Türkiye'de kaç kişi oruçlu?

  • Konbuyu başlatan garip_kul
  • Başlangıç tarihi
G

garip_kul

GuestTürkiye'de her 10 kişiden kaçı oruç tutuyor? Amerikan kaynaklık bir araştırma şirketi sonuçları açıkladı.

Washington’da bulunan dünyanın en büyük düşünce kuruluşlarından biri olan Pew Araştırma Merkezi Türkiye'deki "dindarlık" üzerine çarpıcı bir araştırma yaptı.

Washington’da bulunan dünyanın en büyük düşünce kuruluşlarından biri olan Pew Araştıraştırma Merkezi tarafından mart ve nisan aylarında 21 ülkede yapılan “Küresel Eğilimler Anketi” açıklandı. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerdeki insanlara, kendi ülkelerinde ve dünyadaki gelişmeler hakkında fikirleri soruldu. Türkiye’den 1003 kişiyle yüz yüze görüşmeler sonunda ortaya çıkan tabloya göre, Halkın yarısından fazlası ülkede radikal İslamcılar ile modernleşme yanlıları arsında çatışma olduğunu düşünüyor. Türkiye, ABD karşıtlığında yine dünya lideri. Hıristiyan ve Yahudiler hakkında olumsuz düşünenlerin sayısında artış var. Müslüman ülkeler arasında, kadın erkek eşitliğine en çok inanan ve teröre en az destek veren ülkeyiz.

İşte çarpıcı araştırmadan bazı bölümler;

* Türkiye’de halkın yüzde 68’i modernleşmeyi savunanlarla radikal İslamcılar arasında bir çatışma olduğunu düşünüyor. Bu, 21 ülke içinde en yüksek olan. Geçen yıl yapılan ankette bu oran yüzde 52’ydi. Halkın yüzde 40’ı kendini modernleşmeci, yüzde 13’ü de radikal İslamcı görüyor.

* Ramazan’ın tamamında oruç tutanların oranı yüzde 20. Çoğunda tutanlarınki yüzde 60, birkaç gün tutanların oranı ise yüzde 90. Yüzde 9’luk bir oran hiç oruç tutmuyor.

* Türkiye ABD karşıtlığında da yine birinci sırada. ABD hakkında olumlu düşünenlerin oranı sadece yüzde 12.

* Türkiye, Müslüman ülkeler arasında kadın erkek eşitliğini en çok destekleyen ülke. “Kadın ve erkeklerin aynı ortamda çalışmasına kısıtlamalar getirilmeli” diyen Türkler’in oranı sadece yüzde 11.

* Yahudi karşıtlığı en çok üniversite mezunları arasında görülüyor.

* Hıristiyanlar hakkında olumsuz görüşe sahip olanların oranı yüzde 74. Bu oran 2004’te yüzde 52’ydi. Müslümanlar hakkında olumlu görüşe sahip olanların oranı yüzde 86.

Yüzde 94 dindar

* Türk halkının yüzde 94’ü kendini dindar olarak tanımlıyor. Kadınların yüzde 87’si, erkeklerin yüzde 81’i “din çok önemli” diyor. Halkın yüzde 34’ü 5 vakit namaz kılıyor. Yüzde 8’i günde en az 1 kez dua ediyor. Hiç ibadet etmeyenler yüzde 20.

* “Örtünüp örtünmeyeceklerine kadınlar karar vermeli” diyenlerin oranı yüzde 95.

* Türkiye en dindar ülkeler sıralamasında Endonezya, Tanzanya, Ürdün, Pakistan, Nijerya ve Mısır’ın arkasında yer alıyor

Türkiye'nin İbadet Tablosu

Türkiye'nin yüzde 20'si orucunu hiç bırakmıyor. Her gün beş vakit namaz kılanların yüzdesi ise 34.

Merkezi ABD'de bulunan araştırma kuruluşu Pew tarafından sekizi Müslüman toplam 24 ülkede yapılan araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı. "Avrupa'da Musevi ve Müslümanlara Olumsuz Bakışın Yükselişi' başlıklı raporda, Türkiye'de çoğunluğun Musevilik ve Hıristiyanlık dinlerine olumsuz baktığı belirtiliyor. Ankete katılanların yüzde 94'ü kendi dinlerini hayatlarında önemli, yüzde 84'ü ise çok önemli gördüğünü dile getirdi. Raporda, Türkiye'ye ilişkin verilerin 31 Mart-21 Nisan 2008 arasında bin 3 yetişkinle yüz yüze yapılan görüşmeler sonucu elde edildiği belirtildi. Raporda, Türkiye'de son yıllarda Musevilere bakış açısının daha negatif hale geldiği ve dört kişiden üçünün olumsuz görüşe sahip olduğu belirtiliyor. 2004'te olumsuz görüş bildirenler yüzde 49 oranında iken, bugün bu oran yüzde 76'ya çıkmış.
 

[TB] Benzer konular

U

umitergun

Guest
Ynt: Türkiye'de kaç kişi oruçlu?

Allah razı olsun abla bunu akşam haberlerde duydum ve habere hiç şaşırmadım doğrusu,çünkü türkiyenin gerçek doğrusu ortaya çıkmış oldu böylece...

oruç tutan ve namaz kılanların oranı doğru gibi gözüküyor...
 
Üst