Plastik Kahve Pişiricileri Çöpe Atın..!

Plastik kahve pişiricileri çöpe atın

Sağlık Bakanlığından çağrı: "Evlerdeki plastik kahve pişiricileri çöpe atın" Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın elektrik şoku riski bulunduğu gerekçesi ile toplatma kararı aldığı plastik kahve pişiricilerinin...

Sağlık Bakanlığından çağrı: "Evlerdeki plastik kahve pişiricileri çöpe atın"
Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın elektrik şoku riski bulunduğu gerekçesi ile toplatma kararı aldığı plastik kahve pişiricilerinin, kansere de neden olduğu bildirildi. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, vatandaşlara evlerde bulunan cihazların çöpe atılması tavsiyesinde bulundu.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Seraceddin Çom, yaptığı açıklamada daha çok kahve yapımında kullanılan plastik su ısıtıcılarının, Sağlık Bakanlığı'nın da görüşü alınarak, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından toplatılmaya başlandığını hatırlattı. Toplatma kararının doğru olduğunu ve desteklediklerini vurgulayan Çom, "Elektirikli plastik su ısıtıcılarında elektrik kaçağı olabiliyor. İnsan sağlığı üzerinde de olmsuz bir çok etkisi var" dedi.

Bazı plastiklerin içerisinde gözle görülmeyen metal tozunun bulunduğunu aktaran Çom, ısıyla birlikte bu maddenin suya karışarak kansere neden olabileceğini aktardı.

Bisphenol A adı verilen bir başka maddenin ise, plastiğin uygun olmaması durumunda yine ısıyla suya karışabildiğini kaydeden Çom, "Hayvanlarda yapılan deneyler sonucunda bu maddenin sürekli kullanılması halinde, beyin sağlığı ve üreme sistemini olumsuz etkilediği ortaya çıktı. İnsanlarda bu yönde yapılmış bir çalışma yok fakat metebolizmalar birbirine benzediği için insanlar açısından da risk taşıyor." diye konuştu.

Uygun olmayan plastikte bulunan daha bir çok maddenin kanserden, alerjiye kadar bir çok sistem bozukluğuna neden olabildiğini belirten Çom, şöyle devam etti: "İspatı olmasa bile, insan sağlığını tehdit eden bir durum var. Her türlü risk taşıyan şeyden kaçınmak gerek. Bu yüzden vatandaşlarımız bu cihazları kullanmamalı. Mümkünse, evlerinde olanları da, kaldırıp çöpe atmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü aradan zaman geçince, cihaz da evde bulunuyorsa, unutup tekrar kullanabilirler"

ajanslar
 

[TB] Benzer konular

S

samimi

Guest
Ynt: Plastik Kahve Pişiricileri Çöpe Atın..!

Bu husus çok önemli hatta çöpe bile değil de toplama çaresine
bakmaları lazım...
konu dışı ama, Türkiye'de neden çöpleri ayırıma tabi tutmuyorlar
anlamadım gitti.Avrupa'da her çöp ayrı atılır kağıt,cam,pil,gıda
gibi çöpler ayrı kutulara atılır ve böylece geri dönüşümü sağlanır.
Çöpleri karışık atmak ise yasak,para cezası var...
Mesela piller çöpe atılmayıp özel bir şekilde toplanmalı,
çünkü içinde ağır metaller çevreye çok büyük zarar veriyor,
bir pilin içindeki civa,kadmiyum vs. yaklaşık 1 ton suyu zehirleme,
500 kilo toprağı da berbat etme hususiyetine sahip...
 
Ynt: Plastik Kahve Pişiricileri Çöpe Atın..!

Hocam bildiğim kadarıyla bu tür bir çalışma daha yeni ve çok az yerde var... Yani geri dönüşüm işi... Burada -köyde- da o kadar zor ki yanmayan maddelerin ortadan kaldırılması... Çöp arabası daha bu sene gelmeye başladı o da belli maddeleri alıyor... Türe göre ayrı çöpler olmalı, haklısınız... Yoksa buralar da çevre kirliliği tehlikesi altına girer...
 
S

samimi

Guest
Ynt: Plastik Kahve Pişiricileri Çöpe Atın..!

şöyle düşün, insan elinin değmediği yerler ne kadar temiz,
doğal güzelliklerle dolu, bir de insanın kirlettiği yerler...
 
B

Bevadih

Guest
Ynt: Plastik Kahve Pişiricileri Çöpe Atın..!

paylaşım içn teşekkürler liprade..
Samimi anlattığın konu hakkında fıkra gibi br yasanmışlık yazayım..
Burdan Avrupaya misafirlıge gıden bır yurttasımız...Evde işini gördukten sonra çöpleri toplayıp kapıya koymus..Binanın hizmetlıı sinirlı bir şekilde kapıyı çalmiış..Çopleri işaret edederl almayacağını anlatmaya çalısmıs...Bizimki anlamaış ne dedığını..evın sahıbı gelmış ve olayı anlamış..çöpler ayrılmadan kapıya konulduğu için hizmetlinin kızdığını ..izah etmiş nedenini..Çok şasrımıs bızımkı..Şasırır tabıkı...Bizde yok oyle hasssıyet..Helekı hizmetlı bize laf edebilecek ..aman Allahım.!

Ama şuda var..
Avrupada yaşayıp,kurallara harfıyen uyan gurbetçılerımız..ner ne hikmetse...Türkiye!ye giriş yapınca sanki yere tükürmek burda caizmiş gibi tukurler...İnsanın içinde olacak wesselam..Kural kaide ile zorla yaptılır belkı ama çabuk gecer...
Avrupada temizlık yokken onlara biz öğretiik temizliği,hamamları Osmanlı yaygınlaşyırdı...Ama şimdi...Malesef onlardan biz almaya çalısıyoruz ne acı bir durum bu yahu...
 
Üst