Rize Müftülüğü'ndeki 'Haç'ı Bul!

Rize Müftülüğü'ndeki 'haç'ı bul!Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı ‘Rize Müftü Yusuf Karali Diyanet Eğitim Merkezi’nin arka cephesinde Hristiyanlığın sembollarından ‘Haç’ şeklini andıran görüntü olduğu iddiası Rize’de tartışma yarattı.

Muhammet KAÇAR'ın haberi

Kente hakim bir tepeye inşa edilen ‘Rize Müftü Yusuf Karali Diyanet Eğitim Merkezi’nin temeli, 2006 yılında Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Bardakoğlu tarafından atıldı. 2009’da Başbakan Erdoğan tarafından açıldı. Ancak yedi katlı binanın yola bakan arka cephesinde Hıristiyanlığın sembolü Haç şeklini çağrıştıran görüntü olduğu bazı vatandaşlarca ileri sürüldü.

Metin Turan adlı vatandaş “Bir an önce tadilat yapılarak bu görüntünün düzeltilmesini istiyoruz. İşareti fark edince tuhaf oldum. Trabzon’da da bir alışveriş merkezinde böyle bir olay olmuştu. Orada da halk tepki göstermişti ve bu durum düzeltilmişti” diye konuştu.

Merkez Müdürü Doç.Dr. Hasan Ayık ise “Cepheden derinlemesine baktığımızda böyle bir siluet fark ediliyor. Tabii bu bir proje meselesidir. Projeyi çizen ve hazırlayanların asla böyle bir niyeti yok. Biz de meselenin farkındayız. Gerçekten bir problemse ufak tefek tadilatlarla bu resim giderilebilir” diye konuştu. Rize Müftü Yusuf Karali Diyanet Eğitim Merkezi, 9 bin 900 metrekare kapalı, 261 metrekare açık alana sahip. Merkezde Müftü, vaiz ve din görevlileri eğitilecek.


Radikal
 

[TB] Benzer konular

M

Mercan

Guest
Ynt: Rize Müftülüğü'ndeki 'Haç'ı Bul!

Projeyi hazırlayanlara sormak gerek kasıt varmıdır yokmudur diye...
 
Ynt: Rize Müftülüğü'ndeki 'Haç'ı Bul!

Rize'deki 'haç'lı binaya müdürden açıklama

Rize Yusuf Karali Diyanet Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ayık, merkezin dış yüzeyinde haç silüeti olduğu yönündeki iddialara ilişkin "binada böyle bir kuşku, böyle bir bakış açısı ve aşırı yorumu kabul etmek saçma geliyor'' dedi.

Rize Yusuf Karali Diyanet Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ayık, merkezin dış yüzeyinde haç silüeti olduğu yönündeki iddialara ilişkin, ''Diyanet Vakfı'nın gözetiminde yapılmış bu binada böyle bir kuşku, böyle bir bakış açısı ve aşırı yorumu kabul etmek saçma geliyor'' dedi.

Ayık, gazetecilere yaptığı açıklamada, binanın dış yüzeyine değil içerisinde yapılanlara bakılması gerektiğini belirterek, her binada olduğu gibi merkezin de bir mimar tarafından yapıldığını ve yerel mimariye uygun tasarlandığını söyledi.

Yerel mimarideki süslemelere farklı açılardan bakıldığında, farklı şekiller çıkartılabileceğini ifade eden Ayık, ''Burada böyle bir dini simge olduğuna yönelik bir düşünce ortaya çıkarmak, çok aşırı bir yorum olur'' dedi.

Binanın Diyanet Vakfı'nın malı olduğunu, Diyanet'in böyle bir dini simgenin binada olmasını isteyemeyeceğini dile getiren Ayık, şunları söyledi:

''Dini açıdan zaten öyle bir sembolün olması mümkün değildir. Diyanet Vakfı'nın gözetiminde yapılmış bu binada böyle bir kuşku, böyle bir bakış açısı ve aşırı yorumu kabul etmek saçma geliyor. İçeride okunan Kur'an-ı Kerim, verilen dini eğitime bakmadan binanın dış yüzeyindeki 'cin gözlü' bir bakışın çıkardığı sembolle, binanın asıl misyonunun örtülmeye çalışılması, hiç de üzerinde konuşulmaya değer bir konu değildir.''

AA
 
M

Mercan

Guest
Ynt: Rize Müftülüğü'ndeki 'Haç'ı Bul!

Dışınıda içi gibi güzel süslesinler cin fikirlilere pirim vermesinler...
 
Üst