Rüzgar Gibi Geçti/ Margaret Mitchel

Rüzgar Gibi Geçti /Margaret Mitchell

Amerikan iç savaşı sırasında geçen bir aşk hikayesi

Rüzgar Gibi Geçti, Amerikan iç savaşı sırasında yaşanan bir aşk öyküsünü anlatıyor. 1939 tarihli FİLMİ DE, en iyi kadın oyuncu ve en iyi yardımcı kadın oyuncu da dahil sekiz dalda Oscar ödülü kazandı.

Konusu:

İrlandalı Scarlett O'Hara Tara isimli çiftlikte yaşamaktadır. 12 Meşeler Çiftliği'nin varisi Ashley Wilkes'e aşık olduğunu düşünmektedir. Ashley'nin, kuzeni Melanie ile evlenme kararı aldığını öğrenir.

Scarlett, Ashley'nin evinde Rhett Butler ile tanışır. Ashley ve Melanie'nin evlenmesine engel olamayan Scarlett, çevresindeki erkeklerden biriyle acele bir evlilik yapar. Bu sırada Kuzey-Güney Savaşı patlak vermiştir. Melanie ve Scarlett'in kocası savaşa gider. Scarlett'in kocası savaşta ölür.

Yasta olan Scarlett, Rhett ile dans ediyorSavaş, Güney'in şartlarını çok ağırlaştırır. Scarlett annesini kaybeder. Babası ise aklını yitirmiştir. Melanie ve Scarlett Tara'da birlikte yaşamaya başlarlar. Ashley'den haber alınamamaktadır. Savaş biter ve Ashley geri döner. Tara'nın vergilerini ödeyemeyen Scarlett, kızkardeşinin nişanlısı ile evlenir ve çiftliği kurtarır. Scarlett'in yeni özgür olmuş fakir zenciler tarafından saldırıya uğraması üzerine Rhett, Ashley ve karısı intikam almaya giderler. Scarlett'in ikinci kocası da çatışma sırasında ölür.

Scarlett'in Ashley'e olan takıntısı devam etmektedir. Ancak, Rhett Buttler ile ikinci evliliğini yapar. Bir kızları olur. Rhett, Ashley'i kıskanmaktadır. Bir gün kızını alır ve Paris'e gider. Ancak kızın annesini özlemesi nedeniyle üç ay sonra geri dönerler. Bu arada Scarlett ikinci çocuğuna hamiledir. Dönüşte yaşanan tartışma sonucu Scarlett bebeğini kaybeder. Bebeğin ardından kızlarının da ölümü ilişkilerini iyice sarsacaktır.

Melanie ölümcül şekilde hastalanır. Scarlett'ten Ashley ve oğluna bakmasını ister. Bu arada Scarlett Rhett'e aşık olduğunu farketmiştir. Melanie'nin evinde Scarlett'in Ashley ile ilgilenmesi Rhett'in Scarlett'i terketmesine neden olur.

Bu trajik aşk dörtgeninin fonunda, kuzey-güney savaşı ve güneyin yeniden yapılandırılması, Atlanta'nın yanışı, yaralı güney eyaletleri federasyonu üyeleri ile dolu tarlalar da kullanılmıştır.


ELEŞTİRİLER

Güney'in değerlerini övmesi ve kölelik düzenini romantik dille anlatması gerekçeleriyle eleştiriye uğramıştır. Ancak, gerek filmin çekildiği yıl gerekse sonrasında filmi izleyenlerin çoğu bu eleştiriyi paylaşmamıştır.

Hattie McDaniel tarafından canlandırılan Mammy karakteri köleliğin en güzel örneği eleştirisine uğrasa da, Mammy'nin Scarlett'ın yetişmesinde oynadığı rol ve katı tavırları bu eleştirilerin sönük kalmasına yol açmıştır.

McDaniel, 1930 ve 1940'lı yıllardaki siyahlara yönelik tavır nedeniyle filmin Atlanta'daki galasına katılamaz. Buna karşın, Hattie McDaniel'ın Oscar alan ilk siyah oyuncu olması ABD'li siyahlar için gurur kaynağı olur.
 

[TB] Benzer konular

Üst