarındaki deri hastalıkları konusunda uyardı.


Yaz mevsimininsağlıkaçısından bir takım riskleri beraberinde getirdiğine dikkat çeken Karakaş, "Yaz aylarında görülen deri hastalıkları, çok geniş bir spektrum içinde yer alır. Sadece kozmetik bir problemden başka, ciddi hastalıklara da neden olabilir. Üstelik ultraviyole (UV) ışınlarınınkanserriski oluşturabileceği unutulmamalıdır." ikazında bulundu.

Ayşe Akman Karakaş, yaz hastalıklarının başında deri problemleri geldiğini ifade etti. Vücudumuzun en büyük organının deri olduğunu hatırlatan Karakaş, "En çok güneş, sıcaklık, nem, ortak kullanılan eşyalar, kirli zeminlerin etkisiyle ortaya çıkan hastalıklar görülür. Bunun yanı sıra böcek ve arı sokmaları ile zehirli ısırıklara da rastlanmaktadır." dedi.

Güneş ışığının, D vitamini sağlaması gibi yararlı etkisi yanında kısa ve uzun vadede çeşitli yan etkiler geliştirebildiğinin altını çizen Karakaş, "Güneş yanığı, ilaca bağlı döküntüler, altta yatan ışığa duyarlı hastalıklarda şiddetlenme kısa sürede gelişen yan etkilerdir. Derinin erken yaşlanması ve deri kanserleri ise güneşin uzun sürede gelişen yan etkileri olarak bilinmektedir. Güneşten korunmak için öncelikle geniş kenarlı şapka, UV koruyuculu gözlük, sıkı dokunmuş giysiler kullanılmalıdır. Güneş ışınlarının yeryüzüne dik ulaştığı 10.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarına maruz kalınmamalıdır. Güneşe çıkılacaksa güneşten koruyucu ürünlerin kullanılması önerilmektedir." şeklinde konuştu.

Deniz, havuz ve kumla ilişkili hastalıklara da dikkat çekerek vatandaşları uyaran deri ve zührevi hastalıklar uzmanı, mantar hastalığından korunmak için kalabalık yerlerde eşyaların ortak kullanımından mümkün olduğunca kaçınmak gerektiğini söyledi. Havuz öncesi ve sonrası duş alınması gerektiğini belirten Karakaş; deri, tırnak ve saçların kuru tutulması gerektiğini vurguladı. Teri ve nemi emen pamuklu giysilerin tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Karakaş, "Bol ve rahat giysiler kullanılmalı, açık ayakkabılar seçilmeli. Ayakta ve tırnakta hasara sebep olan dar ve topuklu ayakkabılardan kaçınılmalı. Tırnaklar kısa ve düz kesilmeli. Bebeklerin altı ıslak bırakılmamalı, sık değiştirilmeli." dedi.

Karakaş, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Deniz hayvanları tarafından sokulma, temas sonrası deri harabiyetinden zehirlenmeye kadar varan değişik rahatsızlıklar da gelişebilmektedir. Böcek sokmalarından kaçınmak için en iyisi korunmaktır. Bahçelerden, tarlalardan uzak durulmalı. Uzun kollu ve paçalı giysiler tercih edilmeli. Giysi dışında açık yerlere dietiltoluamid içeren böceksavarlar kullanılabilir. Damlarda ve balkonlarda yatıldığı zaman özellikle permetrinle yıkanmış cibinlikler ve giysiler kullanılmalıdır. Yaz aylarında görülen deri hastalıkları, çok geniş bir spektrum içinde sadece kozmetik bir problemden başka ciddi hastalıklara neden olabilir. Dikkatli olunmalıdır."
 

[TB] Benzer konular

Üst