Varlığım Neden Türk Varlığına Armağan Olsun?

• Konbuyu başlatan SimurG
  • Başlangıç tarihi
S

SimurG

Guest
Dik dur…
KaLçanı indirme.
Avucunu yapıştır..
BaşLar yukarıda..
Avucunu yapıştır demedik mi uLan?
Rahat..
HazıroL..
Esas duruşunu bozma uLan!
Ayhan sen kürsüye..
Şimdi hep birLikte andımızı okuyacağız çocukLar..
BizLer, bugünün küçükLeri,
Yarının büyükLeri oLaraktan..
Ayhan başLa çocuğum..

Hayır, ST’den sözetmiyorum. Hani ABD patentLi Sahra Talimatmanesi’nin “Esas Duruşun UnsurLarı”nı içeren böLümü var ya; askerLik yapmış her Türk gencinin, uğruna nice azarLar işitip, nice sopaLar yediği.. Konumuz o değiL..

Herhangi bir üLkenin, herhangi bir kentinde, kenar mahaLLe okuLLarından birinde geçen bir tören öncesi parodiden sözediyorum..

* * *
Sonbahardı..

Bütün sonbaharLar gibi yağmurLu ve hüzünLü..

Çocuktuk..

SokakLa henüz tanışmış, insan denen garip mahLukatLa resmi oLarak heşır-neşir oLmuş, nasıL derLer : “hayat yoLcuları”ydık.

Bugünün küçükLeri yarının büyükLeri oLaraktan bizLer için hazırLanmış bir hayatı yaşamaya hazırLanıyorduk.

Sabah erkenden kaLmıştık, önLükLerimiz akşamdan ütüLenmiş, yakaLıkLarımız bir gün önceden koLaya yatırıLmıştı.

KafaLarımız üç numara traşLıydı.

Üşüyorduk..

Yanında anneLeri ve babaLarıyLa birLikte geLenLer, birkaç sınıf üste okuyan abLaLarının ve ağabeyLerinin eLLerinden tutanLar, ürkek ürkek bakınanLar, saLya sümük ağLayanLar, korkudan aLtına kaçıranLar, bir an önce sınıfa girmek için heyecanLananLar, hepimiz gerçekten akLımızın erişemeyeceği şeyLerin oLup bittiğini hissediyorduk..

Artık okuLLu oLmuş, sınıfLarı doLdurmuştuk..

Düşte gibiydik..

GözLükLü amcaLar, yüzLeri boyaLı teyzeLer, duvarLarda hiç görmediğimiz adamLarın resimLeri..

Okumasını yazmasını öğreniyorduk, bir yıLda dört mevsim, dört mevsimde onikli ay buLunduğunu, oniki ayın üçyüzaLtmış beş güne tekabüL ettiğini; ayrıyetten, Atatürk’ün ne kadar önemLi bir insan oLduğunu, yurdumuzu nasıL kurtardığını, o oLmasa bizLer oLmazdık, düşmanı denize döktüğünü fiLan..

Kendimize ait bir dünyamız yoktu, eksradan ‘düş’ kuramıyorduk, buna izin veriLmiyordu. FarkLı düşünmeLerimize Atatürkçü amcaLar bozuLuyorLardı.. Aynı şeyLeri düşünmeLi, aynı duyguLarı payLaşmaLıymışız. Aynı şeyLere üzüLüp, aynı şeyLere sevinmeLiymişiz..

KüçükLerimizi korumaLı, büyükLerimizi saymaLıydık.. YükseLip iLeri gitmeLi, varLığımızı Türk varLığına armağan etmeLiydik..!

Henüz yedi yaşındaydık..

Dik dur..
KaLçanı indirme..
Avucunu yapıştır..
BaşLar yukarı..
Esas duruşunu bozma uLan, dik dur.
Ayhan haydi çoğucuğum başLa. :

Türküm.!
Doğruyum, çaLışkanım, yasam küçükLerimi korumak, büyükLerimi saymak. Ülküm yükseLmek, iLeri gitmektir.
VarLığım Türk VarLığına Armağan Olsun. Ne mutLu Türküm Diyene!!

Sabi sübyan kışın ayazında meydanlara dikerek “Türküm, doğruyum, çaLışkanım” diye bağırtmak marifet midir, heLe TürkLük müdür hiç sanmıyorum.

Oysa ‘okuL andı’ adında sergiLenen ama asLında Nazi Almanyası’nı, askeri ve totaLiter yönetimLeri çağrıştıran bu görüntü, tek partiLi faşizmin getirdiği bir aLışkanLıktır ve maalesef teamüL haLini aLmıştır.

DeğiştirebiLene aşk olsun..

VarLığım Türk VarLığına armağan oLsun öyLe mi?
VarLığın neden Türk varLığına armağan oLsun yahu?

Bu okuLLara hiç mi kürt çocukLar geLmiyor, ermeni çocukLar oLmadı mı sıraLarımızda. OnLarında mı varLığı Türk varLığına armağan oLacak?

Bir insanı sabahtan akşama bağırtarak ‘Türk’ yapamazsınız, heLe ‘doğru’ ve ‘çaLışkan’ hiç.!

BöyLe bir eğitim sisteminden geçen insan hem Türk hem doğru hem de çaLışkan oLabiLir mi?

Olamaz..

Bu eşyanın tabiatına da aykırıdır..

SeLam ve dua iLe.

[TB] Benzer konular

S

serdengecti

Guest
Ynt: Varlığım Neden Türk Varlığına Armağan Olsun?

katılıyorum

B

Bevadih

Guest

Harika.. doğruluk katsayısı zıplamış :) bir sosyal irdeleme...!

Var/olasın değerli üstadım....

Biz, "One Minute" ile koca(!) İsrail'i, Avrupa'yı dizginleyip, Arap dünyasını kendimize hayran bırakan bir milletiz... Buna göre biz, lafla daha çok şey yürütürüz...

Birçok alandaki çarpıtmaya bu kez "and" gözlüğüyle baktık...

Yine rengarenk betimlemeler, mizahi bakış açıları, müthiş sonavarım...

Emeğinize sağlık SimurG hocam...

Rahmana emanet olun...

R

Rusenim

Guest

Sevgili SimurG,okurken küçüklüğüm geldi aklıma.. Hakkaten benim ırkım malum mardinli olarak değişik yani arap kürt...Bilmeden okumuşuz 5 sene...

''Varlığım 'Türk' Varlığına...Armağan olsun!''Ve türk olduğun için ..Ne mutlu Türküm diyene!.. mutlu olmak için Türk mü olmak lazımmış hımmm demek mutluluğun kaynağı türklükteymiş ... ee çocuktuk işte ... çocuklar zaten mutlular..Bunun için Türk olmaya gerek yok ki

...anlamını bile bilmeden okunuyor ve ezberleniyor.. bilsek de bilmesek de zorla yaptırtıyorlar.. neymiş milli eğitimin kuralıymışş ..İstiklal marşı tamam ama andımız ben gereksiz buluyorum doğrusu..eziyet gibi ... neye kime saygı duruşu değil mi ya.?Rahat hazır ol

Hem o çocuk...daha.. askeri düzenden ne anlasın ki çocuk özgürdür.. kısıtlayamazsın ve her çocuk da TÜRK değildir... Altını çizerim..

benim görev yaptığım yerde okul müdürü hizada durmayana HAYVAN HERİF diye aşağılayıcı bir kelime kullanıyordu ne kadar üzücü bi durum...

selam ve dua ile...

S

SimurG

Guest

EyvaLLah sevgiLi serdengeçti ve DahLia..

Aynı fikirde kişiLerin oLduğunu biLmek güzeL..

S

SimurG

Guest

Rusenim sözLerinde doğruLuk payı var.

TürkLük deniLince göğsümüz kabarıyor ama bu durum ne yazık ki üzücü bir durum!

Liprade :)

Harika bir özet.. Harika bir bağdaşım..

Yüreğin var/oLsun..

Her ikinizi de teşekkür ederim.

R

Rusenim

Guest

Sağ ol Ey türk çocuğu :)

B

Bevadih

Guest

:)

SimurG' Alıntı:
:))

Gülesim geldi ama ters bir zaman belli ki...

Konu, mizahın karasıyla resmedilse de epey ciddi...

Rica ederim hocam...

Yürek, dimak ürünlerinizin daim olmasını temenni ediyorum...

Rahmana emanet olun...

*Ruşen, ifaden iğneli, dikenli bir etki yaptı şahsen...

Hayrolsun inşallah...

B

Bevadih

Guest

Yok yok...sever o üstadı:)

R

Rusenim

Guest

Aynamı getirin bana göremiyorum yansımamı :)

Şakaydı o sözler yahu.. konuya bütünlük olsun diye.. Liprade sen de yani.....