Sigaralarda Domuz Kanı Kullanılıyor

Sigaralarda Domuz Kanı Kullanılıyor

Avustralyalı bilim adamı Chapman'dan tartışma yaratacak iddia...Avustralyalı bilim adamı Chapman, sigarayla ilgili çok tartışılacak bir iddia ortaya attı: Sigara firmaları, filtrelerde domuz kanı kullanıyor olabilir

Sydney Üniversitesi’nden Profesör Simon Chapman, Hollanda’da yapılan bir araştırmaya dayanarak sigara filtrelerinin yapımında domuz kanı kullanılıyor olabileceğine dikkat çekti.

Chapman, kanın solunum organlarına oksijen taşımasını sağlayan hemoglobin isimli proteinin, zararlı kimyasalları süzme özelliği olduğu için filtrelerde kullanıldığını belirtti.

Bilimadamı, bu durumun başta Müslüman ve Yahudiler olmak üzere bazı grupları rahatsız edebileceğini belirterek, şöyle konuştu:

“İnançları gereği domuz ürünleri tüketmeyen bu insanlar için bunun düşüncesi bile korkutucu. Bu sorunu çözmek tütün şirketlerinin sigaraların içeriğini ’ticari sır’ gerekçesini öne sürerek açıklamamaları nedeniyle zorlaşıyor.

Yunanistan’da bir sigara markasının domuz hemoglabini kullandığı kesinleşti. Eğer Yahudi ya da Müslüman bir sigara tüketicisiyseniz sigaranın içeriğini öğrenmek isteyeceksiniz.

Sadece bu dinlere mensup insanlar değil vejeteryanlar da bu durum nedeniyle sigara üreticilerine tepki gösterecektir.”
 

[TB] Benzer konular

S

Satuk Buðra

Guest
Ynt: Sigaralarda Domuz Kanı Kullanılıyor

İçenler şapkayı yere bir kez daha koymalı sanırım.
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: Sigaralarda Domuz Kanı Kullanılıyor

filtre ve domuz kanı...
burada bir bağ kurabiliyor musunuz?
hadi deseler ki, tütün domuz kanıyla yıkanıyor... belki bunda bir mantık arayabilirsiniz!
tamam, sigara tu kaka... eyvallah... ama bu kadar da saçma sapan zırvalarla abartı yapmaya gerek olmadığı kanısındayım... her önüne gelenin hayalinden üflediği zırvalara inanmak zorunda değildir kimse... sigarayı istediğiniz kadar kötüleyin, caydırıcı şeyler yazın.. ama, azıcık mantıklı olsun ki... abartılar ciddiyeti kaybeder... sonra doğru olarak yazılan hiçbir şeye inandıramazsınız hiç kimseyi...

bu taktik aynı zamanda bugünkü ergenekon suçluları için uygulanan taktiklerden bir tanesidir. adamlar, aslen suçlu olan kendi adamları hakkında olmadık uçuk kaçık balonlar uçuruveriyorlar... insanlar "vay be!" demeye başlıyor... sora bu hadsiz hesapsız balonlar öyle mantıksız saçmalıklara, garabetlere vardırılıyor ki, bi bakıyorsunuz herkes "yok yav, bunların hepsi saçma şeyler, demek ki adam suçsuz, baksanıza hakkında söylenenlerin hepsi saçma sapan uyduruk şeyler!" ve böylece kamuoyunda yavaş yavaş aklanmağa başlıyor aslında suçlu olan bu adam...

yani buna tersinden enformasyon diyoruz ve bu dezonformasyona yani bilgi kirliliğine yol açıyor ve artık söylenen bütün doğru sözler bütün inandırıcılığını ve değerini yitiriveriyor...

bilmem anlatabildim mi?
 
Ynt: Sigaralarda Domuz Kanı Kullanılıyor

Konu hakkında uzman olmadığım için açıklama yapamayacağım. Lakin işin din ve sıhhat açısından durumu 2+2=4 kadar barizdir.

İçenlerin hepsi şapka kulanmıyorsa başını iki eli arasına koymaları da uygundur. 8) En iyisi paketi, yanan sobanın merkezine fırlatmak. 8)
 
Ynt: Sigaralarda Domuz Kanı Kullanılıyor

Sigaranın bir kötü yanı daha ortaya çıktı. Avustralya'da yapılan araştırmada, sigara filtrelerinde domuz kanından alınan bir madde kullanıldığı tespit edildi.

Akciğerlere verdiği zararın ve kansere yol açmasının yanında sigaranın bir kötü yanı daha ortaya çıktı. Avustralya'da yapılan araştırmada, sigara filtrelerinde domuz kanından alınan bir madde kullanıldığı tespit edildi.

Daily Mail' de yayınlanan habere göre, Sidney Üniversitesi'nde görevli araştırmacılar, sigara filtrelerinde domuz kanından alınan hemoglobin maddesinin kullanıldığını açıkladı.Bilim adamları, domuz ürünleri konusunda hassas olan Müslüman ve Musevilerin bu konudan haberdar edilmesi gerektiğini kaydetti.

Sigara firmalarının "ticari sır" kapsamına girdiğini gerekçe göstererek, sigaralarda kullandıkları katkı maddelerini açıklamadıklarını belirten araştırmacılar, domuzu "haram" olara gören inanç mensuplarının bu haberden memnun olmayacaklarını söyledi. bu nedenle, tütün endüstrisine kullandıkları maddeleri açıklama zorunluluğu getirilmesi gerektiği ifade edildi.

Sidney Üniversitesi'nde gerçekleştirilen araştırmada, sigara filtrelerinde bir çeşit kan proteini olan hemoglobin tespit edildi. Hemoglobinin, filtrelerden geçen dumandaki zehirli maddelerin daha etkin bir şekilde süzülmesi için kullanıldığı açıklandı.

ZAMAN ONLİNE
 
Ynt: Sigaralarda Domuz Kanı Kullanılıyor

Sigarada domuz kanı bulunduğu iddialarının ortaya atılmasının ardından tartışmalar giderik büyüyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Ofisi Tütün Kontrolü Program Sorumlusu Dr. Toker Ergüder, Türkiye'de satılan sigaraların birçok zararlı etkisinin yanı sıra domuz ürünü içerip içermediğinin bağımsız laboratuvarlarca incelenerek açığa çıkarılması, sonuçlar açıklanıncaya kadar da tüm sigaraların satışının durdurulması gerektiğini savundu.

Sidney Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Simon Chapman'ın, ''Sigara filtrelerinde domuz kanından alınan hemoglobin maddesinin kullanıldığı'' iddialarını değerlendiren Ergüder, konuyu araştıran bilim adamlarına ''bu bilginin hemen verilemeyeceği, ileride sunulabileceği'' yanıtının verildiğine dikkati çekti.

Amerikan mahkemelerine yansıyan ve internette sergilenen belgeler incelendiğinde, Türkiye'de de satış yapan birçok sigara firmasının biyo-filtre olarak adlandırdığı bu ürünün araştırmalarına yer verdiğinin görüldüğüne işaret eden Ergüder, bu iddiaların Türkiye'de de araştırılması önerisini dile getirdi.

Ergüder, ''Türkiye'de satılan sigaraların birçok zararlı etkisinin yanı sıra domuz ürünü içerip içermediği bağımsız laboratuvarlarca incelenerek açığa çıkarılmalı, sonuçlar açıklanıncaya kadar da tüm sigaraların satışı durdurulmalıdır'' ifadesini kullandı.

''SADECE DOMUZ ETİ YEMEK HARAMDIR''

Diyanet İşleri Din İşleri Yüksek Kurulu emekli üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem de İslam dininin domuz etini haram kıldığını, buna göre, domuz etinin yenmesinin haram olduğunu bildirdi.

Sigaranın filtresinde domuz kanı bulunmasının bir anlam ifade etmediğini kaydeden Yeprem, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İmam Ebu Yusuf'a göre domuz etinin yenilmesi haramdır. Domuz kanı burada işlemden geçtiği için artık domuz etiyle bir ilgisi kalmamıştır. Yeni gelişmelerle ilgili Kur'an-ı Kerim'de kesin hüküm bulunmadığı takdirde bunu haram kabul etmeyiz. Sigara filtresindeki domuz kanı da yeni bir gelişmedir ve domuz eti yenmesiyle bir ilgisi yoktur.''

Yeprem, ancak bir şeyin dinen haram olmamasının zararlı olmadığı anlamına gelmeyeceğine işaret ederek, ''Sigaranın sağlığa zararlı olduğu bilimsel bir gerçek. Zaten İslam dinine göre de mekruhtur. Dolayısıyla zararı, domuz kanı içermesi açısından değil, sağlık açısındandır'' dedi.

DOMUZ KANI İDDİASI

Sidney Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Simon Chapman, ''sigara filtrelerinde domuz kanından alınan hemoglobin maddesinin kullanıldığını, domuz ürünleri konusunda hassas olan Müslüman ve Musevilerin bu konudan haberdar edilmesi gerektiğini'' savunmuştu. Prof. Chapman, sigara firmalarının ''ticari sır'' kapsamına girdiğini gerekçe göstererek, sigaralarda kullandıkları katkı maddelerini açıklamadıklarını belirtmişti.

"ÜRÜNLERİMİZDE DOMUZ KANI YOK"

Bu arada Japan Tobacco International (JTI) Türkiye'den sonra, British American Tobacco (BAT) Türkiye'de, ürünlerinde domuz katkı maddesi bulunmadığını açıkladı. BAT Türkiye'den tarafından yapılan açıklamada, "British American Tobacco Türkiye, ürünlerinde domuz kanından veya domuzdan elde edilmiş hiçbir girdi kullanmamaktadır" denildi.

Imperial Tobacco, ürünlerinde domuz kanı bulunmadığını açıkladı. Son günlerde, sigara ürünlerinde domuz kanı kullanıldığı iddiaları ile ilgili haberler sonrasında Imperial Tobacco Türkiye'nin yaptığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Imperial Tobacco üretim öncesinde, tüm ürünlerin hammadde bileşenlerini çok detaylı bir şekilde incelemektedir. Imperial Tobacco, faaliyet gösterdiği 160 ülkedeki ürünlerinin filtre, harman içeriği veya paketleme malzemesinde katkı veya bileşen olarak gerek hemoglobin gerekse başka bir kaynaktan elde edilmiş kan kullanmamaktadır.''
 
B

birgarip_kul

Guest
Ynt: Sigaralarda Domuz Kanı Kullanılıyor

En iyisi kaçak tütün sarmak. :)
 
Üst