Sahabenin Ateşle İmtihanı...

Sahabenin ateşle imtihanıDr. Hilal Kara ve Abdullah Kara, Asr-ı Saadette İman Mücadelesi'ni "Sahabenin ateşle imtihanı" adlı kitapta, akıcı bir dille ve sadelikle sunuyor...

"Sahabenin ateşle imtihanı" kitabının yazarlarından Abdullah Kara, Kitabın içeriği hakkındaki açıklamasında "Her bir safhası ibretlerle dopdolu olan iman mücadelesini öğrenmek, onu gerçekleştiren İslâm kahramanlarını tanımak, mücadelelerine yakından şahit olmak bize çok şey kazandıracaktır. Her şeyden önce yapılanlardan dersler çıkararak yaşadığımız hayatta hedefe daha emin bir şekilde ulaşmamızı sağlayacaktır" diyerek, bu kitabı okuyanların Allah yolunda İslâm davası için nasıl sabredildiğini göreceğini, onun uğruna yaşanan ıstırapları hissedeceğini söylüyor...

"Onların bu destansı mücadeleyi verirken bu uğurda gösterdikleri sabır ve sebatlarını okumak, üzerinde düşünmek, o günleri onlarla birlikte yeniden yaşamak bize maddî manevî pek çok şey kazandıracaktır. Olayları onlarla birlikte yaşamak duygularımızı çoşturacak, gönül dünyamızı zenginleştirecek, kalbimizde nuranî pencereler açacaktır" diyen Abudllah Kara, Kitap hakkında şu bilgileri veriyor ve okurlara şöyle sesleniyor " Allah Resûlü (a.s.m.) ve beraberindeki Müslümanlar Asr-ı Saadette müşriklere karşı amansız bir mücadele verdiler. Her gün ölümle burun buruna geldiler.

Kimi zaman dışlandılar. Tehditlere, hakaretlere, alaylara maruz bırakıldılar. Psikolojik baskıya maruz bırakıldılar. Evlatlıktan çıkarıldılar. Aleyhlerinde şeytanın bile aklına gelmeyecek planlar, hileler, tuzaklar ve suikastlar düzenlendi.

Kimi zaman nefse hoş gelecek mal-mülk, şan-şöhret teklifleriyle dinlerinden vazgeçmeleri istendi.

Bu bir iman mücadelesiydi. En tesirli silahları iman dolu göğüsleriydi. Kadın-erkek, genç-ihtiyar, hattâ çocuklara kadar o güzide insanlar imanları uğruna canlarını ortaya koydular, sabrettiler, metanetlerini asla kaybetmediler.

İmanları uğruna vatanlarından, yurtlarından hicret ettiler.
İmanları uğruna en sevdiklerinden vazgeçtiler.
Nemrud’un ateşinden daha yakıcı alevlere atıldılar.

Ama kalplerindeki imanla o yakıcı zulüm ve karanlık inkâr ateşleri içinde gülistanı yaşadılar.

Önlerinde örneklerin en yücesi, en güzeli, en hayırlısı, en seçkini vardı. “Vallahi güneşi sağ elime, ayı sol elime koysalar ve bunun karşılığında davetten vazgeçmemi isteseler, Allah galip getirinceye ya da bu uğurda ölünceye kadar davamdan vazgeçmeyeceğim” diyerek meydan okuyan Resulüllah (a.s.m.) vardı.

İşte bu kitapta Hz. Ebu Bekir’den Hz. Bilal’e, Ammâr b. Yâsir’den Habbâb b. Eret’e, Lübeyne Hatun’dan Ümmü Gülsüm binti Ukbe’ye inkâr ve şirkin yakıcı kıvılcımları arasında imtihanların en büyüğünü, en şiddetlisini veren Sahabe-i Kiramın örnek ve ibretlerle dolu iman mücadelelerine şahid olacaksınız"
 
[TB] Benzer konular Forum Tarih
M Namaz 0 1K
K Salatalar... 0 2K
R Sahabeler... 0 534

[TB] Benzer konular

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: Sahabenin Ateşle İmtihanı...

sevgili liprade, çok güzel bir kitap tanıtımı yapmışsın abim... de,
bir de bunu temin edebileceğimiz adres, yol, yöntem yazabilseydin eminim daha fazla sevaba nail olabilirdin!

* dermişim! :D
 
Üst