Sigara İçenler Nasıl Beslenmeli?

Sigara içenler nasıl beslenmeli?

Sigara içenlerin beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor?

Sigara içmek saç ve tırnak sağlığında önemli yeri olan biyotinin vücutta kullanımını azaltır.

Sigara kullanımı vücutta birçok olumsuzluğu ortaya çıkarabiliyor. Uzmanlar sigara tiryakilerine beslenme konusunda birtakım uyarılarda bulunuyor.

SİGARA KULLANANLARA UZMAN ÖNERİLERİ

-Günde 5–9 porsiyon taze sebze ve meyve tüketin… Taze meyve ve sebzeler, C vitamininin ve antioksidanların zengin kaynaklarıdır.

- Meyve-sebzeleriniz rengarenk olsun… Sadece tek çeşit meyve ve sebze tüketmeyin. Meyveler ve sebzeler renklerine göre farklı yapıda antioksidanlar içerir. Bu nedenle sofranızdan turuncu, kırmızı, mor eksik olmasın.

- Küçük taneli meyvelerden vazgeçmeyin… Kiraz, böğürtlen, yaban mersini, mor üzüm gibi meyveler antioksidanlar açısından çok zengindir. Bu nedenle ister kuru ister taze beslenmenizde yer vermeye özen gösterin.

- Tam tahıllı ürünleri tercih edin, kuru baklagil tüketin… Beyaz ekmek, beyaz pirinç yerine tam tahıllı olanları tercih etmeniz, daha çok B vitamini almanızı sağlar. Ayrıca kurubaklagiller de B vitamini açısından zengindir, haftada 2–3 kez tüketmeye özen gösterin.

- Haftada en az 2 gün yumurta tüketin… Biyotin, neredeyse her besinde bulunmakla birlikte en zengin kaynağı yumurta sarısıdır. Yumurtanın beyazının tam pişmemiş olması biyotinin vücudunuzda kullanılmasını engeller. Bu nedenle yumurtanın tam piştiğinden emin olmalısınız.

- Beslenmenizde folik asite yer açın… Folik asidin en zengin besinsel kaynakları; kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve fındık, fıstık gibi yağlı tohumlardır.

haber5.com
 

[TB] Benzer konular

Üst