S&P: Türk şirketleri daha rekabetçi konuma yükseldi

fussilet

Üye
Yönetici
S&P: Türk şirketleri daha rekabetçi konuma yükseldi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) "Türk ekonomisi potansiyel sermaye kaymalarına karşı daha dayanıklı. Düşük maliyetli borçlanma nedeniyle Türk şirketleri daha rekabetçi konuma yükseldi" dedi.
S&P'nin Türk şirketlerini incelediği "Yatırımcılar Türkiye'ye girerken Türk şirketleri sınırlarını aşıyor" başlıklı raporda, "Türk şirketleri ilk tahvil ihraçlarını satarak ve düşük fiyatlama konusunda başarılar göstererek Avrupa'da ön plana çıkmaktadırlar. Ayrıca bu şirketler alım, ortak girişim ya da organik büyüme yolu ile yerel pazarların dışında da büyümeyi hedeflemektedir. Düşük maliyetli, büyüyen ve gelişmekte olan piyasalarda faaliyet göstermek; Türk şirketlerine diğer komşu Avrupa ülkelerdeki şirketlerle rekabet ederken avantaj sağlamaktadır" ifadeleri kullanıldı.Dört S&P analisti ve S&P Türkiye Genel Müdürü Zeynep Holmes tarafından hazırlanan raporda, S&P'nin incelediği Türk şirketlerinin çoğunluğunu aile şirketi olmasına rağmen, bunun şirketlerin "yatırım yapılabilir" notuna ulaşmalarını engellemediği ifade edildi.
Türk şirketlerinin büyüme hedefleri doğrultusunda özellikle gelişmekte olan ekonomilere yatırım yapmaya devam ettiğini vurgulandığı raporda, "Türk ekonomisi büyümeye devam ederken, şirketler geleneksel banka fonlarının yanı sıra sermaye piyasaları aracılığıyla borç ihraç etmektedir. Türk şirketleri ekonominin daha dayanıklı hale gelmesiyle daha kolay borçlanabiliyor" ifadeleri kullanıldı.
Raporda, S&P'nin Türkiye'de iç talebin önümüzdeki dönemde artış kaydedeceği ve ihracatın da aynı şekilde artacağına dair beklentisine yer veriliyor.
Raporda Türk şirketlerinin Rusya ve Afrika gibi gelişmekte olan ülkelerde yatırım yapmasının bir takım politik, ekonomik ve operasyonel riskleri ortaya çıkarabilecek olmasına rağmen, bu bölgelerdeki yatırımların aynı zamanda düşük maliyet ve daha rekabetçi kar oranları sunduğuna dikkat çekiliyor.
AA

Source: S&P: Türk şirketleri daha rekabetçi konuma yükseldi
 

[TB] Benzer konular

Üst