sevginin 5 dili

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
konu silinmiştir. yazar ismi mehaz olarak belirtilmiş olmasına rağmen, neden site ismi de yazılmadı diye gelip, saygısızca ve hoyratça budayıp döken bu arkadaşımızın "ben kitaptan daktilo ederek yazmıştım" diye hörelenmesi üzerine alınmıştır bu karar.

artık mutlu olabilir...!

[TB] Benzer konular

S

Satuk Buðra

Guest
Ynt: sevginin 5 dili

Çok harika tesbitler ve güzel bir çalışma, kutlarız.

K

kumsaati

Guest

Bu konuyu açmak için gelmiştim fussilete fakat benden önce konu gelmiş :)

uzun zaman kitaptan bilgisyara yazmağa uğraştığım bir yazı

keşke konuyu nereden aldığınızı söyleme nezaketiniz olsa idi.. Sevinirdim..

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

keşke konuyu nereden aldığınızı söyleme nezaketiniz olsa idi
demek bu kadar nezaketsiz olduk, öyle mi?
bu son cümleniz ilk mesaja bilahare ilave edilmiş. ve gerçekten ayıp edilmiş kardeşim. yakıştıramadım bunu size... sorsam acaba bunu size, bir mahzuru olur mu? siz kendi sitenizde alıntılanan bütün yazılarınızın hangi siteden alıntılanmış olduğunu yazıyor muydunuz?

zaten ilk mesajınızda sitenizin ve yazının linkini koymuştunuz. hatta bir taş bile atmıştınız üstüme, güya nezaket maskesi altında... dokunmadım. silmedim. linki ile beraber bıraktım olduğu gibi... yetmedi, kalktınız içinizde yara olmaya başladı, gelip babanız yaşında birine nezaketsiz damgası vurdunuz. sizin emeğiniz olan o uzun yazıyı siliyorum. emeğinizi size iade ediyorum. kalan mesajlar burada bakidir. ibret-i alem için kalacaklardır burada...

yazık gerçekten, çok yazık. sizi şimdiye kadar yanlış tanımış olduğuma üzüldüm!

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

Burada olup bitenlerin arkasından, bu arkadaşların -daha evvel benim de yazdığım- sitelerine uğradım. aman ALLAHım bi de ne göreyim. orada olmayan, kendini savunma hakkı bulunmayan birinin arkasından bir görmeliydiniz ne suçlamalar, ne hakaretler... çok şaşırmıştım gerçekten. yav ben bu insanlara ne yaptım, nasıl bir kötülük ettim ki bu kadar düşman oldular... aklım almıyor... ve çaresiz yazdım cevabını... baktım bi mühlet sora, onu da silmişler... eh, mecbur bıraktınız beni kardeşim, uluorta insanlar içinde böyle seviyesizce didişmeye madem, orada silineceğini tahmin edebildiğim bu cevabımı buraya aynen alıntılıyorum.

"İnsanlar bu kadar mı edepten mahrum olabilir?!
bu kadar mı hoyrat olabilir, ve insanlar bu kadar mı babaları yaşında birine bu kadar nezaketsizce saldırabilir?

ve insanlar burada cevap hakkı olmadığını bildikleri birine bu kadar mı arkadan ve kalleşçe, onurunu haysiyetini paramparça edebilir!

bir kısmı burada da olan yüzlerce yazılarım, seri halde devam eden dizi yazılarım vardır... birçok sitelerde yayınlanmıştır. kimseden ismimi yazmamı falan da istemedim, talep etmedim. hatta ismimi yazmayı bile mahçubiyet duyacak kadar sıkılmışımdır. ve her kim yazılarımı alır başka sitelerde ister kendi ismiyle, ister hiç mehaz göstermeden yayınlasın, hepsine hakkımı helal etmişimdir. önemli olan yazılan yazının getirdiği ümmeti Muhammede olan faydasıdır. kaldı ki, bu tür yazılarımın hepsi şahsıma aittir ve orjinaldir. kitap aktarımı falan da değildir. ama ben hiçbir zaman "ben"lik davası gütmedim, çünkü "ben" için yazmadım ben. Rabbimin rızasını gözettim hep.

sevgili güllerimin yazısını evet bir siteye alıntıladım. yazarının adını koydum. onu sahiplenmedim yani... ama bu her zaman böyle olmuyor mu? sizler nice emekler sonucu biryerlerden alıntıladığınız yazıların yazar adını yazsanız bile, alıntıladığınız sitenin adını ne zaman yazdınız? ben de burada insiyak-ı tabii ile aklıma bile getirmedim böylesi düşmanca bir reaksiyonun oluşacağını... ama sildim oradan bu yazıyı... kaybettim, yokettim. bütün emeklerinizi iade ettim güzel kardeşim. yazınız artık sadece size aittir.

bu kadar düşmanca bir tavrın arkasında ne olabilir diye düşünüyorum... ne yaptım ben size, ne zararım dokundu. burada az çok nice emekler bırakmış bir insandım ben. ve ben kime ne kötülük ettim de böylesi herzel bir muameleye tabi tutuldum. onurum, haysiyetim hoyratça çiğnendi... arkamdan vuruldu kalleşçe...

bu mudur müslümanlık, sizler islam davasını insanların arkasından -burada olmadığını bile bile- vurarak mı savunuyorsunuz?

hamfendi, söyleyin ALLAH aşkına şahsıma olan bu kininizin, düşmanlığınızın nedeni nedir? geçen gün ayrılmıştınız siteden, sebep olarak beni gösterdiniz. ismimi vermediniz ama, verdiğiniz ipuçları beni gösteriyordu. çünkü sizin kendinizi sildiğiniz saatlerde sizden başka sitede online olan yalnızca ben vardım. ama ben size kötü birşey yazmadım, kabalık etmedim... kaldı ki buna neden de yoktu zaten. ben size normal olarak sualler sormuştum, siz dobra dobra cevaplamıştınız. hepsi bu kadar. sonra her ne olduysa, birden psikolojisi nuh tufanına yakalanmış biri gibi hareket ettiniz, başkasının açtığı bir konuyu sormadan, izin isteme gereği bile duymadan sildiniz... sonra da kendinizi sildiniz. o kadar üzüldüm ki, tahassürüm mideme günlerce ıstırabını çektiğim acılar olarak yansıdı. kendimi sildim sora... ve o nuh tufanından geriye hiçbir şey bırakmaksızın sildiniz, yok ettiniz. o kadar mesajımın hiçbirini bırakmadınız. ALLAH aşkına güzel kardeşim, bana ne hata ettiğim, suçumun ne olduğunu bilme hakkını tanıyın bari... bunu yazın... ne cinayet işledim ben de bu kadar üstüme üstüme gelip saldırıyorsunuz! birini idam ederken son arzusunu sorarlar, madem idam ediyorsunuz bari bu son arzumu gerçekleştirin!

söyleyin bana, ne suç işledim ben, ne kabahat işledim... sekiz yıldır bu alemdeyim ben, ama değil sekiz yılda 52 yıllık ömrümün hiçbirinde bu denli bir kin ve intikam dalgasıyla karşılaşmadım...

ALLAHtan korkun, adil olun... kininiz, öfkeniz benliğinizi köreltmesin, karartmasın...
unutmayın ben, günahkar da olsam bir müslümanım, kendi halinde, kimseye zararı olmayan bir müslüman.

sadece bu kadar.

K

kumsaati

Guest

abim başka biryerden konu almak başka da, beni tanıyor ve biliyorsunuz nezaketen isim yada link verilebilirdi..

ama şunu belirteyim evet sizin yazılarınızı aldım :) ve o sırada siz benim sitemi bilmiyor ve gelmiyorken bile bu fussiletteki MİM hocamdan alıntıdır diyordum..

farkı anlatabilmişimdir umarım

ve söylermisiniz ben kimin hakkında nerede konuşmuşum?

kimsenin arkasından iş çevirecek kadar vaktim yok hele hiç tanımadığım insanlar hakkında asla konuşmam böyle birşey söylüyorsanız kanıt istiyorum !

ayrıca mesajlarımdan bazı yerleri silmekte sizin haddiniz değildir! istediğiniz yeri siliyor istediğiniz yeri bırakıyorsunuz ne ala valla iyi iş.. sildiğiniz yerde gayet samimiyetle birçok kişinin görmesine vesile olduğunuz için teşekkür etmiştim sadece. keşke emeğimin karşılığını basit bir sözle bile olsa alabilseydim.. ha derdiniz husumet çıkarmaksa ki öyle sanırım başardınız... ama benim inanın böyle boş işlere ayıracak vaktim yok

benim konumu almışsınız, almamışsınız bunlar önemli şeyler değil.. ben sizi kıracak da birşey söylemedim lütfe durumu kendi lehinize çevirmeyin

ve rica ediyorum kimse bilip bilmeden yorum yapmasın işte o zaman basitleşen sizler olursunuz..

benim için sorun yok yanlış birşeyde yapmadım
ortada bir yanlış varsa da o bana ait değil...

K

kumsaati

Guest

MiM abi ben Güllerim kimden bahsediyorsunuz ben kendimi hiçbiryerden silmedim

K

kumsaati

Guest

Liprade abim sana cevap yazamıyorum burdan söyliyeyim silinen sadece site adresi değil bu bir
ikinci olarak da kimsenin konu hakkında tam bilgisi olmadığından MiM hocayla diyalogumuza karışmamasını rica ediyorum

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

Güllerim,
bak güzel kardeşim, işin seninle alakalı bölümü şu: ben senin yazdığın mesajına hiçbir tepki vermedim. bırakıverdim öylece... ta ki, tekrar gelipte şahsımı nezaketsizlikle suçlayıncaya kadar! bu senin haddin değildir... yazdığın yazıya gelince... sanki o yazıyı bir kitaptan alıntılamamışsın da, kendin yazmışsın gibi konuşuyorsun. kitabın yazarı adını zaten zikretmiştim. şimdi sende şu farkı iyi anla! ben özgün olarak yazdıklarım konusunda hiç kimseden adımı zikretmesini istemedim. benim için önemli olan o yazının sağlayacağı faydadır, kendi ismimin hiçbir önemi yok. kaldı ki, sen ben yazımı alıntı yaptığında o yazının yazarı bendim, şahsıma aitti ve bunu belirtmiş olman normaldi. bunun için teşekkür ediyorum. fakat senin yazdığın yazının yazarı sen değilsin, sadece daktilo etmişsin, o kadar. allah adına söyle güzel kardeşim, dünyanın neresinde bir yazının altına "bu yazıyı falan kişi daktilo etmiştir" diye yazmıştır? ve söyler misin, hangi yazı için bugüne kadar sizin sitenizde şu siteden alıntıdır diye yazıyorsunuz. ve hangi üyenize böyle bir ikazda bulundunuz ki, yazıları aldığınız sitenin adını yazın diye... ve sonra da gelip burada nezaket dersi vermeye kalkıyorsun, yakışıyor mu bu sana?

gelelim, bir cümlenizi silme konusuna... eyvallah, doğrudur sildim bir cümlenizi! niye sildim biliyor musunuz? çünkü sahte bir cümleydi, yalan bir cümleydi... aslında o cümleyi silmekle size iyilik yaptım ben. sizi yaman bir çelişkiden, yapay bir dilemmadan kurtardım ben... çünkü nezaketsizlikle suçlayan cümlenizi ilave etmeseydiniz, o cümlenin bir manası, ağırlığı olacaktı. zaten o talihsiz ilavenizi yaptıktan sonra sildim. şimdi sen o cümlede diyorsun ki, böyle faydalı bir yazıyı getirip insanların hizmetine sunduğun için teşekkür ediyorum... sora da altına yazıyorsun ki, nezaketsizlik ediyorsun! şimdi bu bir çelişki değil midir? o sildiğim cümleniz yapay bir sahtekarlık olarak sırıtmıyor mu orada? ve ben sizi bu çelişkiden kurtarmakla, sizi bu yapay sahtekarlıktan kurtarmakla kötü mü yapmış oldum yani? ister inanın, ister inanmayın ama ben orada aslında sizin kişiliğinizin yara almasını önlemiş oldum, eğer bilirseniz! çünkü nezaketsiz birine teşekkür edilmez kardeşim, ediyorsan samimi olmadığını gösterir bu senin!

bu işin birinci boyutu, ikinci boyutuna gelince... yav mübarek, siz benim yazdığım herşeyi siliyorsunuz... yazdığım ne varsa sildi, siz ya da arkadaşınız... önce hakkımda ağır ithamlarda bulunuyor, onurumu, haysiyetimi beş paralık ediyor, paspas gibi çiğniyor... sora -yeniden üye olup- cevap yazınca da hepsini birden siliyor. kendi yazdıklarını da, cevabımı da... ama silinmiş olsa da, artık o yazılar, o ithamlar, suçlamalar okunmuştur bir kere... cevap ise daha okunmağa bile fırsat bulmadan aniden siliniveriyor. yav bu nerede görülmüş bir insanı pespaye bir şekilde suçlayıp, sonra savunma hakkını elinden almak... üstelik sade yazılarımı silmekle kalsa iyi, ismimi dahi silerek tamamen savunmasız bırakıyor, ellerini bağlayıp vurmak değil midir bu?

yoksa senin bunlardan haberin yok mu? yoksa gölge boksu mu yaptırıyorsun?
sen benim açtığım konuyu, saatler bulan emeğimi hiç sormadan, danışmadan sileceksin, sonra itham ettireceksin, verilen cevapları sildireceksin, yetmeyecek ismimi dahi banlayacaksın... ama burada samimi bulmadığım tek bir cümleni sildim diye, gelip bana haddimi bildirmeye tevessül edeceksin! hadi ordan! git önce samimiyet öğren, doğruluk öğren, adalet öğren, insanlık öğren... sora da gel, başkasına haddini öğret, olur mu?

kendini siteden sildi dediğim kişinin kim olduğunu gayet iyi biliyorsun. şu gölge boksu yaptırdığın mahut kişi... hiçbir sebep yokken, açtığım bir konuyu izin almadan silen, sebebini bilmediğim bir nedenle psikolojik bir travma geçirip kendini silen ve arkasından da izi üstüne tekrar dönen kişi. hani demişti ya, "ben bir sözü bir kez söylerim ve biter" deyip arkasından tükürdüğünü yalayan kişi... neyse onun kişiliği beni ilgilendirmez de, beni ilgilendiren asıl sebep hala akıl erdiremediğim şey, benim ona dokunan hangi sözümün olduğuydu... ne kötülük ettiğimdi... ve bunu hala sizden ısrarla istiyorum kardeşim, beni ağır bir şekilde ilzam edip kendini silmesine neden olan sözümün, ya da davranışımın ne olduğunu mutlaka bilmek, öğrenmek istiyorum. ha şunu diyebilirdi. ona ikinci grupta sorduğum sorular biraz felsefi yönü olması hasebiyle zor anlaşılabilir, belki ağır suallerdi. ama o meydan okumuştu, ben de sordum. ama zaten konunun formatı buydu. ve kaldı ki Allah var, çok da güzel cevaplar vermişti. aha hepsi bu kadar. cevaplarını ziyadesiyle beğendiğimi de özellikle yazmıştım. sadece bir cevabını tashih etme gereği duymuştum hepsi o... bu muydu sebep, neydi? halbuki ağır soru sormak, cevap vereni yüceltir, ona değer verildiğini gösterir... kötü bir amaçla, onu zora sokmak için sormamıştım ki... zaten ilk suallerim kolaydı, sora kendisi cevap veremeyeceği sual olmadığı gibi bir meydan okumağa girişince biraz ağırlaştırdım hani... ama bunlar zaten format gereği olağan şeylerdi... gücenicek alınacak bişey yoktu ki... peki benimle derdi neydi öyleyse... bunu mutlaka öğrenmek istiyorum...

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

kimsenin konu hakkında tam bilgisi olmadığından MiM hocayla diyalogumuza karışmamasını rica ediyorum
güllerim,
yapma kardeşim, ayıp oluyor, gerçekten... başkalarına, hele de sitenin adminlerine emir vermek, yorum yazdı diye birine fırça atmağa tevessül etmek... bu üslup sana yakışmıyor! ama bi daha müsaade etmem!

K

kumsaati

Guest

İlk olarak şunu söylüyorum: Biz burda neyi konuşuyoruz?

çok basit bir konuyu mu ? İçinizde kalan sitemleri mi?

Birincisi benim haysiyetimi kurtarmanızı sizden istemedim.. söylediklerimin de arkasındayım yani beni ikilikten kurtardığınız savunmasını kabul etmiyorum. Bırakın ne durumda olduğuma ben karar vereyim.. sizin şuda ayak üstü bana saydığınız şeylerin binde birine bile tekamül etmez benim size yazdığım şey dikkatinizi çekiyorum.. Burda kisenin haddine düşmez kimseye nezaket öğretmek kusura bakmayın.. ben şimdiye kadar herhangi bir saygısızlıkta bulundum mu size karşı sadece bir kırgınlığımı belirttim belkde kırgınlıkla yazdığım bir yazı için maşallah bütün kininizi döktünüz şimdi bana yazdıklarınızı ve benim o söylediğim sözü karşı karşıya getirin bakalım hangisi daha incitici?

Nefsimiz ne kadar büyümüş malesef öncelikle kendime diyrum çok çok basit bir konu çok basit bir yazı nelere kadir oluyormuş..
daha öncede söylediğim gibi bende her aldığım konunun yazarını yazmıyorum ama beni tanıdığınız için belirtmenizi beklerdim söylemeye çalıştığım sadece budur..

Bahsettiğiniz konu ve yorumları ben görmedim ve ben silmedim bunun için beni yargılamanız ne derece doğru sormak istiyorum..

ve şunu da belirteyim O ablam kendisini sildi ben gördüğüm zaman telefonla arayıp nedenini sordum ve gelmeyeceğini söyledi siteye bende böyle bir konu için kendisini silmesini istemediğimi tekrar siteye dönmesini istedğimi söyledim yine kabul etmedi. Bunun üzerine biraz emrivakiyle kendisinin silinen üyeliğini bizzat ben kendim tekrar geri getirdim ve hatta silme yetkisini de tekrar vermedim ki tekrar silmesin diye.. burda ne o nede ben kimseye hesap vermek zorunda değiliz geri dönmesinin sizinle uzaktan yakından bi ilgisi yoktur tamamen benim hatırım için geri dönmütür ve inşallah tekrar bi silinme olayın aizin veryeceğim....

Bu artık uzatılmaması gereken bir konudur bende ilgilenmek istemiyorum. Lütfen herkes kendi işine baksın artık.. Ben sitede sizin şahşınıza ait bir mesaj görmedim ben görmediysem kimse görmemiştir ve göremezde artık.. aranızda geçen bir sorundur ve yollarınızı ayırarak bitmiş bir konudur lütfen uzatmayınız artık..

Selametle Kalınız...

K

kumsaati

Guest

güllerim,
yapma kardeşim, ayıp oluyor, gerçekten... başkalarına, hele de sitenin adminlerine emir vermek, yorum yazdı diye birine fırça atmağa tevessül etmek... bu üslup sana yakışmıyor! ama bi daha müsaade etmem!
Bir emir değil bir ricadır!

Anlayabilmenizi beklerdim!

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

İlk olarak şunu söylüyorum: Biz burda neyi konuşuyoruz?
çok basit bir konuyu mu ? İçinizde kalan sitemleri mi?

sevgili güllerim, aslını sorarsan bu konu beni de sıktı iyice... uzatmayalım diyorsun, eyvallah... ama, hala kendini haklı çıkarmak için bi sürü ithamda bulunduktan sonra bunu söylemen pek hakkaniyete uymaz demi? yani kroşeyi çaktıktan sonra elini kolunu bağlamaya benzer bu...

bak ablam, konuyu büyüten, buralara getiren ben değilim. yav oldu ki bir yazını alıntı yaptık. ve oldu ki -farzet- hata ettik. geldin, sitemini yazdın. sitenin linkini verdin, sitemini dile getirdin. söz etmedim, laf etmedim. hiçbir müdahalede bulunmadım. ama yetinmedin, geldin arkasından bu defa beni nezaketsizlikle suçladın. Sonra sitenizi ziyaret ettim, baktım müjde öyle ağır şeyle yazmış ki... görmeni isterdim doğrusu. görmemiş olduğuna inanırım, sınavların nedeniyle çok fazla gelemediğini biliyorum, ama bunu yazdı... çok incindim gerçekten. buradan benim başka yazılarımdan alıntı yaparak göndermelerde bulunduğu bir yazıydı. kalbimi çok kırdı gerçekten. cevabını yazdım, sonra baktım hepsini silmiş, sonra da beni banlamış. son gördüğümde 16 kişi okumuştu yazıyı. yetmez mi? ben görmedimse kimse görmemiştir derken yalan söylediğimi ima ediyorsun. bak gördün mü işte, alınmayım mı, darılmayım mı, cevap yazmayım mı bunun için? madem inanmıyorsun, neden bunu arkadaşına sormuyorsun... ve ben hala merakımı gideremedim, niye sormuyorsun güzel kardeşim, o olaylara sebebiyet veren durum neydi diye niye sormuyorsun, ben ne hata ettim, onu incitecek ne yazdımki bu kadar büyük bir reaksiyon gösterdi. üstelik beni müsebbib olarak göstererek. peki o yazıyı okuyanlar düşünmezler mi "yahu bu adam bir hocaydı, bu kızcağıza ne terbiyesizlikte bulundu ki o da kendini sildi ve siteden ayrıldı. küfür mü etti, ahlak dışı birşey mi yazdı?" diye... işte beni kahreden, üzen bu duygulardı. çünkü hayatım boyunca hiçbir bayana terbiye ve nazeket sınırlarını aşan hiçbir söz etmedim ben. ama insanlara bu intibaı verdi bu kardeşim. e peki yazık olmadı mı sevgili güllerim, yarım asırlık ömründe alnında utanacağı hiçbir leke taşımayan birini böyle bir zan altında bırakmak...

neyse, artık uzatmak istemiyorum... aslında yazdığın her bir ithamı ayrı ayrı cevaplandırmak istiyordum, fakat vazgeçtim. artık gerek görmüyorum. şayet varsa ben size hakkımı helal ediyorum, umarım sizde helal edersiniz ve kapanır bu meş'um konu.
sadece şu emir verme üzerine şunu söylemek istiyorum. rica ederim demek, resmi jargonda emir manasına gelir. bunu devlet dairelerinde çalışan birine sorabilirsin. amir memuruna bir emir yazdığında sonunda "...rica ederim" diye yazar... gerçi artık bir önemi kalmadı ama, resmi tarafını dahi kaale almasak, sizin yazdığınızdan da bir emrivaki sezinlemek için çok akıllı olmaya gerek yok.
tamam kardeşim, konuyu burada kapatıyorum, yolunuz açık olsun, size muvaffakiyetler dilerim.