Terör Zannedilsin Diye Çocuklar da Öldürüldü...

Terör zannedilsin diye çocuklar da öldürüldü

Türkiye'yi şok eden Mardin'deki katliamın ayrıntıları gün yüzüne çıkıyor...

Türkiye önceki gece tarihinin en büyük silahlı saldırı olaylarından birini yaşadı. Mardin'in Mazıdağı ilçesinde bir nişanı basan maskeli kişiler, çoluk çocuk, kadın erkek demeden otomatik silahlarla 44 kişiyi öldürdü, 3 kişiyi yaraladı. Bilge köyündeki katliam infiale sebep olurken, kısa sürede yakalanan saldırganların kimliği olayın vahametini daha da büyüttü.

Çocuk ve hamile kadınların da hayatını kaybettiği katliamın sebebi ne terör ne de kan davası: 20 yıllık husumet. Silahlarıyla yakalanan 8 zanlı, öldürülen köylülerle yakın akraba. Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre; saldırı eski muhtar Cemil Çelebi'nin, aralarında 20 yıldır husumet bulunan Arı ailesine kızını vermesine karşı çıkan akrabalarınca düzenlendi. Yatsı namazı esnasında gerçekleştirilen katliamın talimatını ise eski muhtarın kardeşi Şeyhmuz Çelebi verdi.

Kar maskeli saldırının ardından Jandarma'ya teslim olan iki zanlı ifadelerinde, "Terör eylemi sanılsın diye kadın ve çocuklar da öldürüldü." dedi. Kızın babasının, söz konusu evlilik nedeniyle bir aydır ölümle tehdit edildiği de ortaya çıktı. Şeyhmuz Çelebi'yle birlikte gözaltına alınan 10 kişinin sorgusu Jandarma'da sürerken dün gün boyu köyden ağıtlar yükseldi.

Bilge köyünün eski muhtarı Cemil Çelebi'nin kızı Sevgi Çelebi ile Diyarbakır'da oturan teyzesinin oğlu damat Habip Arı, önceki akşam akrabalarının da katılımıyla mutlu günlerinde bir araya geldi. Anadolu'nun bütün illerinde olduğu gibi erkekler bir odada, bayanlar ise diğer odada toplandı. Yenilen yemeğin ve nişan tatlısının ardından erkekler yatsı namazını kılmaya başladı.

Bu esnada eve gelen 6 saldırgandan birisi kapıda gözcülük yaptı. 3 saldırgan erkeklerin bulunduğu odaya, 2'si ise kadınların bulunduğu odaya yönelerek Kalaşnikof marka otomatik silahlarla içeride bulunanları taramaya başladı. Yaklaşık 15 dakika süren seri ateşin ardından saldırganlar, içeridekileri tek tek kontrol ederek ölmeyenlerin kafasına yeniden sıktı. 6'sı çocuk 16'sı kadın toplam 44 kişi feci şekilde can verdi. Ölen kadınlardan üçünün hamile, 9 erkeğin ise geçici köy korucusu olduğu bildirildi.


HEPİMİZİ YOK ETMEK İSTEDİLER

Köylülerden Osman Çelebi, saldırıyı ablasının çocuklarının gerçekleştirdiğini, amaçlarının geride şahit bırakmadan kendilerini ortadan kaldırmak olduğunu savundu. Bakanlar Beşir Atalay, Sadullah Ergin ile Mehdi Eker'in köyü ziyaretinde başsağlığı dilediği köylülerden Osman Çelebi (46), Atalay'ın, 'Bu olayı nasıl açıklıyorsunuz, sorun neydi?' sorusunu, şöyle cevaplandırdı:

"Aramızda bir sorun yoktu. Bunlar öz ablamın çocukları. Onların amacı bizi tamamen silmek ve olayı terör örgütüne mal etmekti. Ama Allah bırakmadı. Yeğenim kaçmayı başardı. Ayrıca başka yaralılar da var, her şey açığa çıktı." Bilge köyünde yaşayan vatandaşlar da iki aile arasında 20 yıldır süren bir husumetin bulunduğunu bildirdi. Silahlı saldırıyı yapanların Sevgi Çelebi'nin amcasının oğluyla evlenmesini istediklerini belirten köylüler, bu talebin kızın ailesince kabul edilmediğini, olayın bu sebeple gerçekleşmiş olabileceğini dile getirdiler.

44 kişinin katledildiği saldırı talimatının Cemil Çelebi'nin kardeşi Şeyhmuz Çelebi tarafından verildiği ileri sürüldü. Olayın ardından gözaltına alınan iki zanlı üç-dört ay önce Cemil Çelebi'nin adamlarının Şeyhmuz Çelebi'nin gelinine tecavüz ettiğine yönelik şayia yaydığını söyledi: "Gelinimize tecavüz edildiği ve hamile kaldığı söylentisini yaydılar. Saldırı bu nedenle gerçekleştirildi." Zanlı, ayrıca terör örgütü PKK'nın eylemi sanılması için kadın ve çocukların da öldürüldüğünü öne sürdü. Saldırıyla ilgili bir başka iddia ise çıkar çatışması. Cemil Çelebi'nin balık çiftliği işlettiği, kardeşinin ise koruculuk yaparak geçimini sağladığı, bu sebeple ekonomik açıdan anlaşmazlık yaşadıkları ileri sürüldü.

Vücuduna kurşun isabet eden Murat Çelebi'nin tedavisi Mardin Devlet Hastanesi'nde sürüyor. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi altına alınan Hediye Çelebi'nin (16) durumunun ciddiyetini koruduğu, Medine Çelebi'nin (3) ise iyi olduğu açıklandı. Bu arada Mardin İl Sosyal Hizmetler Müdürü Fevzi Hamidi, hayatını kaybedenlerin arkada bıraktıkları çocuklarına sahip çıkılacağını açıkladı. 20'nin üstünde çocuğun öksüz kaldığını aktaran Hamidi, "Çocukları yurtlara ve yuvalara yerleştireceğiz. Yaşı büyük olan çocuklara ve eşlerini kaybetmiş kadınlara da nakdi yardım bağlanacak." ifadesini kullandı.

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, saldırı nedeniyle derin şok ve üzüntü yaşadığını bildirdi. Rehn, ölenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diledi. Bilge köyünün 1992 yılında terör örgütü PKK tarafından basıldığı, bunun üzerine köylülerin korucu olmaya karar verdiği bildirildi.


KÖKLERİNİ KAZIYACAKTIK

Saldırının elebaşısı Abdülkadir Çelebi sorgusunda şu kan donduran sözleri söyledi:

"Eski muhtar Hamit Çelebi ile yeni muhtar Cemil Çelebi'nin ailesinden biri, bizim ailemizden bir kıza tecavüz etti. Bunun üzerine biz de o ailedeki kızın, (öldürülen Sevgi Çelebi) bizim ailemize gelin verilmesini istedik. Ancak bu kızı bize vermedikleri gibi gidip düşmanımız olan aileye verdiler.


*Bu böyle devam eder

Nişan evine daha önce gidip bunun bozulmasını istedim. Bozulmaması halinde bunun sonuçlarının çok ağır olacağını söyledim. Ama kabul etmediler. Kaç kişi öldürmüşüz bilmiyorum"

Sorgucuların, "Çocuk, kadın herkesi öldürmenizin nedeni neydi?" sorusuna ise katliam şüphelilerinden birisi şu karşılığı verdi: "Eğer biz çoluk-çocuk herkesi öldürmemiş olsaydık, ortaya çıkan kan davası nedeniyle ilerde bizden birilerini öldürürlerdi. O ailelerin tamamının köklerini kazıyıp bizden intikam alacak kimseyi bırakmamak için hepsini öldürmeye karar verdik. Köyün dışında olanları da yaşatmayacak ve köklerini kurutacaktık. Sağ kalanlar varsa onlar da bizim ailelerimizden intikam almaya çalışırlar. Bu böyle devam edip gider."


KIZIN BABASI ÖLMEDEN ÖNCE HERŞEYİ POLİSE ANLATTI

Saldırıda Sevgi'nin babası ve köyün eski muhtarı Cemil Çelebi ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan Çelebi, polise saldırıyı öz yeğenlerinin yaptığını anlattı. Çelebi kızını onlara vermediği için yeğenlerinin çok kızdığını, bu yüzden katliam yaptıklarını söyledi. Yörede uygulanan töreye göre, bir genç kız evlenme çağına gelince önce amca oğullarına soruluyor. Eğer amca çocuklarından biri evlenmek isterse kız ona veriliyor. Çelebi, Sevgi'yi de amca çocuklarından birinin istediğini, ancak kendisinin teyze çocuğu Habip Arı'ya verdiğini anlattı. Eski muhtar katliamın nedenini polise söyledikten kısa bir süre sonra hayatını kaybetti.


ÖLENLERİN KİMLİKLERİ

Saldırıda hayatını kaybedenler arasında 9 geçici köy korucusu ile 16 kadın ve 6 çocuk var.

* Köy muhtarı Hacı Halim Çelebi

* Hüseyin Çelebi (1)

* Abdulvahap Çelebi

* Cemil Çelebi

* Cemil Çelebi

* Abdulkadir Çelebi

* Mehmet Çelebi

* Kenan Çelebi

* Ali Çelebi

* Şükrü Çelebi (15)

* Kerim Çelebi

* Murat Çelebi

* Savaş Çelebi

* Halil Çelebi

* Salih Çelebi,

* Halime Çelebi,

* Şükran Çelebi (6)

* Arife Çelebi

* Şükriye Çelebi

* Sevgi Çelebi

* Muhittin Çelebi,

* Fesih Çelebi

* Abdullah Çelebi (3)

* Emine Çelebi

* Zekiye Çelebi,

* Mehmet S. Çelebi

* Salih Çelebi

* Yıldız Çelebi

* Seniha Çelebi

* Şehmuz Çelebi

* Seyri Çelebi

* Neriman Çelebi

* Sevim Çelebi

* Yasemin Çelebi (6)

* Ayhan Çelebi

* Mithat Arı

* Habib Arı

* Ruşen Arı (3)

* Kafiye Arı

* Abide Akyol

* Orhan Akyol

* Kevser Akyol

* Mehmet Akyol

* Köy imamı Hacı Kazım Bozan.


*İmam da öldü

Korkunç katliamda namazı kıldıran köy imamı 24 yaşındaki Kazım Ozan da hayatını kaybetti. Ozan'ın Ankara'nın Beypazarı İlçesi'nde oturan ailesi acı haberle yıkıldı. Ozan'ın bir süre önce Bolu'nun Kıbrıscık İlçesi'ne tayin olduğu ve 2 hafta içinde Kıbrıscık'a gideceği ortaya çıktı.


*Erkeklerin çoğu köy korucusu

Katliama tanık olan Mazıdağı İlçesi'ne bağlı Bilge Köyü, Mardin'de 3 kilometre uzaklıkta. Kısa bir süre önce ismi değiştirilen 32 haneli ve yaklaşık 300 nüfuslu köyün büyük bölümü geçici köy korucusu. Katliamın ardından köy jandarma tarafından kuşatıldı. Bilge Köyü'ne gelişmeleri 500 metre uzaklıktan izleyen gazeteciler Mardin Valiliği ve Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, yapılan canlı yayınların infiale neden olduğu gerekçesiyle uzaklaştırıldı.


*Mezarları İş makineleri kazdı!

Saldırıda ölenler için, Bilge Köyü girişindeki mezarlıkta iş makineleriyle kabirler kazıldı. Büyükler için ayrı ayrı mezar kazılırken, katledilen 6 çocuk için kanal gibi uzun bir çukur açıldı. Çocukların yan yana burada toprağa verileceği belirtildi. Köyde gün boyu ağıt ve ağlama sesleri kesilmedi. Olayda, eşini, çocuğunu, annesini, babasını kaybeden kadınlar köy meydanında toplanarak gözyaşları döküp ağıtlar yaktı. Saldırıda hayatını kaybedenlerden otopsisi tamamlanan 11 kişi, ağıtlar ve gözyaşlarıyla akşam saatlerinde toprağa verildi.
 

[TB] Benzer konular

H

HAdeKa

Guest
Ynt: Terör Zannedilsin Diye Çocuklar da Öldürüldü...

bu nasıl bi vicdan ya Rabbim yaa
sen nasıl Allahın verdiği canı sacma sapan seylerle alabilirsin
Rabbim ıslah ede!!
 
Y

yeþeren

Guest
Ynt: Terör Zannedilsin Diye Çocuklar da Öldürüldü...

Tek kelime ile, VAHŞET!!!
 
Üst