Yüz okuma sanatı

• Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi
S

senarist081

Guest
Yıllar boyunca beden yapısı ile psikoloji arasında ilgi kurmaya çalışan Çinli bilginler, yüz okuma sanatı olan ‘fizyonomi’yi geliştirerek yüz hatlarına göre karakter tiplerini sınıflandırdılar. Bu yönteme göre özellikle alın, burun, çene, kaş, göz ve dudaklar esas alınarak kişilik özellikleri hakkında tahminler yapılıyor. İşte yüz hatlarının simgelediği kişilik özellikleri…

ALIN
Kişilerin düşüncelerini geliştirme yöntemi hakkında bilgi veriyor. Geniş alın, güçlü bir hayal gücü ve entelektüel kişilik yapısını simgeliyor. Dar alın ise kişinin dikkatli, zamanlamaya önem veren, matematiksel yetenekleri kuvvetli biri olduğunu anlatıyor. Bombeli bir alna sahip kişiler ise inisiyatif sahibi, uyumlu ve paylaşımcı olarak kabul ediliyor.

GÖZLER:
Hayata bakış açısını ve stres karşısındaki davranış şeklini anlatıyor. Çukur gözlü kişiler ciddi ve gizemli olurken,
Gözleri yakın olanlar titiz, kararlı ve detaycı kişilik yapısına sahip oluyorlar.
Büyük gözler, açık sözlülüğü, kibarlığı ve sözüne güvenilirliği,
Küçük gözler ise dikkatini kolay toparlamayı ve kapalılığı simgeliyor.
Düşük gözlü kişiler hayata iyimser bakmayı sevmezken,
Patlak göz şekline sahip olanlar hayata karşı hevesli ve alıngan oluyorlar.

BURUN:
İş hayatındaki tercihleri ve para konusuna bakışı simgeliyor. Geniş burun, iş hayatında kendine güvenen ve sosyal yapıyı
Dar burun, kontrolcülüğü ve garanticiliği,
Büyük burun, idealistliği ve lider olma isteğini
Düşük burun, insanlarla iyi iletişim kurabilme yeteneğini,
Yuvarlak ve şiş burun ise para konusunda başarıyı ve tasarruf düşkünlüğünü gösteriyor.

DUDAKLAR:
Düşünceleri ifadeyi ve cinselliğe bakış açısını simgeliyor. Geniş ve düşük dudaklar kişinin cömert olduğunu ve cinsel yaşamını geniş hayal gücüyle renklendirebildiğini, İnce dudaklar, az ve öz konuşmayı, hırsı ve muhafazakarlığı simgeliyor. Aşırı büyük alt dudak ise kişinin tembel ve zevke düşkün olduğunu anlatıyor.

ÇENE:
Kendini savunma yöntemini ve saldırganlık düzeyini belirliyor. Geniş çene otoriterliği, acımasızlığı ve enerjiyi,
Sivri çene, çabuk sinirlenen yapıyı,
İkiye ayrılmış çene, kararsızlığı
Yuvarlak çene, enerjikliği ve tez canlılığı
İleriye doğru çıkık çene, inatçılığı ve hoşgörüsüzlüğü simgeliyor.

KAŞLAR:
Hayata dair önemli kararların nasıl alındığı hakkında bilgi veriyor. Aşağıya doğru kaşlar, kişinin ilişkilerini ciddiye aldığını ve sahiplendiğini,
Kalkık kaşlar hırslı biri olduğunu ve kolay sinirlendiğini,
Uzun kaşlar güçlü ve mücadeleci kişilik yapısını,
İnce kaşlar kolay vazgeçen ve esnek yapıyı,

KULAKLAR:
Çevresindekileri etkileme ve onlardan etkilenme düzeyini belirliyor. Büyük kulaklar, müziğe olan yeteneği,
Normal kulaklar, ciddiyeti,
Başa yapışık kulaklar, toplum kurallarına bağlılığı simgeliyor.
Büyük ve kepçe kulaklı kişilerin ise konuşmayı çok sevdiği belirtiliyor

YÜZ ŞEKLİ:
Kişinin duygusal ve zihinsel düzeyini belirliyor. Aşırı uzun yüzlü kişiler kibirli,
Şişman yüzlüler maddiyatçı, eğlenceye rahatına düşkün,
Kemikli yüze sahip olanlar çalışmayı seven ve ürkek,
Zayıf yüzlüler, derin düşünceli ve dikkatli olarak kabul ediliyor

[TB] Benzer konular

T

Týlsým-ý Muðlak

Guest
Ynt: Yüz okuma sanatı

ayrntılısı varmı? acep....

H

HAdeKa

Guest

normal alın yoh mudur o zaman dar :)
Dar alın ise kişinin dikkatli, zamanlamaya önem veren, matematiksel yetenekleri kuvvetli biri olduğunu anlatıyor.

Büyük gözler, açık sözlülüğü, kibarlığı ve sözüne güvenilirliği,

normal burun yoh mudur o zaman dar :)
Dar burun, kontrolcülüğü ve garanticiliği,

İnce dudaklar, az ve öz konuşmayı, hırsı ve muhafazakarlığı simgeliyor.

benim cenem yuvarlak herhalde :)
Yuvarlak çene, enerjikliği ve tez canlılığı

İnce kaşlar kolay vazgeçen ve esnek yapıyı,

Normal kulaklar, ciddiyeti,

yuvarlak yüz benimki :)
Şişman yüzlüler maddiyatçı, eğlenceye rahatına düşkün,

kırmızı yanlış
mavi dogru
mor ola da bilir olmaya da bilir

T

Týlsým-ý Muðlak

Guest

HAdeKa' Alıntı:
Tılsım-ı Muğlak' Alıntı:
ayrntılısı varmı? acep....
ayrıntılı ya işte :)
yok hocam ben küçükken bir "saçmalık" yaşam tarzındaki ablamızın büyü muska vs kitabını elime geçirmiştim :) odasını kurcalarken...
orda 1 kitap halinde bunlar yazıyordu....neredeyse her yüzdeki ayrıntıya bişeyler vermişlerdi :)
osmanlıda bunu kullanıyorlarmış....meslek seçimi için ;) tipe göre ayırm varmış...(tarihçi recep beyin yalancısıyım bkz.meltem tv)

bende o kitaba ulaşmak için sordum... :) biliyorsanız size zahmet :)

V

vuslat_ebedi82

Guest

bende o kitaba ulaşmak için sordum... biliyorsanız size zahmet
Erzurumlu İbrahim Hakkı'ın Marifetname adlı kitabını bulabilirseniz ayrıntılı bir şekilde anlatıyor.Bizde var da çok kalın bir kitap içinde 4, 5 sayfa insan tiplerinden bahseder.İlgilenenlere..........

T

Týlsým-ý Muðlak

Guest

4-5 sayfa tek mi hocam...?
benim hatırladığım rahat sayfalarca vardı yalan olmasın 50 sayfadan fazlası vardı yırtıktı kitap...ama olan sayfaları fazlasıyla elden taşar cinstendi...
hatrladıklarımı söylüyeyim....

burun düzlüğü eğimi dudağa yakınlığından tutun deliklerinn kısmi şekline :)
karın ve çevresinin görünüşüne...
baldır kasık diz kapağı tarafı....ayak parmakları avuç çizgileri omuz kol arası vs :)
say say bitmiyordu bende kendi vucudumn analizini çıkartmıştım o ufak yaştaki aşkla.... :D
gayet hoşuma gitmişti ve doğruya yakın çıkıyordu....(yada gönlüm onları istiyordu :) )

V

vuslat_ebedi82

Guest

Sizin için tozlu raflardan sıkılmış olan kitabı çıkarıyorum.isterseniz de yazabilirim ama zaman alır ancak değer kanaayindeyim.Ben yazarım ancak birisinin düzeltmesi lazım yardım ederseniz eger başlayayım..... Bir de sadece 3 sayfaymış.

V

vuslat_ebedi82

Guest

MARİFETNAME'DEN '' Boyu uzun olan güzel ve sade dil olur.Boyu kısa olanın çok hilesi vardır.Boyu orta olan akıllı hoş huylu olur.Saçı sert olan akıllı ve atılgan olur. Saçı yumuşak olan ebleh ve arsız olur.Saçı sarı olan ,kibirli ve gazalı olur.Saçı kara olan sabırlıdır, onu ara.Saçı kumral olan ise güzeldir Saçı az lan lütüfkar , bilgili ve nazik olur.Saçı çok olan kadın anlayışsız olur.Başı küçük olan aklı azdır.Ona sır söyleme.Başı büyük olanın aklı çok olur.Başının tepesi yassı ise , sahibi keder çekmez. Başının derisi parlak olan , hayır yapar ,ziyan vermez.KELE yaklaşma sakın , kötü huylu olur..........Benim yorumum değil valla İbrahim Hakkı öyle diyor. Devamı gelecek..........

V

vuslat_ebedi82

Guest

Alnı dar olanın ahlakı da dar olur.Alnı yumru olan kötü ve aldatıcı olur.Alnı normal olanı normal olarak bil.Alnı karışıksız olan mutlaka tembel olur.Alnı uzun olan anlayışlı, az ise cömert olur. Kaş arsı kırışık olan her zaman gam yüklüdür.Kulağı uzun ve bol olan , cahil ve tembeldir.Küçük kulaklı olan uğursuz , orta olan doğrudur..Kaş ucu ince olanın işi gücü fitnedir..Kaşının kılı çok olan kırık ve gussalıdır.Kaşı açık olan doğrudur, çatma olan uğursuzdur.İnce kaş güzel olur; uzun kibre delildir.Kaşı kavislı olan her zaman dilberdir

H

HAdeKa

Guest

vuslat_ebedi82' Alıntı:
MARİFETNAME'DEN '' Boyu uzun olan güzel ve sade dil olur.Boyu kısa olanın çok hilesi vardır.Boyu orta olan akıllı hoş huylu olur.Saçı sert olan akıllı ve atılgan olur. Saçı yumuşak olan ebleh ve arsız olur.Saçı sarı olan ,kibirli ve gazalı olur.Saçı kara olan sabırlıdır, onu ara.Saçı kumral olan ise güzeldir Saçı az lan lütüfkar , bilgili ve nazik olur.Saçı çok olan kadın anlayışsız olur.Başı küçük olan aklı azdır.Ona sır söyleme.Başı büyük olanın aklı çok olur.Başının tepesi yassı ise , sahibi keder çekmez. Başının derisi parlak olan , hayır yapar ,ziyan vermez.KELE yaklaşma sakın , kötü huylu olur..........Benim yorumum değil valla İbrahim Hakkı öyle diyor. Devamı gelecek..........
Boyu orta olan akıllı hoş huylu olur
Saçı yumuşak olan ebleh ve arsız olur :(:(:(
Saçı sarı olan ,kibirli ve gazalı olur :(
Başı küçük olan aklı azdır.Ona sır söyleme. :(

aman ya Rab butun kötü seyler bende mi toplanmış :( :(

vuslat_ebedi82' Alıntı:
Alnı dar olanın ahlakı da dar olur.Alnı yumru olan kötü ve aldatıcı olur.Alnı normal olanı normal olarak bil.Alnı karışıksız olan mutlaka tembel olur.Alnı uzun olan anlayışlı, az ise cömert olur. Kaş arsı kırışık olan her zaman gam yüklüdür.Kulağı uzun ve bol olan , cahil ve tembeldir.Küçük kulaklı olan uğursuz , orta olan doğrudur..Kaş ucu ince olanın işi gücü fitnedir..Kaşının kılı çok olan kırık ve gussalıdır.Kaşı açık olan doğrudur, çatma olan uğursuzdur.İnce kaş güzel olur; uzun kibre delildir.Kaşı kavislı olan her zaman dilberdir
Alnı normal olanı normal olarak bil
orta olan doğrudur
Kaş ucu ince olanın işi gücü fitnedir :( İnce kaş güzel olur

V

vuslat_ebedi82

Guest

Ben de bütün olumsuzlukları yazdığımı hissettim ve bıraktım hakkaten insanın moralı bozuluyor de mi? Yarın vakit bulursam devamını yazayım daha iyi şeyler var.Ancak İbrahim Hakkı hz'nın bir bildiği var ki yazmış moral bozmaya gerek yok bize dememiştır canım :( yoksa bize de demiş olabilir mi? :'( :'( :'(

T

Týlsým-ý Muðlak

Guest

HAdeKa' Alıntı:
vuslat_ebedi82' Alıntı:
Boyu orta olan akıllı hoş huylu olur
Saçı yumuşak olan ebleh ve arsız olur :(:(:(
Saçı sarı olan ,kibirli ve gazalı olur :(
Başı küçük olan aklı azdır.Ona sır söyleme. :(

aman ya Rab butun kötü seyler bende mi toplanmış :( :(

vuslat_ebedi82' Alıntı:
Alnı normal olanı normal olarak bil
orta olan doğrudur
Kaş ucu ince olanın işi gücü fitnedir :( İnce kaş güzel olur
hahahhahahah güldürdün beni ya :)

unutmayalım bazen alimler hayallerini bazen fikrlerini yazarlar....
%100 doğru olsa zaten bilim otoriteleri alakadar bir kitap ve ders sunardı...:)

H

HAdeKa

Guest

hiç birine inanmıyorum zaten onlar işin espri boyutu ben kendimi biliyorum taam mıııı :)
ben ebleh değilim :) kibirli de değilim gazalı da değilim aklım az da değil vs vs vs :D

B

Bevadih

Guest

Çoğu abartı gibi gelsede genel olarak doğru mizacları veriyor tanımlar..

Mesela gözü mavi ve ön dişleri açık olan kişinin nazarlı bakışlı olduğunu okumuştum...Ve buna hep dikkat ettim..Hakkette bu tür insanlar beni hep negaif elekrikle çarptılar:) Mazallah...

Teşekkür ederim Vuslat...ve yorum yapan arkadaşlar...

B

Bevadih

Guest

Burada ki beni husule getiren özelliklere göre acube ,korkulası,uzak durulası mahlukum yahu ...:)

Şeker gibim insanım oysa :p

V

vuslat_ebedi82

Guest

hiç birine inanmıyorum zaten onlar işin espri boyutu ben kendimi biliyorum taam mıııı
ben ebleh değilim kibirli de değilim gazalı da değilim aklım az da değil vs vs vs
Estağfurullah..... Hakkaten kim yazdı onları oraya :)))) DEdim ya daha devamı gelecek daha iyileri de var.Bir de kendi gözünüzle değil de başka birisi okuyup uyup uymadığına karşınızdaki karar versin.Vallla okuyunca hepsi bende toplanmış gibi gelmişti
Şeker gibim insanım oysa
Öylesiniz ablacım gerçekten öyle

B

Bevadih

Guest

vuslat_ebedi82' Alıntı:
Şeker gibim insanım oysa
Öylesiniz ablacım gerçekten öyle
ah Liprede'nin kulakları çınlasın...varisi burda :) nefsi tavn yatıran ..

Onca olumsuzu yazdım beni tanıtan ..içinden cımbızladığı yere bakar mısınız? :)

Güzel bakan göze sağlık sıhhat versin Rabbim ..

V

vuslat_ebedi82

Guest

ah Liprede'nin kulakları çınlasın...varisi burda nefsi tavn yatıran ..
Biz Lipradenin tozu bilem olmayız ablam ne varisi.Hem ben hakkat söyledim nefsiniz tavan yaptırmıyom ki :HEm arife tarif ne gerek.(böyleydi sanırsam)HEm sizi bilmerem ki inan bilsem iyileri seçer alırdın kitaptan..... sadece yazılaınızdan tanıram.