Süt her derde deva

  • Konbuyu başlatan ...
  • Başlangıç tarihi
?

...

Guest
İBN-İ SİNA'DAN ŞİFALI BİTKİLER -6-


Hekimlerin hükümdarı İbn-i Sina'dan 'Şifalı Bitkiler'
Avrupa'da 700 yıl tıp hocalığı yapan ünü dillere destan, hekimlerin piri İbn-i Sina'nın 'Tıp Kanunu' kitabından bugüne kadar hiçbir yerde rastlamadığınız çok özel formülleriyle şifa bitkilerin reçeteleri…

Dr. Yaman SÖNMEZ ve Tarihçi Ahmet ALMAZ hazırladı.HER DERDiN DEVASI SÜT

Özellikle çoçukların gelişiminde önemli rol oynayan süt her derde deva. Süt mideye, zehirlenmeye ve kadın hastalıklarına iyi geliyor...

Bu drogun çeşidi elde edilen hayvanın çeşidine göre değişir. Bunlar aşağıda yeri geldikçe verilecektir. Bunlardan hepsinin içinde en iyisi ve en faydalısı tavşandan elde edilir. Bütün bunların hepsi sıcak, kuru ve ateşli olur.

YARARLARI

Donmuş kanı ve kesilmiş veya ekşimiş sütü ve sertleşmiş hırıltları eritip çözer; normal olanları dondurup katılaştırır. Bu maddelerin hepsinde, parçalanmış gücü vardır ve her türlü akışı engeller. Kadınlarda olan akıntıyı engeller, hepsi yumuşatıcıdır. Onun kurutuculuğundan şüphe yoktur. Galenos, “kabız etki gereken yerde ben onu kullandım” demiştir.

BAŞ ORGANLARI

Bütün cinslerden eğer içilirse, saraya iyi gelir. Özellikle de kufi denen bir deniz hayvanındaki çok yararlıdır; Rum denizinde yaşar. Solunum: Akciğerdeki donmuş kanı eritip çözer, pıhtılaşmış kanı eritip, yok eder, atar.

BESLENME

Çözülmüş süt, mideye iyi gelir, ancak eğer onun sirkesiyle içilirse, midedeki pıhtılaşmış kanı çözer. Dışarı Atan Organlar: Kadınlar regl döneminden sonra bu ilacı kullanırlarsa, hamile kalmalarına sebep olur; ancak içerlerse, hamile kalmalarını engeller.

O, rahmin tıkanıklığına yararlıdır ve özellikle kufi denen hayvandan elde edilenin rahim ağrılarına yararı vardır. Onun bağırsak yaralarına da yararı vardır ve özellikle taylaunkinin yaralara çok olumlu etkisi vardır.

ZEHİRLEME

Bunun bir tür çeşitlerinin panzehir etkisi vardır ve baldıran otu zehrine karşı etkilidir ve ona uygundur. Bunun için keçi yavrusununki ve aynı şekilde antilop yavrusu dişisi ve yavrusunun ve de erkek kuzunun (midesindeki süt) baldıran otu zehrine karşı etkilidir ve bütün bunlar zehirli hayvan sokmalarına karış da etkilidir.

1/6 dirhem içilir. Onun şurubunun ağırlığı 10 kırattır.O, kaynatıldıktan sonra 2/3'ü uçan bir nevi şurup çeşididir ve sütleğen otu çiçekleriyle birlikte panzehirdir.

PiRiNÇLE TEMiZLENİN

Sıcak ve kurudur. Sıcaklığı kuruluğuna baskındır. Ancak, bazılarına göre, sıcaklığı buğdaydan daha fazladır.

YARARLARI

Pirinç çok iyi besleyicidir; ancak kuruluğa meyillidir. Sütle veya badem yağı ile pişirilirse, besin değeri artar; kurutucu ve kabız etkisi ortan kalkar. Eğer gece kepekli suda ıslatılsa, kendisinde soğukluk oluşur, onun temizleyici özelliği de vardır.

DIŞARI ATAN ORGANLAR

Suda kaynatılmış pirinç, fevkalade kabız etkiye sahiptir ve sütle pişmiş pirinç meniyi artırır; kabız etkisi görülmez. Sütle kaynatılan pirinç eğer kabuğundan ayrılmamışsa, yani kepek suyunda bir gece ıslatıldıktan sonra pirinç kabuğundan ayrılmadan kaynatılıp, suyu uçurulursa, bu şekilde hazırlanan pirincin kabız etkisi kalmaz; soğukluk özelliği kazanmaz.

Bugün
 

[TB] Benzer konular

Üst