Ruhunuzu Dinlendirecek Bir Kıraat (Abdülraşid Şeyh Ali Sufi) Hadid Suresi

Bu kıraat ruhunuzu dinlendirecektir, sonuna kadar izleyin bana hak vereceksiniz, Somaliden çıkmış koş kokulu bir reyhan Abdülraşid Şeyh Ali Sufi

Peki kimdir bu adam

Abdul Rashid Ali Sufi bir Somali Kur'an okuyucusudur. 1964'te Somali'de Kuran okunması için çok şey yapan okur ve vaiz Ali Abdul Rahmane Sufi'de doğdu .
Abdul Rashid Ali Sufi'nin babası da sayısız ilahiyatçı öğretti. Kur'an-ı Kerim'i öğretmek ve öğrenmek için birçok okul ve enstitü kurdu . Al Cheikh Ali Sufi Camii adını verdiği ünlü Mogadişu camisini kurdu.
Abdul Rashid Ali Sufi ilk olarak Kuran'ı camide öğrendi ve on yaşında ezberlemeyi bitirdi. Kesinlikle babasının yeteneklerinin çoğuna borçluydu. Ona Kuran ve Fıkıhın farklı rivayetlerini ve yorumlarını öğretti.
Abdul Rashid Ali Sufi , 1981 yılında Mısır'a gitti ve Kuran Recitations enstitüsüne kaydoldu ve on bildiride yüksek bir sertifika aldı. Buna paralel olarak Abdul Rashid, El Ezher Camii'nde çalışmalar yaptı ve on bildiride rahmetli Şeyh Muhammed İbn İsmail El Hamdani tarafından iki derece verildi.
Somali'ye dönünce Abdul Rashid Ali Sufi öğretmeye başladı ve babasının camisinde dua etti. Daha sonra Kur'an'ın bilimlerini öğretmek için birçok Arap ülkesini gezdi. Katar, Mısır'da Doha'daki Anas Ibn Malik Camii'ne imam ve vaiz olarak atandı .

Son düzenleme:

Yorumlar

|Ⓢєччαh|

MiM
Yönetici
Tema üyesi
Sade, gösterişsiz ama bir o kadar da gerçekten huzur veren, dinlendiren bir kıraat.
Şeyh Mahir ve Nabil el Rıfai de benim sevdiğim karilerdi.

Lakin hiçbir zaman unatamadığım bir ses vardı, hala kulaklarımda çınlayıp durur. Bir hasta götürmüştüm, Mekkede bizim Diyanet hastanesinin kurulu olduğu yerde Bilal-ı Habeşi mescidi vardı, orada bir sabah namazı kılmıştım. Kabe biraz uzakta kalmıştı ve sabah namazının farzına yetişmek için o mescide dalmıştım hemen.

Sonraki günlerin birinde yine dayanamadım bir sabah namazına daha gittim o mescide. Çünkü Kabedeki imamların hiç birinde öylesine büyüleyici, o kadar içten, o kadar hüzünlü ve kadife bir ses yoktu.

Sonra üçüncü gelişimde yine gittim, lakin heyhat... Ki, o büyüleyen ses gitmişti. Suudiler memleketi olan Mısıra sürmüşlerdi. İsmini de öğrendim sorarak, Muhammed bin Zeyd imiş adamın adı.

Son düzenleme: