"Seni Sevdiğimi Söylememe Ne Gerek Var..?"

"Seni sevdiğimi söylememe ne gerek var"

Kadın dertli. Kocasından. Adam da karısının dertlenmesinden. Kadın ısrarcı. Adama gına gelmiş aynı şeyi duymaktan. "Ne gerek var ki! Tutturmuş bir beni sevdiğini söyle diye."
Kadın bir kere kafasına koymuş, ölmek var dönmek yok. İllaki duyacak o 'seni seviyorum' lafını. Kadın mizacı işte. Ee haklı da. "Nişanlıyken birkaç sefer söylemişti. Şimdi de duymak istiyorum." Yerini yurdunu onun gözüyle görmek istiyor. Yetmez, duymak da istiyor. "Yoksa niye evlendik ki?" Hakikaten insanlar neden evlenir? Tek başına hayatın zor olmasından mı? Birlikte yaşamanın zorluğuyla hiçbir şey aşık atamaz halbuki. Ee o zaman. Sevdiğinin gözüyle varlığına bakmak şöyle bir. Sevdiğinin sözleriyle bakmak varoluşuna şöyle bir.

Adamın ısrarcılıkta karısından aşağı kalır yanı yok. "Akşama kadar didiniyorum. Onca sorunla boğuşuyorum, karım ve çocuklarım için üç kuruş kazanmak uğruna. Bu, onları sevdiğimin göstergesi değil mi?" Haksız mı? Değil. Doğru mu söylediği? Eksik bir doğru. Bazen eksik doğrular yanlışlardan daha sorunludur.

Duymak. Sesleri. Bir anlam ifade eden sözlerse seslerin en güzeli. Gözlerimizle gördüğümüzü kulaklarımızla da duymak. Kadının istediği bu. Kocasının kendini sevdiğini görüyor. Halinden, hareketlerinden, davranışlarından bunu anlıyor, tamam. Ama duymak da istiyor. Bu ise adama fuzuli geliyor. "Söze ne hacet. Haller yetmiyor mu?" Yok, adamın açıklamasını tatmin edici bulmuyorum. Asıl mesele duygularını ifade ederken çok zorlanması. Bunu karısına itiraf edemiyor. İşin içinde biraz da erkeklik gururu var. Küçüklükten itibaren duygularımızı ifade etmeyi öğrenmezsek sonraları bu, uyuşturmadan dişimizi kerpetenle çektirmekten daha zordur.

Bir kadının bir adamın tarafına salınıp, her ikisinin tarafından da bakmaya çalışıyorum. Kadın haklı, adamın işiyse zor. Bu topraklarda duyguların ifadesinin öğrenilerek edinildiği pek akla gelmez. Duyguları ifade etmek bir tek insana özgüdür. Envai çeşit duygular yaşarız. Saymakla bitmez. Zaten saymamalı. Ne gerek var. Kalbe dolan neyse yaşamalı ve gerektiğinde de ifade etmeli. Bazen de ifşa etmeli. Aşkın ifşası gibi. "Seni ne kadar sevdiğimi bilemezsin be adam, diye adeta haykırdım bir gün. Nişanlıydık. Baktım ondan hiç ses seda yok, patladım." Adam hem şaşkın hem sevinçlidir. Üzerinden büyük bir yük kalkmıştır. Sonra yine sus pus. "Evlenmeden önce beni sevip sevmediğini ağzından kerpetenle söküp aldım. Kaç hafta bekledim durdum, be adam, sen de seviyorsan söylesene. Sevdiğini söylemek kadınların işi mi bu memlekette." Yok hayır. Erkeklere haksızlık etmeyelim. Duygularını ifade etmekte zorlanan çoğunlukla erkeklerse de bu erkeklere mahsus değil. Bu konuda cimri davranan nice kadın da var.

"Ben Yaratıcı değilim ki, senin kalbinde olan biteni bileyim. Bana duyurmalısın. Bizzat ağzından seni seviyorum sözünü duymaya ihtiyacım var."

Kadın farkında olmadan sanki bana bir pas atıyor ve ben adamın kalesinin önündeyim. "Bu çok güzel bir nokta. Söz Yaratıcı'dan açılmışken" diye başlıyorum. "O mutlak ilmiyle bizim kalbimizden olan gizli saklı her şeyi bildiği halde, bunları söze de dökmemizi istiyor. Namazı düşünün. Sure ve duaları içimizden değil, kendimiz duyacağımız şekilde okumamız isteniyor. Yine Kur'an, Yaratıcı'nın kelamı yani konuşmasıdır. Düşünsenize O bizimle konuşuyor. Bizi sevdiğini söylüyor. Sonsuz merhametini ve şefkatini sözle aktarıyor."

Kadının gözleri sevinçle parlıyor. Sözün gücüne dair ikna edici birkaç şey daha söyleseniz der gibi de bakarak. Okuduğumda çok etkilendiğim bir olayı naklediyorum: Bir sahabe, Efendimiz'e gelir ve "Şu giden sahabeyi çok seviyorum der ve Efendimiz'den "Ona sevdiğini söyledin mi?" karşılığını alır almaz bir koşu gider yetişir o sahabeye. "Ben seni çok seviyorum" der. "Ben de seni ve beni sana sevdiren Rabb'imi seviyorum."

"Seni seviyorum"da eksik kalan bir şey var yine de. "Biliyor musun oğlum/kızım/karıcığım, Allah kalbime kocaman bir sevgini koymuş!" Bu daha derin ve anlamlı.

Adam dikkatle dinliyor. İkna olmuş görünüyor. Bu, hemen karısına onu sevdiğini söyleyebileceği anlamına gelmiyor. Zamana ihtiyacı var. Adama eşine, çocuklarına ve başka sevdiklerine duygularını (sadece olumlu olanları değil münasip bir şekilde olumsuz olanları da) ifade etmesinin onun için belki daha fazla gerekli olduğunu anlatıyorum. Yaratıcı'nın, Kendisini sözel olarak da anmamızı istemesinin bizim ihtiyacımıza binaen olması gibi. "Bir bilsen içini ne kadar zenginleştirecek bu!" Bir bilse. Bilecek.

İyi ki ısrarcı kadın ve erkekler var. Sözün gücünün peşine düşen!

[email protected]

[TB] Benzer konular

S

sukut

Guest
Ynt: "Seni Sevdiğimi Söylememe Ne Gerek Var..?"

seni seviyorum lafını dedirtmekte önemli tabi yani kadın kendini sevdirirse muhakkak ''seni seviyorum'' sözcüğü erkeğin ağzından istemese bile çıkar (farkına varmadan) diyelim şuna

H

HAdeKa

Guest

yok ona katılmıyorum...

seni seviyorum lafını söylemekte zorlanan insanlar olabilir.. ister istemez çıkacagını dusunmuyorum

..

çok guzel bir paylaşım olmuş çok begendim eline saglık

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

yav liprade hayırdır abim, aynı yazıyı dört kez yollamışsın... galiba internetin çok yavaş işliyor, teknik bi problem olmalı herhal...

üç tanesini sildim!

I

istigfar

Guest

bir tek ona derim seni seviyorum.
yüreğim muhabbetle dolduğunda.
bir tek ondan dilenirim beni sevmesini,
en çaresiz beni bulduğunda.

hangi beşer de görsem bir sevgi sözü,
en azından bekler .en az aynısnı.
sanki sözün karşılığıdır söz.
sanki sevgi taklididir.

bu yüzden istemem sevgi sözcüklerini,
sözün yerine görmeliyim gülen gözleri.
kalpten göze yansıyan ve gönle iniveren,
direkt kalbe nüfuz eden,
sözlerin diyemediğini,
bir çivt gözdür diyen.

gözlerinde ötesinde gönül var .
oraya sadece O, bakar.
varsa sevgi kırntısı,
akacak yol arar.

söz gönül ve göz,
hepsi araç aslında,
hakkı bulma yolunda,

.
ruh sevginin kaynağından üflendi ötelerden.
nefis tutmasaydı dünyada yaşayamazdı,
yalancı sevglere göz atan nefisten
geriye bir yalan ..... kaldı.

kimi aldandı çook aldandı.
kiminin baki olana hasreti kaldı.
bu yüzden gördüğü her güzelliğe hayran olur,
güzelden gelen sevgiyle gönlü bayram olur.

liprade kardeşim güzel gönlüne sağlık güzel b ir yazı. ALLAH razı olsun.

sukut' Alıntı:
seni seviyorum lafını dedirtmekte önemli tabi yani kadın kendini sevdirirse muhakkak ''seni seviyorum'' sözcüğü erkeğin ağzından istemese bile çıkar (farkına varmadan) diyelim şuna
Kendini sevdirmesi belki de o kelimeye bağlıdır... Kısacık zamanımızda bu kelimeyi sıkça kullanmak kimsenin zararına olmaz...

HAdeKa' Alıntı:
yok ona katılmıyorum...

seni seviyorum lafını söylemekte zorlanan insanlar olabilir.. ister istemez çıkacagını dusunmuyorum

..

Haklısınız HAdeKa...

Sizin de gözlerinize sağlık...

|YoLCu|' Alıntı:
yav liprade hayırdır abim, aynı yazıyı dört kez yollamışsın... galiba internetin çok yavaş işliyor, teknik bi problem olmalı herhal...

üç tanesini sildim!
Evet hocam, dün o saatlerde konu yollamada sorun vardı... Yolladıktan sonra baktım acaba iletilip de sıra halinde forumda duruyor mu diye. Ama yolladıktan sonra baktım tek bir konuyu da göremeyince kısmet yarınaymış deyip kapatmıştım bilgisayarı...

Teşekkür ederim...

istigfar' Alıntı:

sanki sevgi taklididir.

direkt kalbe nüfuz eden,
sözlerin diyemediğini,
bir çift gözdür diyen.

oraya sadece O, bakar.
varsa sevgi kırntısı,
akacak yol arar.

söz gönül ve göz,
hepsi araç aslında,
hakkı bulma yolunda,

.

liprade kardeşim güzel gönlüne sağlık güzel b ir yazı. ALLAH razı olsun.
Değerli İstiğfar, paylaştığım konunun altında sizin adınızı ilk kez görüyor olmanın verdiği bir mutluluk var...

Konuya yine tasavvufi pencereden yaklaştınız ve yine haklısınız... Bu seviyeye ulaşana kadar üsteki halle halleneceğiz bir süre... Belki de her zaman... Rabbim bizleri İlahi aşka ulaştırsın inşallah...

Yüreğinize sağlık...

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi

istigfar' Alıntı:

sanki sevgi taklididir.

direkt kalbe nüfuz eden,
sözlerin diyemediğini,
bir çivt gözdür diyen.

oraya sadece O, bakar.
varsa sevgi kırntısı,
akacak yol arar.

söz gönül ve göz,
hepsi araç aslında,
hakkı bulma yolunda,

.

abisi yazamasada,
kızı yazarmış...
onun yerine!
gördün mü liprade...
kim demiş, MiM hoca,
yazamaz, terennüm edemez diye...
elleri var onun, kolları var...
her tarafta yüreği var...
kızları var açıkçası,
istigfarı, kalemin gözyaşı!
bu koca yeryüzünde hangi baba,
sahip böyle çifter inciye?...

R

Rusen

Guest

|YoLCu|' Alıntı:
istigfar' Alıntı:

sanki sevgi taklididir.

direkt kalbe nüfuz eden,
sözlerin diyemediğini,
bir çivt gözdür diyen.

oraya sadece O, bakar.
varsa sevgi kırntısı,
akacak yol arar.

söz gönül ve göz,
hepsi araç aslında,
hakkı bulma yolunda,

.

abisi yazamasada,
kızı yazarmış...
onun yerine!
gördün mü liprade...
kim demiş, MiM hoca,
yazamaz, terennüm edemez diye...
elleri var onun, kolları var...
her tarafta yüreği var...
kızları var açıkçası,
istigfarı, kalemin gözyaşı!
bu koca yeryüzünde hangi baba,
sahip böyle çifter inciye?...
Çok şanslısınız MiM hoca

Y

Yara ßenim

Guest

amin çok güzeldi bu yazıyı alıntı şeklinde alabilirmiyim librade abi Allah cc razı olsun bazen insan bilsede o sözcükleri duymak istiyor

H

HAdeKa

Guest

liprade' Alıntı:
HAdeKa' Alıntı:
yok ona katılmıyorum...

..

Haklısınız HAdeKa...

Sizin de gözlerinize sağlık...
eyvallah..

bize sunan ellere gözlere sağlık
o gözü verene binler hamd..

Yara ßenim' Alıntı:
amin çok güzeldi bu yazıyı alıntı şeklinde alabilirmiyim librade abi ALLAH cc razı olsun bazen insan bilsede o sözcükleri duymak istiyor
Bu yazıyı alırken yazarından izin almadım... Bu tür paylaşımları herkes kullanabilir... Altında imzası olduğu sürece sorun yok inşallah...

Teşekkür ederim...

B

Bevadih

Guest

Ben nasıl görmedim bu yazıyı :-\ Harika bir yazı..

"Sevginin 5 dili" isimli kitap geldi aklıma...Orada da insanları ayırarak kimin neden, nasıl etkileindiğini ve ne istediğini yazıyordu...
İnsanlar hayatlarını paylaştığı yada dostlarının "sevgi dilini" anlayabilirse sorun biraz da olsa hal/olur sanırım..

Ayrıca;

Bir sahabe, Efendimiz'e gelir ve "Şu giden sahabeyi çok seviyorum der ve Efendimiz'den "Ona sevdiğini söyledin mi?" karşılığını alır almaz bir koşu gider yetişir o sahabeye. "Ben seni çok seviyorum" der. "Ben de seni ve beni sana sevdiren Rabb'imi seviyorum."

Sözün özü vesselam...Herşey O'nda ,

Teşekkürler değerli kardeşim...

S

simuzer47

Guest

Güzeldi... Teşekkürler liprade...

Hani hep derler ya "kadınları anlamak çok zordur" diye. Ben buna yenisini eklemek istiyorum "bazen erkekleri anlamak çok zor". Kadınları "seni seviyorum" sözü ile ne kadar mutlu edeceklerini bildikleri halde bunu söylemekte cimrilik ederler. Yazıyı okurken aklıma geçen yaşadığım bişey geldi. Sürekli bize gelen 8 yaşlarında bir hanımefendi var. Geldi, baktım hasta. "Geçmiş olsun Meryem" dedim ses yok, tekrarladım, yine ses yok, bir daha tekrarladım (kıza takılıyorum tabi). Sonunda bana dedi ki "hastayım ... teyze, boğazım ağrıyor, konuşamıyorum." Güldüm o zaman, halbuki bütün bu cümleyi söyleyene kadar bir "sağolasın" diyebilirdi. Erkeklerin durumunu da biraz buna benzettim, kendilerini savunmak için sarfettikleri sözler, yaşadıkları huzursuzluk yerine bir sevgi sözcüğünü söylemek bu kadar zor olmasa gerek...

Bunun yanında gerçekten de karşısındakine "seni seviyorum" sözünü söyleyemeyenler de var. Onlar da farklı şekillerde sevgilerini ifade etme yolunu seçmelidirler.