Sigaraya tekrar başlamamak için bunları yapın!!

  • Konbuyu başlatan Mercan
  • Başlangıç tarihi
M

Mercan

Guest

Birçok insan bıraktıktan kısa bir süre sonra tekrar sigaraya başlayabiliyor.

Sağlıklı kalmak ve sigaraya tekrar başlamak istemiyorsanız, Mayo Clinic uzmanlarının tavsiyelerine kulak verin.

Kendinizi göz hapsine alın: İlk kez sigarayı bıraktığınızda, muhtemelen içinizde sigara içmek için güçlü bir istek olacak. Birkaç hafta sonra, bu isteğiniz daha az sıklıkta ve yoğunlukta olacak. Bunların üstesinden gelmek için stratejiler belirleyin. Sigarayı bırakma nedenlerinizi ve sağlığınıza faydasını, bütçenizi ve sevdiklerinizi kendinize sık sık hatırlatın.

Stresten uzak durmaya çalışın: Belirli koşullarda ya da stresli olduğunuz zamanlarda, sigarayı daha çok ararsınız. Sigarayı bırakıp tekrar başlayan birçok kişi kızgınlık, üzüntü, sıkıntı ya da sinirlilik anlarında tekrar sigaraya başladıklarını söylüyor.Stresi yenmenin daha sağlıklı yollarını öğrenmeniz gerekiyor. İşte bazı öneriler:

Fiziksel aktivite, etkili bir stres azaltma yöntemidir. Yürüyüşe çıkın, bahçenizle ilgilenin ya da evi süpürün.

Stres için araştırma yapın.

Güvenilir bir kişiyle konuşabilirsiniz. Stresle mücadele etmede size yardımcı olabilecek güvenilir biriyle konuşmak iyi gelir.

Küçük şeyleri kafanıza takmayın: Sigarayı bırakan birçok insan 5 kilo alabiliyor. Eskiden sigara içenler, aldıkları kiloların çoğunu geri verdiklerini söylüyor.

Sağlıklı beslenin, günde en az yarım saat spor yapın. Daha çok kilo alma konusunda kaygılarınız varsa, doktorunuzla konuşun.

Kendinizi ödüllendirin: Sigara satın almadığınız için, daha fazla para harcamıyorsunuz. Örneğin, günde bir paket içiyorsanız, 5 lira cebinizde kalır. Bu haftada 35, ayda 150, yılda bin 820 lira para biriktirmiş olursunuz.

Kaçamaklar yapmayın: Arada bir, birkaç kez sigaradan çektiğinizde ya da tek bir sigara içtiğinizde kendinizi cezalandırmayın. Bunu yapmayı hemen durdurun ve şu adımları uygulayın.

Sigarayı bırakmanın bir süreç olduğunu hatırlayın. Bir günde olmayacağını bilin.
ZAMAN
 

[TB] Benzer konular

M

memnune

Guest
Ynt: Sigaraya tekrar başlamamak için bunları yapın!!

allah (c.c) razı olsun
 
Üst