Yaz Kur'an kursu kitaplarını diyanet veriyor

fussilet

Üye
Yönetici
Yaz Kur'an kursu kitapları Diyanet'ten
Yaz Kur'an kursları 27 Haziran günü başlayacak. 26 Ağustos'ta sona erecek olan kurslarda bu yıl kurslara katılanların kitapları Diyanet tarafından ücretsiz olarak verilecek. İlahiyat öğrencilerinin kurslarda staj yapmaları da öngörülüyor

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, bu yıl yaz Kur'an kurslarında okutulan kitapların öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılacağını bildirdi. Yılmaz, yaz Kur'an kurslarının 27 Haziran günü başlayacağını kursların 2 dönem halinde 26 Ağustos'a kadar devam edeceğini anlattı.

BUNALTMADAN EĞİTİM

Yılmaz, şunları kaydetti:

'Yaz Kur'an kursu eğitimi çocuklarıntatildönemine rastlayan bir eğitim olduğu için biz hocalarımıza Kur'an kurslarını olabildiğince daha sevimli ortamlarda sunmalarını istiyoruz. Çocuklara ortamı sevdirmek, sıkmadan, bunaltmadan eğitimden memnun kalarak bu kursları vermelerini istiyoruz. Burada önemli olan dini duyguyu, sevgiyi çocukların alması, camiyi sevmesi, camiyi tanımasıdır. Çocuklara müsamaha gösterilmesi konusunda din görevlilerimizi, imamlarımızı uyarıyoruz. Bizim görevliler arasında bazen çok sert davranan arkadaşlarımız olabiliyor, onları özellikle uyarıyoruz. Çünkü bu kaçırıcı, camiden çocuğu uzaklaştırıcı, antipatik oluyor. Bizim dinimizin en önemli tarafı bize güler yüzlülüğü, tebessümü emretmiş olması."

KİTAPLAR RESİMLİ

Yardımcı kitaplarla ders kitaplarını da olabildiğince ücretsiz olarak çocuklarımıza ulaştırmaya çalışıyoruz ve bu kitaplar aynı zamanda pek çok eve giren dini nitelikteki tek kitaplar olabiliyor. Resimlerle zenginleştirilmiş, dinin öğrenilmesini sağlayacak sorular ve cevaplarının bulunduğu yardımcı kitaplar bunlar. Bu sene tüm öğrencilerimize bu kitapları ücretsiz olarak dağıtacağız. Daha önceki yıllarda bölge bölge ücretsiz dağıttığımız bazı kurslar oluyordu ama bu sene bu tüm yurda ücretsiz olarak kitapları vereceğiz. Bu çok önemli bir sonuç oldu. Masalarında hazır kitapları bulan çocuklar kurslara daha bir heyecanla katılacaklar.'

İlahiyatlarla ortak çalışma yapılacak

Bu yılki kurslarda sadece Kur'an kursu öğreticileri değil, o bölgedeki ilahiyat fakültesinde okuyan öğrenciler, din dersi öğretmeni ya daemeklidin görevlilerinden de yardım almak suretiyle öğretmenlerin daha az sayıda öğrenciyle ilgilenmeleri için çalışma yaptıklarını ifade eden Yılmaz, Kur'an kurslarında camilerin ya da kursların ortamı müsaitse sıra koyulmasını, her hocaya 20-30 kişilik gruplar düşecek şekilde eğitimler verilmesi planladıklarını anlattı. İlahiyat fakültesi öğrencilerinin buralarda ders vermeye başlaması uygulamasınınüniversiteöğrencileri için de staj mahiyetinde önemli bir çalışma olduğunu belirten Yılmaz, birkaç yıl içinde ilahiyat fakülteleriyle ortak bir çalışma yapıp, buradaki öğrencilerin yaz Kur'an kurslarında staj yapmalarını sistemli hale getirmeyi planladıklarını bildirdi. Yılmaz, 'Bir camide ya da bir Kur'an kursunda çalışma yapacak bir çalışma başlatıyoruz. Hem ilahiyat öğrencileri için hem de bizim için çok güzel bir çalışma olacak' dedi.
 

[TB] Benzer konular

Üst