Son Nefes Endişesi/Ölüm ve Ötesi İçin Hazırlık Yapmak

  • Konbuyu başlatan -hatice-
  • Başlangıç tarihi
H

-hatice-

Guest
Son Nefes Endişesi/Ölüm ve Ötesi İçin Hazırlık Yapmak
İnsan, kainat manzumesine ibret nazarı ile baktığında, hayatta en çok alakadar olması gereken hususun, “ölüm” gerçeği olduğunu idrak eder.

Nitekim Cenab-ı Hak şöyle buyurmaktadır:

“Yeryüzünde bulunan her şey fanidir…” (er-Rahman, 26)

“Her can, ölümü tadacaktır.” (el-Enbiya, 35)

Ne tuhaftır ki insan, bir-iki günlük misafir olarak bulunduğu bu dünyada kendini aldatır. Her gün cenaze sahnelerini seyrettiği halde, ölümü kendine uzak görür. Kendisini, kaybetmesi her an muhtemel olan fani emanetlerin mutlak sahibi zanneder. Halbuki insan, ruhuna cesed giydirilerek bir kapıdan dünyaya dahil edildiğinde, artık o bir ölüm yolcusu demektir. O yolun hazırlık mekanına girmiştir de bunu hiç hatırına getirmez. Bir gün gelir, ruh cesedden ayrılır. Ahiret kapısı olan kabirde diğer bir büyük yolculuğa uğurlanır. Allah Teala buyurur:

“Kime uzun ömür verirsek, Biz onun gelişmesini tersine çeviririz. Hiç (bu manzarayı) düşünmüyorlar mı? (Bu ibretli yolculuğu idrak etmiyorlar mı?)” (Yasin, 68)

İnsanoğlu için dünya hayatının esas gayesi, Allah’ın razı olduğu bir kulluk hayatı yaşamak suretiyle ahiret saadetini elde edebilmektir. Allah Rasulü -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurur:

“Akıllı kimse, nefsinin heva ve hevesine uymayan ve ölümden sonrası için hazırlık yapandır…” (Tirmizi, Kıyamet, 25/2459)

Merhum Necip Fazıl bunu ne güzel ifadelendirir:

Hasis sarraf, kendine bir başka kese diktir;

Mezarda geçer akça neyse onu biriktir!..

Hayat, bir bardağı dolduran damlalar gibidir. Bardaktaki suyun berraklığı ise damlaların berraklığına bağlıdır. Bardağı dolduran son damla, son nefestir.

Hadis-i şerifte buyrulur:

“Kimin

(hayatta söylediği)

en son sözü olursa, cennete girer.” (Ebu Davud, Cenaiz, 15-16/3116; Hakim, I, 503)
Yani kalbindeki lüzumsuz heva, heves ve nefsani arzu ilahlarını yok ederek gönlünü Allah ile doldurur ve son anına kadar bu minval üzere ruhani bir hayat yaşarsa, imanla göçüp cennete nail olması umulur. Zira farklı bir hayat yaşayan kimsenin son nefeste, “La ilahe illallah” diyebilmesi çok zordur. Nitekim Allah Rasulü -sallallahu aleyhi ve sellem-:

“Kişi yaşadığı hal üzere ölür ve öldüğü hal üzere haşrolunur.” buyurmuşlardır. (Bkz. Müslim, Cennet, 83; Münavi, V, 663)

Son nefes; buğusuz, berrak bir ayna gibidir. İnsanoğlu kendisini en net olarak son nefesinde tanır. Hayatın muhasebesi, kalbinin ve gözünün önünde sergilenir. Bu sebeple insanoğlu için ölüm anından daha ibretli bir manzara yoktur.

Hazret-i Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- buyurur:

“Kabir, (amellere göre) ya cennet bahçelerinden bir bahçe veya cehennem çukurlarından bir çukurdur.” (Tirmizi, Kıyamet, 26/2460)

Güzel bir kul olarak bu fani aleme veda edebilmek ve kabrimizin cennet bahçelerinden bir bahçe olabilmesi için, sayılı nefesleri son nefese iyi hazırlamak zaruridir. Yani mes’ud bir ahiret hayatı için; amel-i salihlerle müzeyyen, feyizli ve istikamet üzere bir dünya hayatı elzemdir. Zira Cenab-ı Hak:

“Sana yakin (ölüm) gelinceye kadar Rabbine kulluk et!” (el-Hicr, 99) buyurmaktadır.

Ömrünü bu şekilde Allah ve Rasulü’nün aşkıyla geçiren ve bu istikamette amel-i salihlerle süsleyen has kullar, -Allah’ın lutfuyla- son demlerinde kelime-i şehadetin manevi huzuruyla göçerler. Bunun aksine, toprak üstünde fani, izafi ve nefsani cazibelerin aldatmacalarına kanan ve bu suretle ruhani vasıflarını zaafa uğratan bedbahtlar da, ekseriyetle, yaşantılarına uygun bir şekilde ölüp, toprak altında da hüsran ve zillete duçar olurlar.

Rasulullah -sallallahu aleyhi ve sellem-, biz ümmetini ikaz sadedinde:

“–Ölüp de pişmanlık duymayacak hiçbir kimse yoktur.” buyurmuştu.

“–O pişmanlık nedir ya Rasulallah?” diye soruldu. Efendimiz:

“–(Ölen), muhsin (ihsan sahibi, salih) bir kişi ise, bu halini daha fazla artıramamış olduğuna; şayet kötü bir kişi ise, kötülükten vazgeçerek halini ıslah etmediğine pişman olacaktır.” cevabını verdiler. (Tirmizi, Zühd, 59/2403)

Cenab-ı Hak bu hususta kullarını şöyle ikaz eder:

“Ey iman edenler, sizi ne mallarınız, ne evlatlarınız Allah’ın zikrinden alıkoymasın. Kim bunu yaparsa işte onlar hüsrana uğrayanların ta kendileridir. Herhangi birinize ölüm gelip de: «Ey Rabbim, beni yakın bir zamana kadar geciktirsen de sadaka versem ve salihlerden olsam!» demesinden evvel size rızık olarak verdiklerimizden Allah yolunda harcayın. Zira Allah Teala, hiç kimseyi eceli gelince asla geri bırakmaz. Allah ne yaparsanız, hakkıyla haberdardır.” (el-Münafikun, 9-11)

Velhasıl, ölümümüz ve kıyamete kadar sürecek olan kabir hayatımız, dünyadaki vaziyetimize ve amellerimize göre şekillenecektir.

Hazret-i Mevlana ne güzel söyler:

“Oğul, herkesin ölümü kendi rengindedir, insanı Allah’a kavuşturduğunu düşünmeden ölümden nefret edenlere ve ölüme düşman olanlara, ölüm korkunç bir düşman gibi görünür. Ölüme dost olanların karşısına da dost gibi çıkar.”

“Ey ölümden korkup kaçan can! İşin aslını, sözün doğrusunu istersen, sen aslında ölümden korkmuyorsun, sen kendinden korkuyorsun.”

“Çünkü ölüm aynasında görüp ürktüğün, korktuğun, ölümün çehresi değil, kendi çirkin yüzündür. Senin ruhun bir ağaca benzer. Ölüm ise, o ağacın yaprağıdır. Her yaprak, ağacın cinsine göredir…”

Demek ki ölümün güzelleşmesi, hayatın salih amellerle güzelleştirilmesine bağlıdır.
 

[TB] Benzer konular

E

Edeb

Guest
Ynt: Son Nefes Endişesi/Ölüm ve Ötesi İçin Hazırlık Yapmak


Hadis-i şerifte buyrulur:

“Kimin

(hayatta söylediği)

en son sözü olursa, cennete girer.” (Ebu Davud, Cenaiz, 15-16/3116; Hakim, I, 503)

sevgili kardeşim siz buradan birşey anladınız mı?..

lütfen alıntı yaparken de konu paylaşırken de okuyalım..

paylaşım güzeldi teşekkürler

kişi dünyada hangi hal üzerine yaşarsa öyle ölür ve ne hal üzere ölürse öyle haşr olur..
 
Ü

Üye silindi

Guest
Купить игру с рулевым симулятором xbox и стань гонщиком виртуально + Buy ✅FIFA 17⚽ (EA ORIGIN). REGION-FREE |+present and download
xbox купить игру лицензию+ Buy ✅Bioshock - The Collection XBOX LIVE and download
купит лицензионные игры +на xbox+ Buy ✅ Mafia Definitive Edition XBOX CD KEY and download
Grand Theft Auto V / GTA 5 XBOX ONE Цифровой Ключ
Mafia Definitive Edition XBOX CD KEY
Watch Dogs 2 - Xbox Live Key - +подарок
Resident Evil 3 Xbox One Key
HITMAN 2
BATTLEFIELD V +подарок
METRO: LAST LIGHT REDUX +подарок
The Crew 2, F1 XBOX/PC+present
Diablo III: Eternal Collection Xbox One
Wolfenstein II: The New Colossus
DARK SOULS™ III Xbox
MORTAL KOMBAT 11 XBOX ONE X/S
Dying Light:The Following - Enhanced XBOX ONE
GOOGLE PLAY US 15$ [/url ]
[url=https://plati.market/itm/3116494] iTUNES GIFT CARD - $10 (USA)+подарок

Steam Turkey 50 TL Gift Card Code(FOR TURKEY ACCOUNTS)
Avast! internet security/ Premium Security
Vampyr XBOX ONE ключ+подарок
AVG TuneUp 1 ПК 1 год
Serious Sam Collection XBOX ONE ключ+ПОДАРОК
Project CARS 2 XBOX KEY (XBOX ONE) КЛЮЧ
Netflix Турция Подарочный код 75 TL
The Elder Scrolls Online (XBOX ONE)
World War Z - Game of the Year Edition XBOX/ КЛЮЧ
Sniper Elite 3 ULTIMATE EDITION Xbox One ключ
DiRT Rally 2.0 - Game of the Year Edition (XBOX ONE)
Откройте дебетовую карту Польза онлайн, Сделайте покупки от 10 000 р в месяц по вашей карте Польза,Получите +1%на остаток по карте HOME BANK
 
Üst