Risale-i Nur, insanlıöın ümidi oldu

fussilet

Üye
Yönetici
Risale-i Nur, insanlığın ümidi oldu

Hayrat Vakfı tarafından düzenlenen 5. Milletlerarası Bediüzzaman ve Risale-i Nur Sempozyumu, Ankara Arena Spor Salonu'nda gerçekleşti. Sempozyuma katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri'nin hayatını insanların imanını kurtarmaya ve İslam toplumunu birleştirmeye adadığını belirterek, Risale-i Nur'un bütün insanlığın ümidi haline geldiğini söyledi.
Ankara'da Hayrat Vakfı tarafından bu yıl 5.'si düzenlenen 5. Milletlerarası Bediüzzaman ve Risale-i Nur Sempozyumu Arena Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Sempozyumda bu yıl "İttihad-i İslam" konusu ele alındı. Çeşitli ülkelerden akademisyenlerin de katıldığı sempozyum 4 oturum halinde gerçekleştirildi. Katılımcılar arasında BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Doç. Dr. Abdulnur Muhammed Elmahi, Prof.İbrahim Noreyn İbrahim Mohammed, Dr. Mahmud Mısri, Said Yavuz, Hamza Cuheyr Hafiz, Prof. Dr. İbrahim Nourain, Dr. Muhammed Saad Kasim, Müfti Muhammad Saeed Khan, Mohd Yunus Aminuddin gibi isimler yer aldı. Yusuf Ertürk hocanın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program açılış konuşması ile devam etti. Hayrat Vakfı Yönetim Kurulu Ãœyesi ve İDSB Genel Sekreteri Av. Ali Kurt, açılış konuşmasında İslam aleminin birleşmeye her zamankinden fazla ihtiyaç duyduğunu belirterek, ittihad-ı İslam'ın temini için daha fazla çalışılması gerektiğinin altını çizdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise, Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri'nin hayatını insanların imanını kurtarmaya ve İslam toplumunu birleştirmeye adadığını belirterek, Risale-i Nur'un bütün insanlığın ümidi haline geldiğini söyledi.
Çelik, sempozyumdaki kalabalığa dikkat çekerek, "Bu kalabalık Bediüzzaman'ın davasının her tarafa yayıldığının bir göstergesidir." dedi. Bediüzzaman'ın ırkçılıkla suçlandığını söyleyen Çelik, "Bediüzzaman hayatı boyunca ırkçılığı ayakları altına almıştı. Hayatının hiçbir döneminde ırkçılığa asla iltifat etmedi. Kürtçü değildi, Türkçü değildi, o bir şevkat kahramanıydı. O yüzden gönüllerde yaşıyor. O yüzden asra hükmediyor ve asrı güzelleştiren adam diye anılıyor." dedi. Sempozyumun ittihad-ı İslam'ı anlamak için çok önemli bir yer teşkil ettiğini hatırlatan Çelik, "Kardeşliğimizi daha çok geliştirmeye ihtiyacımız var. Bediüzzaman asrımızın derdini yıllar önce teşhis etmiş ve bir Medresetüz'Zehra projesinden bahsetmişti. Maalesef onu dinlemedikleri için cehalet tümüyle ortadan kaldıramadılar. Türk, Kürt, Arap olmak bizim elimizde olmadığı için bunlarla övünmek bizim elimizde değildir. Kürt ve Türkler'i birbirine bağlayan manaları yok ettiğiniz takdirde terörü engelleyemezsiniz. Allah'ın ayetlerini yok etmeye çalışanlar ırkçıların ta kendisidir. Onu küçük düşürmek isteyenler hep kendileri küçük düştüler. Bediüzzaman'ı çöp arabasıyla taşımayı isteyenler, bizatihi kendileri tarihin çöplüğüne gömüldüler. " dedi.
Sempozyuma katılamayan birçok siyasi de mesajlarını iletti. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan mesajlarında bu anlamlı organizasyonun Bediüzzaman Said Nursi'nin anlaşılmasında önemli olduğunu belirttiler. Konuşmacılardan Filistin'in 1948 İslami Hareketi lideri Şeyh Raid Salah, coşkulu konuşmasıyla dinleyenleri duygulandırdı. Filistin'in bir kurtuluş beklediğini söyleyerek, gençlere şöyle seslendi: "Mescid-i Aksa'nın bahçesinde görüşmek üzere"
15 bin katılımcının yer aldığı sempozyum ittihad-ı İslam, İslam dünyasındaki ihtilafların sebepleri ve Kur'an ve sünnete göre ittihad-ı İslam konuları konuşuldu.
YAYIN TARİHİ: 27.05.2012
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı haberin tüm hakları Diyalog Gazetecilik A.Ş.'ye aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Source: Risale-i Nur, insanlığın ümidi oldu
 

[TB] Benzer konular

Üst