Windows 7 Kısa Yolları

  • Konbuyu başlatan TakeOne
  • Başlangıç tarihi
T

TakeOne

Guest
Windows 7 ile birlikte hayatımıza yeni kavramlar ve özellikler girmeye başladı. Bunlardan birisi ise bu sistemle gelecek yeni kısayol tuşları.

Windows 7'in hayatımıza girmeye başladığı şu günlerde, onun yeni sistemine alışmak biraz zor. Microsoft'un bu son model işletim sistemi kendi içerisinde birçok yenilik barındırıyor. Ancak yenilik demek aynı zamanda alışkanlıkları da değiştirmek demek. Her gün rutin işleri için bilgisayar kullanan insanlar bu değişime çok hızlı ayak uyduramıyorlar.


Windows 7 kısa yollar konusunda çok başarılı.

Ama merak etmeyin Shiftdelete.net olarak bu yeni sisteme alışmanızda size yardımcı olacağız. Windows 7 kısa yollar konusunda kullanıcılara en kolaylık sunan işletim sistemi. Bu yüzden alışılagelir, kısa yol tuşlarına yenileri de eklendi. Artık, yeni klasör açmaktan, tüm açık sayfaları arka plana atmaya hatta projektör cihazlarıyla bile bağlantı sağlamayı kısa yollarla yapabileceksiniz. İşte 22 Ekim'de çıkacak olan Windows 7'de bilmeniz gereken kısa yollar.

Windows tuşu

Eskiden sadece, fare kullanmayı üşenen kullanıcıları sevinden bu tuş Vista ile birlikte daha önemli bir hal almıştı. Windows 7, Windows tuşunu çok daha işlevli hale getiriyor. Hemen hemen her kısa yolda artık onu kullanmak zorundayız. Bu rehberdeki ilk ve en basit kısa yolumuz Windows tuşuna bakmak, bize sağladığı fayda ise Başlangıç menüsünü açması.


Eski dost artık daha işlevli.

Böylece Vista ile birlikte eklenen, Aramaya Başla özelliğine girebiliyoruz. Belki yeni bir kısa yol değil ama kesinlikle daha gelişmiş. Buraya yazdığınız programı, artık direk çalıştırabiliyorsunuz. Bu kısa yol fareyi daha da önemsiz hale getiriyor. Tek eliyle klavye kullanmak isteyenler için çok etkili bir çözüm.

Win+ Home

Yoğun iş temposu sırasında bir sayfadan diğerini geçmek için fareyle simgelere tıklamak bazen çok sinir bozucu olabiliyor. Bir de tek elinizle başka iş yapmanız gerekiyorsa bu durum daha da rahatsız edici bir hal alıyor.


Minimize içinde bir kısayol var.

Windows + Home kısa yolu sayesinde ekranda bulunan hemen her pencerenin simge durumunu ufaltabiliyorsunuz. Orijinal dili minimize olan bu özelliği eskiden beri tanıyoruz ancak şimdi yapması daha kolay. Tabi, ani patron baskınlarında ekrandan kurtulmak içinde kullanılabilir.

Win+Space

Oyun oynarken, film izlerken ya da bir programla uğraşırken mutlaka masaüstünüzde yapmamız gereken bir şeyler olur. Programı kapatmadan masaüstüne dönmek için Alt +Tab tuşlarını kullanıyorduk. Ancak bu her zaman işe yaramadığı gibi bir de programların çökmesine ya da bilgisayarın yavaşlamasına neden oluyordu.


Ekranda bir sorun yok bu da Windows 7'nin bir özelliği.

Win + Space tuşu bu sorunu çözüyor. Bu kısa yolu kullandığımız zaman tuşlara basılı tutuğumuz süre kadar masa üstünü ilginç bir animasyonla birlikte görebiliyoruz. Orada yapmamız gereken bir iş varsa bunu da hallediyoruz. Bu sistem yine ani patron baskınlarına karşı kalkan görevi de görüyor.

Win + 1-9 arası bir tuş

Herkesin sürekli kullandığı programlar vardır. Onlar için bu programlar o kadar rutin ki, hergün açmak için onları ayarlamak tam bir külfet. Windows 7'nin sunduğu yeni bir özellik bu sorunu da çözüyor. Windows + 1-9 arasındaki bir tuşa basarsak, bizim atadığımız ya da işletim sisteminin kendisinin yerleştirdiği bir programı hemen açabiliyoruz.


Artık tek tuşla program ya da klösörler açılabiliyor.

Aynı şekilde sayfalar ya da klasörler de bu tuşlar arasında açılabiliyor. Aslında sistem daha önce Online Oyunlarda kullanılıyordu. Kullanıcılar dövüşler sırasında daha çabuk olmak için bu tarz kısa yollara yaratıp benzer yollardan çalıştırıyordu.

Win+ Klavyenin Sol Sağ Tuşu

Bu yenilik özellikle grafikerlerin ya da aynı anda birkaç pencereyle çalışanların işine yarayacak. İş yaparken, birkaç sayfa açmak için onları Mouse ile tutup istenilen ufaklığa getirmek gerekiyordu. Kısacası bir kutuyu alıp onu fare yardımıyla daraltıyorduk. Microsoft'un yeni işletim sistemi bu uğraştıran işe bir son vermiş. Özellikle widescreen yada büyük ekran bir monitörünüz varsa bu yenilik daha hoşunuza gidecek.


Pencereleri ufaltıp ekranın köşesine koymak çok daha hızlı.

Önünüzde bir pencere varken, Windows ve klavyedeki sağ ya da sol tuşlarından birine basın. Seçtiğiniz yöne göre sistem pencereyi otomatik olarak o tarafa yapıştıracak. Böylece birden çok pencereyle çalışmak için sadece iki kez kısa yol kullanacaksınız. Bu zamandan büyük bir tasarruf sağlıyor. Tekrar bu tuşlara bastığınız zaman açık olan pencere, ekranda ufak olarak çeşitli yerlerde gezecek. İstediğiniz yerde bırakıp işlerinize devam edebilirsiniz.

Ctrl+Shift+N

Şimdi tanıtacağımız kısa yol, programcıların ya da arşivcilerin işini daha çok kolaylaştıracak. Nedeni ise, Windows 7'nin yeni bir klasör açmayı da kısa yol ile hallediyor olması. Programcılar gibi kısa sürede onlarca yeni klasör açmak zorunda kalanlar farenin tıklama zulmünden kurtuluyor. Masaüstündeyken ya da bir klasör içindeyken Ctrl+Shift+N tuşlarına basarsanız bu özelliği aktif ediyorsunuz.


Dağınık şekilde duran dosyalarınızı kısa yolların yardımıyla toparlayın.

Ne kadar çok basarsanız o kadar yeni klasör açılıyor. Kısacası tıpkı virüsler gibi bir kaç dakikada onlarca yeni klasör açıyor. Ancak hala o klasörlere tek tek isim yazma derdi var. Kimbilir belki ileriki sürümlerde Microsoft bu iş içinde bir kısa yol yaratır. Belki diğer özellikler kadar faydalı olmayabilir ancak, yeni klasör açmak kolay gözükse de zaman alıcı bir iş.

Win ve +

Hemen herkes bir şeyler okumak için Windows'un büyüteç eklentisini kullanmıştır. Bu özelliği aktif etmek için eskiden başlat menüsünde bayağı bir dolaşmamız gerekiyordu. Birkaç saniyelik bir kullanım için bir dakikaya yakın zaman harcıyorduk. Microsoft en sonunda bir kısa yol geliştirip bu eziyetten kullanıcılarını kurtardı.


Tembellere ve yaşlılara müjde.

Windows 7'de çalışan programların çoğunda Windows ve + tuşlarına aynı anda basarsanız büyüteç eklentisi hemen aktif olacaktır. Böylece hem vaktinizden olmayacaksınız, hem de tembellikten gözlerinizi bozmayacaksınız. Yaşlı ve gözleriyle sorun yaşayanlar da en az tembel kullanıcılar kadar bu işe sevinecek.

Win+P

Windows 7 projektörlerle ilginç bir uyumluluğa sahip. Konferans verecekler ya da film izleyecekler bu iş birliğini çok sevecekler. İşletim sisteminde bulunan bir kısa yol projektör ve bilgisayara bağlı diğer cihazlara görüntü yollamak için özel bir ekran çalıştırıyor.


Konferans verenler bu yenilikle rahatlayacaklar.

Windows tuşu ve P'ye aynı anda basarsanız bağlantılar menüsüne geçiyorsunuz. Buradan, projektöre tek bilgisayara bağlı iki monitöre ya da televizyona görüntü yollanabiliyor. Firma ek programlarla halledilen bu özelliği de kendi tekeline almış.
 

[TB] Benzer konular

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: Windows 7 Kısa Yolları

ümitcim, bu windows 7'yi indirme olanağı yok galiba demi, çıktığında yani...
satın almak mı gerekiyor?
 
T

TakeOne

Guest
Ynt: Windows 7 Kısa Yolları

Bizde her türlü olanak mevcut abicim. Şu anda bile indirebilirsin. Ancak bu boyu ortalama 3.5 GB civarındadır. Tabiki lisansız olduğu için, kurulan yeni windowsu etkenleştirmek için bir takım programlar kullanman gerekiyor. Şu anda evde Windows 7 kurulu 3 haftadır kullanıyorum. Ancak satın alıp, lisanslı kullanmak her zamanki gibi daha iyidir. Dileyene Windows 7 ile ilgili yardım edebilirim.
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: Windows 7 Kısa Yolları

ümitcim, kullanılışı kolay ve güzel mi?
en az firefox kadar olanaklara sahip mi?
 
T

TakeOne

Guest
Ynt: Windows 7 Kısa Yolları

Abicim Windows 7 çok güzel ama senin dediğin firefox bir internet tarayıcı. Anlamayamadım açıkcası neden bahsettiğini. Ama foruma bir windows 7 indirme linkleri koyacağım inşAllah yakında !
 
Ynt: Windows 7 Kısa Yolları

Open an explorer window in Vista/Win7. You'll notice in the upper left corner there are no buttons, menus, icons, etc... BUT if you single-click the top left corner of a window you'll get the Move/Size/Min/Max/Close menu and if you double-click, it will close it just like you used to be able to do since at least Windows 3.0 (maybe earlier)
 
Üst