Sıcak Bölgelerde Dağlar Daha Yüksek...

Sıcak bölgelerde dağlar daha yüksek

Dağların yüksekliğinin bölgenin sıcaklığına göre değiştiği ortaya çıktı. Bu durumun, buzulların erozyona uğrayarak dağları kısaltmasıyla açıklanabileceği belirtiliyor.

Danimarka'nın Aarhus Üniversitesi'nden bilim adamı David Egholm ve meslektaşlarının Nature dergisinde yayımlanan araştırması, sıradağların yüksekliğindeki farklılıkların tektonik güçlerden çok, bölgedeki sıcaklık farklılıklarını yansıttığını gösterdi.

Bu durumun, buzulların erozyona uğrayarak dağları kısaltmasıyla açıklanabileceğini belirten Egholm, Norveç'te dağların zirvesinin erimeyen, kalıcı karların sınırında testereyle kesilmiş izlenimi vermesinin nedeninin bu olduğunu ifade etti.

Himalayaların Alplerden daha yüksek olmasını da kalıcı karların sınır seviyesinin Himalayalarda daha yüksek olmasına bağlayan bilim adamları, kaleme aldıkları makalede, iki istisnadan da bahsetti.

Araştırmacı Egholm, bu kurala göre daha yüksek olması gereken trans-antarktika dağlarının alçak olmasının buzulların yapısı nedeniyle aşınma ihtimalinin bulunmamasından kaynaklanıyor olabileceğini belirtti. Egholm, çok soğuk olduğunda buzulların erimediğini ve altlarındaki dağın yüksekliğini etkilemediğini kaydetti.

Egholm, ikinci istisna olan volkanların durumuna bakıldığında da lavların birikimiyle meydana gelen jeolojik oluşum sürecinin çok hızlı olduğunu, bu nedenle tepede buzulların oluşamadığını vurguladı.

Araştırmacıların bu olayı anlatan "The glacier buzzsaw" adlı animasyon filmi Youtube'dan izlenebiliyor.


AA
 

[TB] Benzer konular

Üst