TOYOTA YARİS İKİNCİ EL DEŞERLENDİRMESİ...

  • Konbuyu başlatan Resulehasret
  • Başlangıç tarihi
R

Resulehasret

Guest
Toyota Yaris: Kıvrak, Küçük Japon

Kardeşleri Corolla ve Avensis’in izinden giden Toyota’nın küçük sınıf temsilcisi Yaris, Türkiye 2’inci el piyasasında iyi imajı olan ve rakiplerine oranla değerini koruyabilen otomobiller arasında başarıyla yer almaya devam ediyor.
Küçük sınıfta yer alan otomobiller şehir içi kullanım kolaylığı, düşük yakıt tüketimi ve rahat kullanımından ötürü özellikle bayanların ilgisini çeker. İlk kez 1998 yılında düzenlenen Paris Otomobil Fuarı'nda son kullanıcının beğenisine sunulan Yaris, bu özellikler doğrultusunda yaratılmış bir otomobil. 2003 yılının başında kapsamlı bir makyaj operasyonuna tabi tutulan Yaris’in, Türkiye'de 1.0 litre 65 HP, 1.3 litre 87 HP benzinli motor seçenekleri, Terra ve Sol donanım opsiyonu mevcut. 2003 yılında yapılan makyajda otomobilin tüm çizgileri korunmuş görünüyor. Dış mekândaki tek fark tampon tasarımlarında. Gövde rengi koruma bantlarının kullanıldığı tampon eskisine göre biraz daha şişkin. Bu da otomobilin eskisine göre uzunluğunun 25 mm armasına sebep olmuş. İç mekândaki değişiklik ergonomi odaklı gerçekleştirilmiş. Yaris’lerde Toyota'nın son yıllarda geliştirdiği VVT-i (Variable Valve Timing-Intelligent) teknolojisine sahip motorlar kullanıyor. Akıllı motor olarak tanımlanan bu motor türünde supapların açık kalma süresini; motor devri ve ısı gibi birçok parametreyi değerlendirerek belirliyor olması hem düşük yakıt tüketimi hem de performans açısından rakiplerine göre daha avantajlı. Küçük yapısı nedeniyle şehir içinde manevra kabiliyeti ön planda tutulan Yaris’in boyutlarına aldanıp küçük bir araç olduğunu düşünmek yanlış olur. Önde ve arkada yolcularına rahat bir yolculuk vadeden Yaris, özellikle ön bölümde uzun boylu sürücüler bile oldukça ferah ve geniş bir mekân sunuyor. Yaris’lerde kullanılan sert süspansiyon otomobilin yere sağlam basmasını sağlıyor.
Değerlendirme:
Artı: İç Mekan Genişliği, Standart Donanım, Motor Performansı, Yakıt Tüketimi.
Eksi: Koltuk Döşemesi
Standart Donanım (Toyota Yaris 1.0-2003): Sürücü ve yolcu hava yastığı, ABS, EBD, yol bilgisayarı, klima, elektrohidrolik direksiyon, elektrik kumandalı ön/arka camlar, yükseklik ayarlı ön koltuklar, direksiyondan kumandalı radyo-teyp, asimetrik katlanabilen arka koltuk sırtlığı, bardaklık, park sensörü, uzaktan kumandalı merkezi kilit, immobilizer, far yükseklik ayarı, elektrik kumandalı ve ısıtmalı yan aynalar ve sis farları.
Motor Seçenekleri:
Benzinli (Avrupa): 1.0 (65 HP), 1.3 (87 HP), 1.5 (105 HP), 1.5 Kompr. (140 HP).
Benzinli (Türkiye): .0 (65 HP), 1.3 (87 HP), 1.5 (105 HP).
Dizel (Avrupa): 1.4 (75 HP), 1.4 D-4D (90 HP).
Dizel (Türkiye): 1.4 D-4D (90 HP).
Model Bilgileri:
1999: Yaris ve Yaris Verso piyasaya sürüldü.
2000: 105 HP’lik motor seçeneği eklendi.
2002: 75 HP’lik turbo dizel motor seçeneği eklendi.
2003: Makyajlandı.
Arıza İstatistiği:
Fren sistemi arızası.
Motor yağının azalması.
Özet:
Yaris, şehir içinde kolay kullanımı ve düşük yakıt tüketimiyle özellikle bayanların dikkatlerini üzerine çekmeyi başarıyor. Yapılan detaylı inceleme ve testlerde Yaris’in olumlu yanları arasında iç mekân genişliği, zengin standart donanımı, motor performansı ve düşük yakıt tüketimi yer aldığı görülüyor. Olumsuz yanları arasında ise fren sistemi arızalarının ve motor yağının azalması yer alıyor.

 

[TB] Benzer konular

Üst