Sobadaki Hikmet...

SOBADAKİ Hikmet

Fizikçi, matematikçi, kimyacı, jeolog ve antropologdan oluşan bir heyet bir araştırma için arazide bulunmaktadır. Birden yağmur bastırır. Hemen yakındaki bir arazi evine sığınırlar. Ev sahibi bunlara bir şeyler ikram etmek için biraz ayrılır. Hepsinin dikkati soba üzerinde toplanır. Soba yerden 1 m. kadar yukarda, altındaki dizili taşların üzerindedir. Sobanın niçin böyle kurulmuş olabileceğine dair bir tartışma başlar.
Kimyacı:

-Adam sobayı yükselterek aktivasyon enerjisini düşürmüş, böylece daha kolay yakmayı amaçlamış.

Fizikçi:

-Adam sobayı yükselterek konveksiyon yoluyla odanın daha kısa sürede ısınmasını sağlamak istemiş.

Jeolog:

-Burası tektonik hareketlilik bölgesi olduğundan herhangi bir deprem anında sobanin taşların üzerine yıkılmasını sağlayarak yangın olasılığını azaltmayı amaçlamış.

Matematikçi:

-Sobayı odanın geometrik merkezine kurmuş, böylece de odanın düzgün bir şekilde ısınmasını sağlamış.

Antropolog:

- Adam ilkel topluluklarda görülen ateşe tapmanın daha hafif biçimi olan ateşe saygı nedeniyle sobayı yukarıya kurmuş.
Bu sırada ev sahibi içeri girer ve ona sobanın yukarda olmasının nedenini sorarlar.

Adam cevap verir:

- Boru yetmedi..!

H

HAdeKa

Guest
Ynt: Sobadaki Hikmet...

bunu biliyordum :) adam bilmeden neler de yapmış :)

Sizin gibi fıkra repertuarım geniş olmadığı için bunu da pek bilinmedik sanmışım...:)

H

HAdeKa

Guest

çok bilirim lise 2 deki arkadaşım sağolsun.. fıkra anlatmamı çok seviyormuş çok güzel anlatıyormuşum nasıl güzel anlatıyorsam ben de blmiyorum ik kelimeyi bir araya getiremeyen ben. babam zaten senin kompozisyonun 0 bu ne konuşmayı beceremiyon der. biri de güzel fıkra anlatıyon der :) şaştım kaldım bak şimdi. işte onun yuznden her gun fıkra bulur giderdim okula hatta anlattıgım fıkraları tekrar anlattırırdı :) :) haliyle bu hale geldik :D

H

HAdeKa

Guest

estagfirullah, asla

hem bilmediklerimiz varsa öğreniriz işte :) ama fıkra anlatmasını çok severm

H

HAdeKa

Guest

tamam hemen şimdi bi tane yazayım bari o zaman aklıma gelmişken ama iddialı değilim güzelliği konusunda

B

Bevâdih

Guest

Bu hayatta da böyledir...

Olayın kaynağını,sahibinden öğrenmeye çalışmadan kendi kendimize zanlar ,hezeyanlar,önermeler ,denklemler kurarak ,problemin çözümünü zorlaştırdığımız gibi işi de zora sokarız...

Kısaca boru yetmedi ..olay yok :)

eyvallah Liprade...

V

vuslat_ebedi82

Guest

Bu hayatta da böyledir...

Olayın kaynağını,sahibinden öğrenmeye çalışmadan kendi kendimize zanlar ,hezeyanlar,önermeler ,denklemler kurarak ,problemin çözümünü zorlaştırdığımız gibi işi de zora sokarız...

Kısaca boru yetmedi ..olay yok

aynen öyle ablam .....aslında sorun yok ....sorunları kafasında büyüten bizler var........ ;) ;)