Türklere Nazi İftirası

Türklere nazi iftirası

Türk karşıtlığıyla sürekli gündeme gelen Amerikan televizyon kanalı CBS’teki “60 dakika” programı bu sefer Osmanlı Türkleri’nin aha sonra Naziler tarafından benimsenen model geliştirdiği” iftirasında bulundu.

Amerikan televizyon kanalı CBS’teki “60 dakika” programında, Suriye’deki Deyr Ezzur’da, 1915 yılı olaylarına ilişkin “dünyadaki en büyük Ermeni mezarlığı olduğu ve burada halen kemikler çıktığı” ve “Yahudiler için Auschwitz neyse, Deyr Ezzur’un da Ermeniler için aynı anlamı ifade ettiği” öne sürüldü.

Programda, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan bazı Ermenilerin yüzlerce mil “ölüm yürüyüşüne” zorlandığı ve “toplama kampına” götürüldüğü, “Osmanlı Türklerinin daha sonra Naziler tarafından benimsenen model geliştirdiği” iddia edildi.

Zamanlama çok ilginç

Gazeteci Bob Simon tarafından sunulan programın Ermenilerin 1915 yılı olaylarına ilişkin iddialarını içeren tasarının ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesinde oylanmasına kısa süre kala yayımlanması dikkat çekti. Programın “Türkiye ile Ermenistan’ın Tarihle İlgili Savaşı” başlıklı 12 dakikalık bölümünün başında Simon, Birinci Dünya Savaşı sırasında 1 milyondan fazla Hristiyan Ermeninin Osmanlı Türkiye’sinden toplu tehcir edildiğini ve ardından “katledildiğini” savundu.

Auschwitz ile karşılaştırıldı

Programda, Suriye topraklarındaki Deyr Ezzur’da, 1915 yılı olaylarına ilişkin “dünyadaki en büyük Ermeni mezarlığı olduğu iddia edilen yerden halen kemiklerin çıktığına” dair görüntülere yer verildi.

Programda, Simon’la birlikte dolaşan Amerikalı–Ermeni yazar Peter Balakian’ın “Burada 450 bin kadar Ermeni öldü” sözlerine yer verilerek, “Yahudiler için Auschwitz ne anlam ifade ediyorsa, Deyr Ezzur’un da Ermeniler için aynı anlamı ifade ettiği” öne sürüldü. Simon’ın bir sorusu üzerine Balakian, “1915 baharından yaz sonuna kadar iyi düzenlenmiş, hükümet planlı bir tutuklama ve tehcir projesinin yürütüldüğünü” iddia etti.

Türk Büyükelçi’nin cevapları yayınlandı

Bob Simon, bugüne kadar Türklerin böyle bir kampanyanın olduğunu şiddetle reddettiğini belirtirken, Türkiye’nin önceki Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy ile yapılan röportaja yer verdi. Röportajda, Simon, “Suriye’deydik, kumu kazıdık ve kemikler çıktı, buna ne diyorsunuz” sorusu üzerine Şensoy, “Türkiye’de her yerde kemik bulabilirsiniz” dedi. Bu sırada büyükelçinin sözünü kesen Simon’ın “Kusura bakmayın, ama bu kemikleri biz Ermenilerin Auschwitz’e eşdeğer gördüğü Deyr Ezzur denilen bir yerde çıkardık” sözleri üzerine Şensoy, “Bunun Auschwitz ile karşılaştırılabileceğini düşünmüyorum. Bu sadece bir tehcir ve tehcir sırasında olanlardı” diye konuştu.

Piskopostan nazi iftirasıProgramda, “niyetli ve itinayla icra edilen katliamlar” ifadesini kullanan Sarkin

Sarkissian adlı piskopos, Simon’a, içine bilinmeyen sayıda kadın ve çocukların atıldığını iddia ettiği mağaralardan birini gösterdi.

Simon, Ermenilerin bunun ilkel bir gaz odası olduğuna inandığını ifade ederken, Sarkissian, bunun mağaranın ağzında ateşler yakılarak yapıldığını öne sürdü. Simon, soykırımlar üzerinde çalışan bilim adamlarına göre “Osmanlı Türklerinin daha sonra Naziler tarafından da benimsenen bir model geliştirdiğini” iddia etti.


yenimesaj.com
 

[TB] Benzer konular

Üst