Windows 7'de süper hızlı açılış ve kapanış

  • Konbuyu başlatan TakeOne
  • Başlangıç tarihi
T

TakeOne

Guest
Windows 7 açılı süresine doping yaptılar

Windows 7'nin açılış süresini, Windows XP ve Windows Vista'ya göre, bakın nasıl yüzde 50 düşürdüler?


Lenovo kendi etiketiyle optimize bilgisayarlara marka değeri katıyor.

Windows 7'nin çıkışına hazırlanan firmalar arasında Lenovo da yer alıyor. Bu firma inanılmaz hızlı Windows 7 açılış ve kapanışı vaat ediyor. Özellikle iş kullanımı için hazırlanan Thinkpad dizüstü bilgisayarlar ve ThinkCentre masaüstü bilgisayarlar, XP ya da Vista'ya göre yüzde 56 daha hızlı açılacakmış.

Bu bilgisayarlar "Windows 7 Lenovo Enhanced Experience" ibaresi taşıyacak. Aynı donanım özelliklerine sahip ancak bu etiketi taşımayan bilgisayarlara göre, Lenovo kendi PC'lerinin yüzde 33 daha hızlı yükleneceğini ve yüzde 50 daha hızlı kapanacağını belirtiyor.

Bu yeniliğin ardındaki Howard Locker "Bir dakikalık boot süresinden 30 saniyeye kadar inmeyi başardık. Kapanışı da 20 saniyeden 10 saniyeye indirdik" diyor. Usta mucit namını da taşıyan Locker, bu başarıyı Lenovo'nun Velocity takımına mal ediyor. Ekip üç yıl boyunca Microsoft ile birlikte çalışarak tek tek bütün sürücüyü ve uygulamayı elden geçirmişler.

Bütün mesele sürücülerde mi ?

İşte Lenovo takımının çalışmasından detaylar:


Kullanılan BIOS ayarlamaları kullanıcılara direkt açık ayarlar değil.

Büyük gecikmelere yol açan donanım sürücüleri onarıldı. Örneğin yaygın bir kablosuz cihaz sürücüsünün çok kötü kodlandığı keşfedildi. Sistemden devamlı olarak 4KB'lık parçalar halinde toplamda 4MB hafıza götüren bu sürücü tam anlamıyla faciaydı. Bu sürücüyü hazırlayanlarla temasa geçip düzeltilmesi sağlandı ve sürücünün yükü 200 milisaniyeye indirildi. Böylece sadece bu düzeltme bile bilgisayarın uyku moduna girmesini 5 saniye kısalttı.

BIOS ayarlarıyla oynanarak açılışta bazı cihazların Windows 7'den saklanması sağlandı. Bu sayede işletim sistemi bu sürücüleri açılıştan sonra yükler hale getirildi.

Windows 7'nin hemen yüklenmesi şart olmayan hizmet ve uygulamalarının yüklenmesi de açılıştan sonrasına alındı. Bunların arasında Adobe ve Microsoft'un otomatik güncellemeleri de yer aldı. Lenovo takımı bu işi kendisi yapmak isteyen kullanıcıların kolay kolay aynı optimizasyon seviyesini yakalayamayacağını belirtti.

Güç yönetimi daha kolay kullanım için yeniden yazıldı. Dizüstü bilgisayarlara kalan pil ömrünü Windows 7'den daha hassas bir şekilde ölçen ve bu süreyi mümkün mertebe uzatmaya yardımcı olan ekstra bir çip yerleştirildi.

Sadece Lenovo mu yaptı ?


Özellikle profesyonel kullanıcılara vakit kazandırmayı amaçlıyorlar.

Bu gelişmeleri takdir eden bağımsız analizci Jack Gold "Her şeyi berbat eden Vista oldu. Açılış süreleri Windows XP'nin iki katına çıktı. Çok çirkin bir durumdu" diyor ve Lenovo'nun Windows 7 için yaptığı çalışmayı takdir ediyor. Bununla birlikte "HP, Toshiba ve Dell de bunu yapıyor" diyor. Elbette kim daha iyi başarıyor veya daha iyi pazarlıyor, o ayrı bir tartışma konusu.

Peki Windows 7 çıktıktan ve yazılım sürücüleri güncellendikten sonra neler olacak? Windows güncellemelerini de unutmamak lazım. Lenovo bu yüzden Velocity takımını tutacak ve bu takım Windows 7'de çıkacak olan yeni sürücüleri test edecek. Elbette kendi markalarında kullanılan donanım parçaları için çalışacaklar.

Lenovo, "Enhanced Experience" etiketinin başka garantiler de sunduğunu belirtiyor. Örneğin bu etiketi taşıyan IdeaPad ve IdeaCentre PC'ler, takılma olmaksızın 1080p HD video gösterme ve en son oyunlar için Microsoft DirectX 10 APU desteği sunuyor. Elbette bu desteğin ve garantinin ileride DirectX 11'e uzanması oldukça önemli.

Tabii ki Windows 7 yükleme zamanının kısalması yanında bunlar gölgede kalan özellikler.
 

[TB] Benzer konular

Üst