Sürekli Oturmak Zararlı!

  • Konbuyu başlatan senarist081
  • Başlangıç tarihi
S

senarist081

Guest
Bilgisayar basinda, ofis masasinda ya da evdeki calisma masasinda…

gün boyu oturarak çalışanların zamanla kemikleri zayıflıyor, kan damarları daralıyor ve kaslarının şekli bozuluyor. Çaresi saatte bir ayağa kalkıp dolaşmak… Her 10 kişiden yedi ile dokuzu bel, her 100 kişiden 30-60′ı boyun ağrısı çekiyor. Bu durumun sorumlularından birinin de sürekli oturarak ya da uzun süre ayakta durarak çalışmak olduğuna dikkat çekiliyor.

Gazeteciler, ogrenciler, memurlar, doktorlar, muhasebeciler, operatörler ve tezgâhtarlar en çok risk altında olanlar.

Yatarak dinlenin
Sürekli oturan insanın kemiklerinin zayıfladığını, bel, boyun ağrıları meydana geldiğini, damarların daraldığını, kasların boyunun kısaldığını, esnekliğin azaldığını, eklemlerin şeklinin bozulduğunu belirten doktorlar, ağrılara engel olmanın saat başı ayakta gezinmek olduğunu ifade ederek, yatarak dinlenmenin de ağrılara iyi geldiğini kaydettiler

İşte en ideal oturma biçimi!
Gün boyu oturmak söz konusu olduğunda en ideali ‘rahat etmek’. Gün boyu masa karşısında ‘dirsek çürütürken’ yandaki gibi ideal şartlara sahip olamayanların dikkat etmesi gerekenlerse şunlar: Sırtınız dik olmalı. Masa, çalışırken eğilmenizi gerektirmeyecek yükseklikte ve uzaklıkta olmalı. Masayla vücut arasında kolları esnekçe kullanmayı sağlayacak bir oran bulunmalı. Doğru oturuş pozisyonunu koruyabilmek için bulunulan ortamın aydınlatması ve ısısının da kişinin rahat edebileceği durumda olması gerekiyor. Tüm bunlar sağlandığında bile, bir saatte bir kalkıp 5-10 dakika dolaşarak kasları hareket ettirmek gerekiyor.


Prof. Dr. Halil Koyuncu

Kaynak:
Worldmedline
 

[TB] Benzer konular

S

Sukut

Guest
Ynt: Sürekli Oturmak Zararlı!

allah razı olsun bilgilendirdiğiniz için ellerinize sağlık
 

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Admin
Tema üyesi
Ynt: Sürekli Oturmak Zararlı!

Aynı şey bende oldu maalesef. ayaklarım şişmeye başladı... biraz yatıp ayaklarımı yüksekte tutunca şiş iniyor. eline sağlık sevgili tarık, bunlar gerçekten önemli bilgilerdi. teşekkür ederim.
 
S

samimi

Guest
Ynt: Sürekli Oturmak Zararlı!

hocam geçmiş olsun...
 
S

samimi

Guest
Ynt: Sürekli Oturmak Zararlı!

oluyor aralıklarla çay kahve molası vermek lazım....
 
Üst