Saliha hanım...

  • Konbuyu başlatan banabirnickbulun
  • Başlangıç tarihi
B

banabirnickbulun

Guest
Sâliha Hanım


Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’in sâliha hanımlar hakkında birçok müjdeleri vardır.
Rasûlullah -sallallâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz buyuruyorlar ki: “Sahip olunan şeylerin en efdali, zikreden bir dil, şükreden bir kalb, kocasının imanına yardımcı olan sâliha bir zevcedir.”
Başka bir hadîs-i şerifte de:
“Dünya geçici bir faydadan ibarettir. Onun fayda sağlayan en hayırlı şeyi, dindar bir kadındır. İyi kadın, kocasına karşı itaatli, çocuklarına karşı şefkatli olandır.” buyrulmuştur.
Gerçekten evi çekip çeviren, yuvayı kurup şenlendiren dişi kuştur. Kadın huysuz, aksi ve müsrif olursa o âilede huzur ve bereket olmayacağı gibi iyi huylu, dindar ve tasarruf ehli bir kadının da mutlu edemeyeceği bir yuva yoktur. Yuvanın asıl mîmarı kadındır.
Bu sebeple kadınların mânevî dünyaları çok önemlidir. Onlar ibâdetlerine, hayır, sadaka ve yardımlarına, hizmet ve vazifelerine bağlı olduğu kadar eşlerine, çocuklarına da ihtimam göstermelidirler.
Âile bütçesini denkleştirmek, erkeğin olduğu gibi hanımın da vazifesidir. Lüzumundan fazla yiyecek, içecek, kılık kıyâfet almamak; bir şekilde evde fazla hâle gelmiş bulunan yiyecek ve eşyaları israf etmeden ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak en mühim içtimâî ve dînî vazifelerimizdendir. Zira fakir ve yoksulların gönlünü yapmak, hâneleri şenlendirir, rızıkları bereketlendirir.
Fakir ve garipleri sevindirmek için elden çıkardığımız eşyalar, eskimiş, yıpranmış, kimsenin dönüp yüzüne bakmayacağı şeyler olmamalıdır. Aksine gözümüzde kıymetli, gönlümüzde yer etmiş bulunanlardan fedakârlık yapmalıyız ki, verdiğimiz o eşyalarla birlikte gönlümüzdeki hırs, tamah ve bencillikten de kurtulalım.
Hanımların en önemli vazîfelerinden birisi de îmanlı evlâtlar yetiştirmek, güzel örnekler sergileyerek onların ruhunda kalıcı bir izler bırakmaktır. Bu davranışlar, bir ömürlük teşekküre lâyıktır.
Bunun için de bir hanımın her şeyden önce Allâh’a kulluğa ve takvaya son derece riâyet etmesi gerekir. Kendisi ibadete, namaza ve niyaza dikkat etmezse, çocuğuna ne öğretebilir ki?! Aynı şekilde yediğinde içtiğinde de helâl ve harama da îtina göstermelidirler.
Sâliha hanım, kocasını güler yüzle ve kapıda karşılamalı, evden çıkarken de güzel söz ve duâlarla yolcu etmelidir. Hülâsâ sâliha bir hanım, ilâhî kudretle genişletilmiş bir rahmet ocağıdır.
Cenab-ı Hak, yuvaları hayırlarla kurmayı, güzel nesiller yetiştirerek, ümmet-i Muhammed’e ve bütün insanlığa hizmetler ulaştırmayı cümlemize nasip etsin. Âmin!..


Zahide Topcu
 
[TB] Benzer konular Forum Tarih
N Serbest Kürsü 3 963

[TB] Benzer konular

Üst