REGAİB KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN...

  • Konbuyu başlatan yalan dünya
  • Başlangıç tarihi
Y

yalan dünya

Guest


Allah (c.c) katında zamanların değerleri birbirine eşittir. Ancak öyle zamanlar vardır ki o zamanlarda öyle hadiseler olur ki, o vakte diğer zaman dilimlerinden daha üstün bir değer kazandırır. Receb-i şerîfin ilk Cuma gecesine isabet eden Regâib Gecesi'de bu müstesna zamanlardan biridir.


Bu gece, yalvarış ve yakarışların Yüce Mevla'ya sunulduğu ve O'nun rahmetinden af istenildiği umut, huzur ve müjde gecesidir.Allah Teâla'nın kullarına lütfunun çokluğu, kereminin bolluğu ve pek çok günahkarı bağışlaması sebebiyle bu geceye Regaib Gecesi' adı verilmiştir. Bu gecenin bu değeri nereden kazandığı hususunda değişik rivayetler bulunmaktadır. Bunlardan biri; Hz.Amine validemizin böyle bir gecede Resulullah (s.a.v)'e hamile olduğunu anladığıdır.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Regaib Gecesi'nin içinde bulunduğu Recep ayında çok dua eder, namaz kılar, oruç tutar, iyiliklerin her çeşidini yapar, sadaka vermeye özen gösterirdi.


Resulullah (s.a.v)'in Receb'in ilk perşembe gününü oruçla geçirdiği ve cuma gecesinde, bu kandil gecesine mahsus olmak üzere on iki rekât namaz kıldığı kabul edilir. Regâib gecelerinde dua etmek, tevbe ve istiğfarda bulunmak, bu geceyi kutsal kabul etmek suretiyle çeşitli ibâdetlerle geçirmek, genel olarak alimler arasında kabul görmüştür.

İdrak edeceğimiz mübarek Regaib Kandili vesilesiyle, ruhumuzu karartan kötü duygu ve düşünceleri kalplerimizden atalım. İbadetin zevkinden bizi mahrum eden nefsin kötü arzularını frenleyelim. Gönül dünyamızı bulandıran haset, kin, düşmanlık gibi kötü duygulardan temizleyelim.
Bu geceyi nasıl karşılmak, nasıl ihya etmek gerekir?

Bu gece, oruçlu olarak karşılanmalıdır.
Bu gece, kazâsı olanın hiç değilse bir günlük kazâ namazı kılması, çok iyi olur.

Kur'an-ı Kerim okunmalıdır.
Bu gecenin ihyâsı, yatsı namazıyla sabah namazını camide cemaatle kılmakla olur. Bu, gecenin ihyâsıdır. Bütün günün ihyâsı bu...
Yatsı namazı ile sabah namazını camide kılmak, o günün, o gecenin ihyâsı demektir. İnsan sabahlara kadar, akşamlara kadar ibadet etmiş gibi sevab kazanır.
Bir başka ihyâ şekli zikir ..... 'Lâ ilâe illAllah', 'Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed', 'Estağfirullah', 'SübhànAllah', 'Elhamdülillâh', 'Allahu ekber', 'Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm', 'Allah' gibi sözler mübarek kelimelerdir, cümleciklerdir. Bunları zikretmek çok sevabdır..

Resulullah (sav) buyuruydular ki: 'Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri dönmez, kabul olunur: Receb'in ilk gecesi, Şâban yarısı gecesi, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban Bayramı gecesi.'
 

[TB] Benzer konular

K

koza_kelebegi

Guest
Ynt: REGAİB KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN...

Allah razı olsun. Cümlemizin mübarek olsun inşallah.
 
N

nazlým

Guest
Ynt: REGAİB KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN...

Mevlam gani gani razı olsun senden yalandünyam..ilaç gibi geldi bu yazı bana..çok saol can kardeşim benim..
 
R

Resulehasret

Guest
Ynt: REGAİB KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN...

Allah razı olsun yalan dünya, cümlemizin regaip kandili mübarek olsun inşallah.
 
K

KARTAL

Guest
Ynt: REGAİB KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN...

Allah razı olsun kardeşler regaib kandilimiz mubarek olsun üç aylarımızdada başarılar dilerim.
 
G

GRAFÝKER

Guest
Ynt: REGAİB KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN...

cümlemizin kandili mübarek olsun:) yüreklerde sevgi çemberi inancımızın gücü eksik olmasın:)
 
Üst