Yüksek Topuklu Ayakkabının Zararları

  • Konbuyu başlatan tetri bici
  • Başlangıç tarihi
T

tetri bici

Guest
Yüksek topuklu ve gösterişli ayakkabıların, ayak sağlığını bozduğunu belirten uzmanlar, "yanlış ayakkabı seçmeyin" uyarısında bulunuyor.


Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Metin Türkmen,"Bilinçli ayakkabı seçimi ile oluşabilecek bazı sağlık sorunlarını engellemek mümkün. Dikkat etmeniz gereken ayağınızın şekline uygun ayakkabılar seçmektir" dedi.
İnsan vücudunda en büyük yükü ayakların çektiğini, yürürken, koşarken ayağa binen yükün iki, üç katına çıktığını belirten Prof. Metin Türkmen, "Giyilen ayakkabıda bir problem varsa, ayağa yüklenen bu basınç, çok daha fazla rahatsızlık veriyor. Aslında ayakkabı, ayağı yerden gelen darbelere ve bu yüke karşı korumak için icat edilen bir ürün. Günümüzde ise o kadar çok gösteriş amaçlı kullanılıyor ki ayak sağlığı bozuluyor" dedi.


"Ayakkabının gösteriş unsuru olarak kullanılması eskiye dayanıyor" diyen Prof. Dr. Metin Türkmen, ayakkabılarla ilgili ilginç bilgiler veriyor:
"Bir ara ayakkabıların burunları, asaletin göstergesi olarak kullanılmış ve o kadar uzatılmış ki, bu uzun burunları kullanabilmek için özel bağcıklarla dize asmak gerekmiştir. O günden bugüne özellikle kadın ayakkabılarında, ayak sağlığı için sakıncalı modeller kullanılmaktadır. Bunun sonucunda nasırdan tırnak batmasına kadar birçok problem kadınlarda görülmektedir"


Prof. Dr. Metin Türkmen, "Gün içinde devamlı yürüyerek çalışan ve saatte 6 kilometre hızla yürüyen bir insan, gün boyunca toplam bin ton yük basmaktadır. Attığı adımların sayısını da düşünürsek, ayağın ne kadar yük altında, ne kadar çok şekil değiştirdiğini kolaylıkla tahmin edebiliriz. Uzunluğu değişir, tabanının eni-boyu değişir, uzun ve enine kavisleri değişir, esner bükülür, tekrar doğrulur. İşte bütün bu işleri yaparken onu içine hapsettiğimiz ayakkabı, eğer bu işleri yapmasına katkı sağlamıyor, aksine engel oluyor ise, işte o zaman sorun başlıyor demektir" şeklinde konuştu
.
"ERKEK AYAKKABILARI DAHA SAĞLIKLI"
Ayak sağlığı yönünden kadınların çok daha fazla sıkıntı yaşadığını anlatan Prof. Dr. Metin Türkmen, "Zenne' modeli denilen bayan ayakkabılarında, bilekteki kilit sistemi kaldırıldığı için, ayakkabıyı ayakta tutabilmek zorlaşmış ve kilit sistemi ayakkabının önüne kaydırılmış ve rahatça hareket etmesi gereken parmakların olduğu alana getirilmiştir. Böylece ayaktaki normal yük dağılımı engellenmiş, parmaklar hem sıkıştırılmış hem fonksiyonları engellenmiştir. Ayrıca dizin duruşu da bozulmuş ve uzun vadede o bölgelerde de şikayetlere zemin hazırlanmıştır. Ayak sağlığı için en faydalı ayakkabı ise erkek modelleri. Erkek ayakkabılarındaki topuk haznesi olması ile ayağın topuk-bilek kısmı tespit ediliyor. Bu da ayak sağlığını olumlu etkiliyor" dedi.Türkmen'e göre, ayak ile ayakkabı arasında uyumsuzluk yaşanması halinde, bazı şikayetler ortaya çıkıyor, hem de mevcut bazı durumlar ilerliyor. Prof. Dr. Türkmen, görülen problem konusunda şunları söylüyor:


"Nasır, çekiç parmak deformitesi ve tırnak batması sadece ayakkabının şekli ile ilgili olarak ortaya çıkar. 'Halluks valgus' denilen ve baş parmağın dışa doğru anormal derecede açılanması ile karakterize hastalıkta da, dar ayakkabı modelleri ile hızlı bir ilerleyiş görülür"


2 ) İnce ve topuklu ayakkabı ayak ağrısı yapıyor
Gün boyu vücudun bütün ağırlığını taşıyan ayaklar, doğru ayakkabı giyilmediği için büyük zarar görüyor.


Özellikle son dönemlerde moda olan ince ve topuklu ayakkabılar kadınların ayaklarında şekil bozukluğu başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara sebep oluyor.


Ayak ağrısı çeken beş kişiden dördünün kadın olduğunu kaydeden Ortopedist Doktor Umur Aydoğan, topuklu ayakkabıların mümkün olduğunca geniş tabanlı olması gerektiğini ifade etti.


Doktor Aydoğan, “Her adımda vücut ağırlığımızın yüzde ellisi ayağımızın ön tarafına, yüzde ellisi de topuğumuza yüklenir. Ayakkabının topuğu ne kadar yüksek olursa ayağın önündeki yük de buna bağlı olarak artar.” diye konuştu. Özellikle topuklu ayakkabı giyiminin uzun vadede ciddi problemler oluşturacağına değinen Umur Aydoğan, uygun olmayan ayakkabı kullanımı nedeniyle tarak kemiğine uygulanan yüksek basıncın ağrılara ve nasırlara sebep olduğunu vurguladı. Türk halkında büyük çaplı ortopedik deformasyon görüldüğünü kaydeden Aydoğan’a göre en sık karşılaşılan problem parmaklarda şekil bozukluğu. Özellikle sivri burunlu ayakkabılarda parmakların üst üste binmesine ve doğal duruşunun bozulmasına yol açıyor. Birçok insanın gerçek ayak numarasını bilmediğini öne süren ortopedi uzmanı, doğru ölçünün ayağın üç farklı yerinden ölçülmesiyle mümkün olduğunu söyledi. Ayağın en uzun parmağa göre, tarak kısmına ve iç kavis uzunluğuna göre ölçülmesi gerektiğini ifade etti
.
 

[TB] Benzer konular

B

Bevadih

Guest
Ynt: Yüksek Topuklu Ayakkabının Zararları

süs meraklısı arkadaşlar okusun :)

Topuklu ayakkabıyı severim ama abartmadan ve zaman zaman giyildiğinde güzel...Spor her zaman tercihimdir..

Bilgiler güzeldi tetri bici ..teşekkürler...
 
T

tetri bici

Guest
Ynt: Yüksek Topuklu Ayakkabının Zararları

Ben teşekkür ederim eski bir ayakkabı imalatçısı olarak az topuklu ayakkabıları tavsiye ederim değerli kardeşlerime ve ablalarıma
 
T

tetri bici

Guest
Ynt: Yüksek Topuklu Ayakkabının Zararları

malesef akıl karı değil ama.. :eek: yeni yetişen bayan kardeşlerimiz özentili yüksek topuga !! kendilerine verdikleri zararı bazıları biliyor fakat bile bile giyiyorlar .. Allah akıl fikir versin ne diyeyim..
 
B

Bevadih

Guest
Ynt: Yüksek Topuklu Ayakkabının Zararları

akıl fikir vesin " demek yeter de artar bile tetri bici..başka bişe demiyelim:)
 
Üst