Pomelo'nun Faydaları (ve Nasıl Yenir)

Pomelo'nun Faydaları (ve Nasıl Yenir)

Pomelo, greyfurtla yakından ilgili olan büyük bir Asya narenciye meyvesidir.
Bir gözyaşı damlası şeklindedir ve yeşil veya sarı eti ve kalın, soluk kabuğu vardır. Bir kavun büyüklüğüne veya daha büyüyebilir.
Greyfurt tadı greyfurta benzer, ancak daha tatlıdır.
Diyetinize sağlıklı bir katkı sağlayan birçok vitamin, mineral ve antioksidan içerir.
İşte pomelo'nun 9 faydası, diyetinize nasıl kolayca ekleyeceğiniz dahil.


1. Son derece besleyici

Pomelo çeşitli vitaminler ve mineraller içerir ve mükemmel bir C vitamini kaynağıdır.
Bir soyulmuş pomelo (yaklaşık 21 ons veya 610 gram ) şunları içerir :
  • Kalori: 231
  • Protein: 5 gram
  • Yağ: 0 gram
  • Karbonhidrat: 59 gram
  • Elyaf: 6 gram
  • Riboflavin: Günlük Değerin% 12.6'sı (DV)
  • Tiamin: DV'nin% 17.3'ü
  • C Vitamini: DV'nin% 412'si
  • Bakır: DV'nin% 32'si
  • Potasyum: DV'nin% 28'i
Bir meyve birkaç gün boyunca C vitamini olan , serbest radikal denilen zararlı bileşiklerin hücresel zararlarını önlemeye yardımcı olan, bağışıklık sistemini güçlendiren güçlü bir antioksidandır.
Pomelo ayrıca , sıvı dengesini ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan potasyum dahil diğer vitamin ve mineraller bakımından da zengindir .
Ayrıca pomelo, daha az miktarda başka birçok vitamin ve mineral içerir.
ÖZET
Pomelo özellikle C vitamini ve potasyum bakımından zengindir ve protein ve elyafın yanı sıra başka birkaç vitamin ve mineral içerir.

2. Lif dolu

Bir pomelo 6 gram lif sunuyor. Çoğu insan günde en az 25 gram lif almayı hedeflemelidir , bu nedenle meyve ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olacak mükemmel bir yoldur.
Dışkıya yığın eklemeye yardımcı olan ve kabızlığı önleyen çözünmez lif bakımından zengindir.
Diyet lifi ayrıca bağırsaklarınızdaki sağlıklı bakteriler için bir besin kaynağı olarak da işlev görür.
Ek olarak, greyfurt gibi meyve lifi, gelişmiş kemik yoğunluğu, uzun süreli ağırlık bakımı, iyileştirilmiş bağırsak ve beyin sağlığı ve bazı kronik hastalıklar riskinin azalması ile ilişkilendirilmiştir
ÖZET
Bir pomelo 6 gram lifi dolduruyor. Fiber dışkılarınıza yığın eklenmesi, sağlıklı bağırsak bakterileri beslemesi ve genel sağlığı artırmada yardımcı olabilir.

3. Kilo kaybını teşvik edebilir

Pomelo kilo vermenize yardımcı olabilir .
Bir soyulmuş pomelo (yaklaşık 21 ons veya 610 gram), bu kadar büyük miktarda yiyecek için nispeten düşük bir sayı olan 230 kalori içerir.
Çok düşük kalorili yiyecekler yemek , daha az kalori almanıza yardımcı olabilir .
Dahası, pomelo her ikisi de daha uzun süre boyunca kendinizi tam hissetmenize yardımcı olabilecek protein ve lif içerir.
Hem protein hem de lif içeren yiyecekler, dolgunluk hissini uyandırmaya yardımcı olur. Böylece, bu yiyecekleri seçerek kalori alımınızı azaltmayı ve kilo vermeyi daha kolay bulabilirsiniz.
ÖZET
Pomelo meyvesi kalori bakımından büyüklüğü nedeniyle nispeten düşüktür ve her ikisi de daha uzun süre boyunca tam hissetmenize yardımcı olabilecek protein ve lif içerir.
4. Antioksidanlar açısından zengin

Pomelo, serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarın önlenmesine ve tersine çevrilmesine yardımcı olabilecek antioksidanlarla doludur .
Serbest radikaller, çevrede ve gıdada bulunan bileşiklerdir. Vücudunuzda yüksek seviyelerde biriktiklerinde sağlık sorunlarına ve kronik hastalıklara neden olabilirler
Pomelo, güçlü bir antioksidan olan C vitamini için sadece% 400'ün üzerinde DV içermez, aynı zamanda diğer birçok antioksidan bileşiği de içerir.
Pomelodaki başlıca antioksidanlar, her ikisi de turunçgil meyvelerinde bulunan naringenin ve naringindir
Ek olarak, pomelos, domateslerde de bulunan antienflamatuar bir antioksidan olan likopen içerir.
Yaşlanma karşıtı ve kalp sağlığı özellikleri gibi pomeloların faydalarının birçoğu, yüksek antioksidan içeriklerine eklenmiştir.
ÖZET
Pomelos, çeşitli sağlık yararları sağlayabilecek C vitamini, naringenin, naringin ve likopen gibi yüksek düzeyde antioksidanlar içerir.5. Kalp sağlığını artırabilir

Pomelos, kalp hastalığına bağlı iki kan yağı olan kolesterol ve trigliserit seviyelerini azaltarak kalp sağlığını artırabilir .
Farelerde yapılan 21 günlük bir çalışma, konsantre pomelo özü ile takviyenin, trigliserit seviyelerini% 21'e, toplam kolesterolü% 6'ya, LDL (kötü) kolesterolü% 41'e kadar düşürdüğünü buldu.
Başka bir çalışma, pomelo'nun gıdalardaki kolesterolün vücuda tamamen emilmesini önleyerek bu kan yağlarını azaltabileceğini belirtti.
Bununla birlikte, pomelo meyvesi ve kalp sağlığı arasında bir bağlantı kurmak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Yüksek kolesterol için statin ilacı kullanıyorsanız pomelodan kaçınmanız gerektiğini unutmayın.
Greyfurtlarda olduğu gibi , pomelos da statin metabolizmasını etkileyebilen furanocoumarins adlı bileşikleri içerir
ÖZET
Pomelo ekstresinin hayvan çalışmalarında kan yağ seviyelerini azalttığı gösterilmiştir, ancak insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Statin ilacı kullanıyorsanız, greyfurttan uzak durmalısınız.

6. Yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olabilir.

Yüksek antioksidan içeriği nedeniyle, pomelo yaşlanma karşıtı etkilere neden olabilir .
C vitamini de dahil olmak üzere antioksidanlar, zararlı serbest radikallerin neden olduğu cilt hasarını önlemeye yardımcı olarak daha genç bir görünüm elde etmenize yardımcı olabilir
Pomelo ayrıca yüksek kan şekeri seviyelerinin neden olduğu ileri glikasyon son ürünlerinin (AGE) oluşumunu azaltabilir
AGE'ler cilt renginin solmasına, zayıf kan dolaşımına, görme ve böbrek sorunlarına neden olarak yaşlanma sürecine katkıda bulunabilir - özellikle tip 2 diyabetli kişilerde-
Bununla birlikte, bir test tüpü çalışması pomelo ekstraktının şekere maruz kaldıktan sonra oluşan AGE miktarını önemli ölçüde azalttığını buldu .
Ayrıca, pomelo kabuğundaki esansiyel yağ, antioksidanlar bakımından zengindir ve ciltte melanin üretimini azaltabilir ve potansiyel olarak renk atmasını ve güneş lekelerini önlemeye yardımcı olabilir.
ÖZET
Pomelo, antioksidan içeriği ve AGE oluşumunu azaltabilmesi nedeniyle yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olabilir.
7. Antibakteriyel ve antifungal olabilir

Pomelo ayrıca antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olabilir, ancak bu etkiler üzerine yapılan araştırmaların çoğu pomelo kabuğundan yapılmış esansiyel yağları kullanmıştır .
Bir test tüpü çalışmasında pomelo esansiyel yağı, yumuşak kontakt lenslerde bakteri üremesini yavaşlattığı görülmüştür.
Başka bir çalışma, pomelo esansiyel yağının , zararlı bir nörotoksin üretebilen bir mantar olan Penicillium expansum'u portakal, limon veya limon yağlarından daha etkili bir şekilde öldürdüğünü gözlemledi.
Meyvenin kendisi bu antibakteriyel ve antifungal özelliklerin bazılarına sahip olabilirken, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Esansiyel yağlar oldukça konsantre olduğundan, onları yutmamalısınız ve cildinize uygulamadan önce uygun şekilde seyreltilmelidirler.
ÖZET
Pomelo esansiyel yağları antibakteriyel ve antifungaldir. Ancak meyvenin bu faydaları sağlayıp sağlamadığını anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
8. Kanser hücreleriyle savaşabilir

Pomelo da benzer şekilde kanser hücrelerini öldürmeye ve kanserin yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir .
Farelerde yapılan bir çalışma, pomelo kabuğu ekstraktının tümör büyümesini baskıladığını, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve kanser hücrelerini öldürdüğünü buldu (Kaynak).
Benzer bir çalışma, greyfurttan yapılan bir ekstrenin farelerde cilt kanseri hücrelerini öldürdüğünü gözlemledi.(Kaynak).
Ek olarak, pomelodaki ana antioksidanlardan biri olan nareninenin prostat ve pankreas kanseri hücrelerini öldürdüğü ve ayrıca tüp tüp çalışmalarında akciğer kanserinin yayılmasını yavaşlattığı gösterilmiştir (Kaynak-1, Kaynak-2, Kaynak3).
Yine de, pomelo'nun kanser üzerindeki etkisini tam olarak anlamak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Son olarak, greyfurt meyvesinin bu potansiyel kanser öldürücü bileşiklerin çalışmalarda kullanılan konsantre formlardan çok daha az miktarda içerdiğini hatırlamak önemlidir.
ÖZET
Pomelo kabukları ve yapraklarından elde edilen ekstrenin, kanser hücrelerini öldürdüğü ve tüp tüp çalışmalarında kanserin yayılmasını önlediği gösterilmiştir. Bununla birlikte, pomelo meyvesinin kanseri nasıl etkilediğini anlamak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
9. Diyetinize eklemek kolay

Pomelo diyetinize eklemek kolaydır.
Kurutulmuş pomelo yaygın olarak tatlılar yapmak veya bazı Asya ülkelerinde şeker olarak yenmek için kullanılsa da, kalorilerde şeker daha fazladır ve taze pomelodan şeker ilave edilmiştir.
Pomeloyu soymak için, meyvenin sivri ucundan bir inç (2,5 cm) kesin. Sonra birkaç inç uzunluğunda (2,5 cm uzunluğunda) çentikleri çapının etrafındaki kalın kabuğa kesin.
Bu çentikleri kullanarak parçalama bölümünü bölüm bölüm soyun.
Cildi soyduktan sonra, kalan meyveyi kolayca bölümlere ayırabilirsiniz. Diğer narenciye meyveleri gibi, pomelo meyvesi de, parçalanmayı kolaylaştıran ince, beyaz, lifli bir zarla - ilik denilen - kısımlara ayrılır.
Pomelo tek başına bir çerez olarak yenebilir veya tariflerde diğer narenciye meyvelerinin yerine kullanılabilir. Ayrıca salatalara mükemmel bir katkı sağlar .
ÖZET
Pomelo'nun soyulması kolaydır ve kendi başına yenebilir veya tariflerde kullanılabilir. Kurutulmuş pomelo, çiğ pomelo'dan daha fazla şeker ve kalori içerir.
Son Söz

Pomelo, düşük kalorili ve vitamin, mineral ve antioksidanlarla dolu, oldukça besleyici bir meyvedir.
Aynı zamanda daha uzun süre tam kalmanıza yardımcı olacak lif ve protein içerir .
Pek çok potansiyel yararı olmasına rağmen, sağlık üzerindeki etkilerini tam olarak anlamak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Sonuçta, greyfurt meyvesi diyetinize sağlıklı, eşsiz bir ektir.
 

Yorumlar

Ü

Üye silindi

Guest
Игры +на xbox +one купить дешево ключи -Thief-игра-не воруй чтобы выживать а живи чтобы ВОРОВАТЬ + Buy ✅ Steam Turkey 50 TL Gift Card Code(FOR TURKEY ACCOUNTS and download
игры +на xbox +one купить дешево+ Buy ✅Bioshock - The Collection XBOX LIVE and download
xbox +one игры купить +в россии+ Buy ✅ Fallout 4: Game of the Year Edition XBOX ONE Ключ and download
Grand Theft Auto V / GTA 5 XBOX ONE Цифровой Ключ
Watch Dogs 2 - Xbox Live Key - +подарок
Diablo III: Eternal Collection Xbox One
Wolfenstein II: The New Colossus
Thief XBOX ONE Цифровой ключ
Call of Duty: - XBOX
DARK SOULS™ III Xbox
MORTAL KOMBAT 11 XBOX ONE X/S
Dying Light:The Following - Enhanced XBOX ONE
GOOGLE PLAY US 15$ [/url ]
[url=https://plati.market/itm/3116494] iTUNES GIFT CARD - $10 (USA)+подарок

Steam Turkey 50 TL Gift Card Code(FOR TURKEY ACCOUNTS)
Avast! internet security/ Premium Security
Vampyr XBOX ONE ключ+подарок
Serious Sam Collection XBOX ONE ключ+ПОДАРОК
Project CARS 2 XBOX KEY (XBOX ONE) КЛЮЧ
Netflix Турция Подарочный код 75 TL
The Elder Scrolls Online (XBOX ONE)
World War Z - Game of the Year Edition XBOX/ КЛЮЧ
Sniper Elite 3 ULTIMATE EDITION Xbox One ключ
DiRT Rally 2.0 - Game of the Year Edition (XBOX ONE)
Откройте дебетовую карту Польза онлайн, Сделайте покупки от 10 000 р в месяц по вашей карте Польза,Получите +1%на остаток по карте HOME BANK
 
Üst