Peygamber Efendimizin(S.A.V) Namaz Ve Abdest ile ilgili Sözleri

...Tefekkür...

Hüznüm yüreðime dokunan dûamýn sûkûtudur...
Cabir radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Beş vakit namazın benzeri, sizden birinizin kapısı önünden akıp giden ve her gün içinde beş defa yıkandığı bol sulu bir ırmak gibidir."

(Müslim, Mesacid 284)

Osman İbni Affan radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Kim güzelce abdest alırsa, o kimsenin günahları tırnaklarının altına varıncaya kadar bütün vücudundan çıkar."

(Müslim, Taharet 33. Ayrıca benzer rivayetler için bk. Nesai, Taharet 84; İbni Mace, Taharet 6)

Osman İbni Affan radıyallahu anh şöyle dedi: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem'i benim şu abdestime benzer şekilde abdest alırken gördüm. Sonra da şöyle buyurdu: "Bir kimse bu şekilde abdest alırsa geçmiş günahları bağışlanır. Onun namazı ve mescide kadar yürümesi de fazladan kazanç sayılır."

(Müslim, Taharet 8. Benzerleri içi bk. Ebu Davud, Taharet 50; Nesai, Taharet 84; İbni Mace, Taharet 6)

Ebu Züheyr Umare İbni Ruveybe radıyallahu anh Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem'i şöyle buyururken işittiğini söyledi: "Güneş doğmadan ve batmadan önce namaz kılan bir kimse cehenneme girmeyecektir." Resul-i Ekrem bu sözüyle sabah ve ikindi namazlarını kastetmişti.

(Müslim, Mesacid 213-214. Ayrıca bk. Ebu Davud, Salat 9)

Cündüb İbni Süfyan radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Sabah namazını kılan kimse Allah'ın himayesindedir. Dikkat et, ey Ademoğlu! Allah, bizzat himayesinde olan bir konuda seni sorguya çekmesin."

(Müslim, Mesacid 261-262. Ayrıca bk. Tirmizi, Salat 51, Fiten 6; İbni Mace, Fiten 6)

Cerir İbni Abdullah el-Beceli radıyallahu anh şöyle dedi: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'in yanında idik. Dolunay halindeki aya bakarak şöyle buyurdu: "Siz şu Ay'ı güçlük çekmeden gördüğünüz gibi, Rabbinizi de açıkça göreceksiniz. Güneş doğmadan ve batmadan önceki namazları kaçırmamak elinizden geliyorsa, kesinlikle kaçırmayıp kılınız." Buhari'nin bir rivayetinde: "Resul-i Ekrem, Ay'ın on dördüncü gecesi Ay'a bakmıştı" denilmektedir.

(Buhari, Mevakit 16, Tefsiru sure (50) 2, Tevhid 24; Müslim, Mesacid 211. Ayrıca bk. Ebu Davud, Sünnet 19; Tirmizi, Cennet 16; İbni Mace, Mukaddime 13)

İbni Mes'ud radıyallahu anh şöyle dedi: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem'e: Hangi ameller daha faziletlidir? diye sordum. "Vaktinde kılınan namaz" buyurdu. "Sonra hangisi?" dedim. "Ana babaya iyilik etmek" cevabını verdi.

(Buhari, Mevakit 5, Cihad 1, Edeb 1, Tevhid 48; Müslim, ÃŽman 137-139. Ayrıca bk. Tirmizi, Salat 14, Birr 2; Nesai, Mevakit 51)

Aişe radıyallahu anha şöyle dedi: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem öğle namazının farzından önceki dört rekat ile sabah namazının farzından önceki iki rekatı hiç terk etmezdi.

(Buhari, Teheccüd 34. Ayrıca bk. Nesai, Kıyamü'l-leyl 56)

İbni Ömer radıyallahu anhüma'dan rivayet edildiğine göre, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Cemaatle kılınan namaz, tek başına kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidir."

(Buhari, Ezan 30; Müslim, Mesacid 249. Ayrıca bk. Nesai, İmamet 42; İbni Mace, Mesacid 16)

İbni Ömer radıyallahu anhüma'dan rivayet edildiğine göre, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "İslam beş temel üzerine bina kılınmıştır: Allah'tan başka ilah olmadığına ve Muhammed'in Allah'ın Resulü olduğuna şahitlik etmek. Namazı dosdoğru kılmak, zekatı hakkıyla vermek, Allah'ın evi Kabe'yi haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak."

(Buhari, ÃŽman 1, 2, Tefsiru sure(2) 30; Müslim, ÃŽman 19-22. Ayrıca bk. Tirmizi, ÃŽman 3; Nesai, ÃŽman 13)

Ebu Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem'i şöyle buyururken işittiğini söyledi: "Ne dersiniz? Birinizin kapısının önünde bir nehir olsa da, o kimse her gün bu nehirde beş defa yıkansa, kirinden bir şey kalır mı?" Sahabiler: O kimsenin kirinden hiçbir şey kalmaz, dediler. Resul-i Ekrem: "Beş vakit namaz işte bunun gibidir. Allah beş vakit namazla günahları silip yok eder" buyurdular.

(Buhari, Mevakit 6; Müslim, Mesacid 283. Ayrıca bk. Tirmizi, Emsal 5; Nesai, Salat 7; İbni Mace, İkamet 193)

Cabir radıyallahu anh şöyle dedi: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem'i: "Gerçekten kişi ile şirk ve küfür arasında namazı terketmek vardır" buyururken işittim.

(Müslim, ÃŽman 134. Ayrıca bk. Ebu Davud, Sünnet 15; Tirmizi, ÃŽman 9; İbni Mace, İkamet 17)

Ebu Hüreyre radıyallahu anh şöyle dedi: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem'i: "Şüphesiz ki benim ümmetim, kıyamet gününde, abdest izlerinden dolayı yüzleri nurlu, elleri ve ayakları parlak olarak çağırılacaktır. Yüzünün nurunu artırmaya gücü yeten kimse bunu yapsın" buyururken işittim.

(Buhari, Vudu' 3; Müslim, Taharet 35)

Ebu Hüreyre radıyallahu anh şöyle dedi: Ben dostum sallallahu aleyhi ve sellem'i şöyle buyururken işittim: "Mü'minin nuru ve beyazlığı, abdest suyunun ulaştığı yere kadar varır."

(Müslim, Taharet 40. Ayrıca bk. Nesai, Taharet 109)

F

FersahFersah

Guest
Ynt: Peygamber Efendimizin(S.A.V) Namaz Ve Abdest ile ilgili Sözleri

Sağol kardeşim güzelmiş