Safari 4.0.4

  • Konbuyu başlatan TakeOne
  • Başlangıç tarihi
T

TakeOne

Guest
Apple'in PC ve MAC sistemler için ücretsiz web tarayıcısı.


Mac OS X'in resmi web tarayıcısı olan Safari bir süredir Windows işletim sistemleri için de versiyonlar çıkarıyor ve özellikle performans konusunda oldukça iddialı. Apple, Safari web tarayıcısının sayfaların yüklenmesinde Internet Explorer 7'ye göre 1.9 kat, Firefox 2'ye göre 1.7 kat daha hızlı olduğunu iddia ederken, konu JavaScript'lerin çalıştırılması olduğunda bu oranlar sırasıyla 6 ve 4 kat daha hızlı olarak belirtilmiş.

Safari, bugün hemen tüm web tarayıcılarda standart hale gelmiş olan arama kutusu, RSS desteği, açılır pencere engelleyicisi, indirme yöneticisi, sekmeli tarama, geçmiş ve sık kullanılanlar gibi özelliklerin yanı sıra web tarayıcıların yeni versiyonlarında görmeye başladığımız, kişisel bilgileri gizleyen "Private browsing" özelliğini içeriyor. Ayrıca eğer sayfalar içerisinde yer alan bağlantılarda gezinirken kaybolduysanız, "geri" tuşu ile teker teker geri gitmek yerine "SnapBack" özelliği ile arama sonuçlarına ya da ilgili ana sayfaya geri dönebilirsiniz. Safari'nin "AutoFill" özelliği ise, online formlarda gerekli bilgileri, daha önceki formlara ya da adres defteri bilgilerinize göre otomatik ve güvenli şekilde doldurmayı sağlıyor. Web sayfalarında yer alan ve içerisine yazı yazılan metin kutularının boyutu, içerisine yazılanları rahat okumak için yeterli büyüklükte değilse, Safari söz konusu kutuları kenarlarından çekerek yeniden boyutlandırma olanağı da sunuyor. Safari indirme yöneticisi ise yarım kalan dosyaları kaldığı yerden indirmeye devam edebiliyor.

Safari'nin nispeten sade arayüzü ve sayfa görüntüleme için ayırdığı geniş alan sayesinde kaydırma çubuklarına daha az iş düşüyor ve web taraycıdan çok açılan sayfalara odaklanmayı sağlıyor. Durum çubuğu varsayılan olarak kapalı geliyor ve sayfaların yüklenmesi Firefox'a benzer şekilde adres alanında beliren mavi renkli bir ilerleme animasyonu ile takip edilebiliyor. Sayfaların sık kullanılanlara eklenmesi de, animasyonlu bir diyalog kutusu ile gerçekleşiyor.

Safari ilk kurulum sırasında diğer web tarayıcılardan sık kullanılanları otomatik olarak alıyor. Daha sonra manuel olarak da yükleme seçenekleri mevcut. iTunes'a çok benzeyen sık kullanılanlar penceresinde aradıklarınıza ulaşmak ve düzenleme yapmak oldukça kolay.

Kurulum sırasında önerilen ve arka planda çalışacak Bonjour ve Apple Software Update programlarından hoşlanmıyorsanız, kurulum sırasında ilgili onay kutularını temizlediğinizden emin olun. Buna rağmen "Apple Software Update" program kurulacak olursa Program Ekle Kaldır'dan kaldırabilirsiniz.

Yazılımın Türkçe dil desteği bulunmuyor.

Programı indirmek için aşağıdaki linki tıklayınız.

http://portal.cizgi.com.tr/software/download.aspx?id=6305
 

[TB] Benzer konular

Üst