Vesvese

  • Konbuyu başlatan DAMRAM
  • Başlangıç tarihi
D

DAMRAM

Guest
VesveseBazen aklımdan çok kötü düşünceler geçiyor, mani olamıyorum günah mı?
Sorumluluk ancak iradi fiiller içindir. Yani insan kendi isteğiyle, kendi iradesiyle bir iş yaptığında o işin getireceği sorumluluğu da yüklenmiş olur. Ancak, akla gelen kötü şeylerde kişinin iradesi söz konusu değildir. Yani, siz kendi iradenizle kötü şeyler düşünmeye karar vermiş ve bunu icra etmiş değilsiniz. Dolayısıyla bu konuda bir sorumluluk da taşımazsınız. Bunları şeytanın bir vesvesesi bilip üzerinde fazla durmamak gerekir.
--------------------------------------------------------------------------------

Şüphe nedir ve bir kısım kimselerin endişe ettiği kadar korkulacak bir şey midir?
Şüphe, insanı sinsi sinsi kemiren ve yavaş yavaş ölüme götüren korkunç bir hastalıkdır. İnsan; bir kere inanç, düşünce ve tasavvurlarıyla kendini bu hastalığa kaptırdı mı, artık hayati bütün fonksiyonlarıyla, ruhi bütün melekeleriyle felç olmuş demekdir.
--------------------------------------------------------------------------------

Şeytanlar düşüncelerimizi nasıl okuyabiliyorlar, cinler de düşüncelerimizi okuyabilirler mi?
Eğer cinler sonradan şeytanlaşıp da insanlara musallat oluyorlarsa düşüncelerimizi nasıl okuyabiliyorlar diğer cinler de düşüncelerimizi okuyabilirler mi? Çünkü aklımızdakilere göre vesveselere maruz kalıyoruz. Peki şeytanlar her dili/lisanı biliyorlar mı ki düşündüklerimizi anlayıp ona göre vesvese verebiliyorlar? Her insanın bir şeytanı var ve bu şeytanlar cinler taifesinden; peki insan sayısı kadar şeytan olmazsa ne olacak?
 

[TB] Benzer konular

Üst