Sıkıntıları hazmetme sanatı;sabır

  • Konbuyu başlatan melllekk
  • Başlangıç tarihi
M

melllekk

Guest

Yüce Allah ’’Sabret Allah’ın vaadi haktır.’’ (Rum 60) buyurarak insanlara sabrın en güzel ilaç olduğunu vurgulayarak onlara sabrı emretmiştir.
Sıkıntıları hazmetme sanatı olan sabır orucun en güzel hediyesidir.Oruç bir anlam denizidir.Bir cevaplar ansiklopedisi…Bu denizin bir damlası O kelimeler ülkesinin bir harfi de insanı güzelleştiren sırrıdır.
Ramazan da insan yüzleri izlemeye doyum olmaz bir masumiyet galerisidir. Benliğinden
Gururundan sıyrılmış insanın içindeki yalınlıktır bu. Kendinden başkasını görmeyen gözlerin perdesini indiren ben dağlarını eriten sıcaklık ihtiyaç sahiplerini görmemizi sağlayan bir gözlük ve bir ruh terbiyesidir oruç.
Aç kalmanın insanı derinden etkileyebileceğini birçoğumuz aç kalınca anlamış olabilir.Ama burada dikkat çeken ferdi açlıktan çok toplumun aç kalması söz konusu ki; yürekleri toplu attıran bu his dalgasıdır. ‘’Ben neredeyim’’ ‘’Yaptıklarım doğru mu?’’ diyebilmenin kendini gerçekler aynasında görebilmenin bir fırsatıdır oruç.

Nefsimizle hesaplaşmamızın sene-i devriyesinde hayata bakışımızı kazancımızın helal olup-olmadığının hakkıyla ibadet edip- etmediğimizin bir mü’min olarak üzerimize düşen vazifeleri yerine getirip- getirmediğimizi sorgulayarak geçireceğimiz bu zaman dilimini en güzel bir biçimde kullanmak dileğiyle hayırlı ramazanlar herkese
Sabırsa en güzel ilaç o zaman bu sabrı ruhun her zerresine yayan şırınga da oruçtur.Ne mutlu her zerreye oruç tutturarak sabır şerbetini içenlere…
 

[TB] Benzer konular

Üst