Yaz Bakımında 6 Noktaya Dikkat!

Yaz bakımında 6 noktaya dikkat!

Baharın nasıl geçtiğini anlamadan karşı karşıya kalacağımız yaz mevsimiyle birlikte artan sıcaklıklar doğanın kabuğunu değiştirmesine neden olurken, bu değişime otomobillerimiz de hazır olmalı.

Yol kenarında hararet yapan, lastiği patlayan veya çeşitli nedenlerden yolda kalan otomobil görüntüleriyle bu yaz yine karşılaşacağız. Bu görüntülerin en büyük nedenlerinden biri olan bakımsız araçlar, araç sahibi ve yolcularını mağdur ederken tıkanan trafik veya çevreye vereceği zararı da unutmamak gerekir.

Ayrıca bilinçli bir sürücünün aracında yapacağı kontroller, fazladan masraf ödemesinin önüne geçer. Bu kontrol lerden biri olan yaz bakımımda araç, periyodik bakımlara ek olarak çeşitli noktalarıyla kontrol edilmelidir.

Yaz bakımında dikkat edilmesi gereken 6 nokta:

PERİYODİK BAKIM Otomobil için ihmal edilmemesi gereken periyodik bakımlarda; ateşleme bujisi, motor yağı, hava, yağ ve yakıt filtreleri değişir.

LASTİK BAKIMI VE LASTİK HAVA BASINCI

FARLAR VE SİLECEKLER

KLİMA VE POLEN FİLTRESİ

AKÜ BAKIMI

SOĞUTMA SİSTEMİ

Özellikle bakımsız klima, araç içindekileri hasta bile ederken, içinde yetersiz sıvı dolaşan ve hortum bağlantılarında kaçak bulunan soğutma sistemi de motorun hararet yapmasına, dolayısıyla yolda kalmanın dışında çok ciddi masrafl arın çıkmasına da neden olabilir.

Klimayla birlikte görev yapan polen filtresi, değiştirilmesi gereken parçalar arasında önceliklidir. Ayrıca Avrupa standartlarını yakalayamayan yollarımız, lastiklerin hava basıncının azalmasına ve diş yapısının kısa sürede bozulmasına neden oluyor.

Aşınan lastikler, tekerlekteki yuvarlanma direncini arttırırken bu da rot ve balans ayarının bozulmasına neden olabilir. Azalan direksiyon hissi karşısında yol tutuş özellikleri de zayıfl ayan araçta, yakıt tüketimi artarken birçok parçanın da ömrü de kısalmaya başlar.

Periyodik bakımları düzenli yapılan otomobillerde kış bakımı veya yaz bakımına çok da fazla gerek yoktur. Ancak özellikle yaz mevsimine girmeden otomobilde birkaç noktayı kontrol ettirmekte büyük yarar var. Bu kontroller, araçlarda rutin yapılanlar ve yaz mevsimine yönelik gerekenlerin birleşmesidir.


Otohaber
 

[TB] Benzer konular

C

cordoba

Guest
Ynt: Yaz Bakımında 6 Noktaya Dikkat!

Sağolasın hocam birde kış bakımını paylaşmanı bekleriz ;)

 
K

kubeckaaetn

Guest
Ynt: Yaz Bakımında 6 Noktaya Dikkat!

Ayrıca Avrupa standartlarını yakalayamayan yollarımız, lastiklerin hava basıncının azalmasına ve diş yapısının kısa sürede bozulmasına neden oluyor.
 
Ü

Üye silindi

Guest
Где купить разнообразные игры +на xbox приставку Попробуй в роли себя наемного убийцы игрый в Hitman 2 + Buy ✅ Sniper Elite 3 ULTIMATE EDITION Xbox One ключ and download
ключи игр xbox +one купить+ Buy ✅Avast Cleanup Premium 2021 1pc /1 key 1year and download
xbox игры купить онлайн+ Search in Plati.Market
Grand Theft Auto V / GTA 5 XBOX ONE Цифровой Ключ
Watch Dogs 2 - Xbox Live Key - +подарок
Resident Evil 3 Xbox One Key
HITMAN 2
METRO: LAST LIGHT REDUX +подарок
Diablo III: Eternal Collection Xbox One
Wolfenstein II: The New Colossus
Thief XBOX ONE Цифровой ключ
DARK SOULS™ III Xbox
MORTAL KOMBAT 11 XBOX ONE X/S
Dying Light:The Following - Enhanced XBOX ONE
GOOGLE PLAY US 15$ [/url ]
[url=https://plati.market/itm/3116494] iTUNES GIFT CARD - $10 (USA)+подарок

Steam Turkey 50 TL Gift Card Code(FOR TURKEY ACCOUNTS)
Avast! internet security/ Premium Security
Red Dead Redemption 2 XBOX ONE Key+present
Vampyr XBOX ONE ключ+подарок
Serious Sam Collection XBOX ONE ключ+ПОДАРОК
Project CARS 2 XBOX KEY (XBOX ONE) КЛЮЧ
Netflix Турция Подарочный код 75 TL
The Elder Scrolls Online (XBOX ONE)
World War Z - Game of the Year Edition XBOX/ КЛЮЧ
Sniper Elite 3 ULTIMATE EDITION Xbox One ключ
Dead by Daylight: Standart Edition Xbox One ключ
Откройте дебетовую карту Польза онлайн, Сделайте покупки от 10 000 р в месяц по вашей карте Польза,Получите +1%на остаток по карте HOME BANK
 
Üst